Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή όψης (ανοίγματα)


Recommended Posts

Καλησπερα.. Ειναι πραγματι εντυπωσιακο το γεγονος οτι καποια εταιρια αρνηθηκε να σου κανει τη δουλεια!!! Γιατι πολυ σπανια βλεπεις τοση υπευθυνοτητα απο εταιριες, ειδικα σε χαλεπους καιρους οπως οι σημερινοι.. Πραγματι για να κανεις κατι τετοιο απαιτειται αδεια απο την πολεοδομια..

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την αφέλειά μου αλλά δεν ξέρω από αυτά....

Αν βγάλω άδεια από την πολεοδομία θα μπορώ να κάνω την επέμβαση αυτή; Τότε γιατί το απέκλεισε η μία εταιρεία; Είναι μήπως ασύμφωρη η άδεια;

 

Μηχανικούς έχω δύο, έναν της εταιρείας που είπε ότι γινεται και έναν αυτής που είπε ότι δε γίνεται ;)

Link to comment
Share on other sites

1) Μηχανικοι ειναι σιγουρα και οι δυο ή κατα δήλωση μηχανικοι???

2) Το κοστος δεν πρεπει να ειναι απαγορευτικο, αν μαλιστα περιλαμβανεται στη μικρη κλιμακα (καποιος συναδελφος αν το εχει φρεσκο στη μνημη του ας το επιβεβαιωση) τοτε ειναι λογικο..

3) Σημαντικος παραγοντας βεβαια μπορει να ειναι το γεγονος οτι μπορει να απαιτειται συμφωνια των υπολοιπων ιδιοκτητων και τα πιθανα "παρανομα" της πολυκατοικιας..

Link to comment
Share on other sites

dinamar, διαμέρισμα=πολυκατοικία=καταστατικό=απαγόρευση επεμβάσεων στη μορφή του κτιρίου, ή (πολύ σπανίως) απόφαση συνέλευσης ιδιοκτητών υπό όρους.

Γι αυτό διάβασε το καταστατικό της πολυκατοικίας. Αυτός που δεν πήρε τη δουλειά αισθάνομαι πως πιθανότατα την έχει πατήσει στο παρελθόν (πχ πάνω στην κρίσιμη φάση της τοποθέτησης κάποιος να του ΄πε "άρον την μπαλκονόπορτά σου και περιπάτει...")

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν ξέρουμε πού είναι η πολυκατοικία σου και μήπως υπάρχει κάποιος άλλος περιορισμός για τις αλλαγές στην όψη.

Ένας φίλος μου που χτίζει απέναντι από σχολείο μου είπε οτι του ζήτησαν ΕΠΑΕ για τις όψεις επειδή βλέπει προς κοινωφελές κτήριο.

 

Απευθύνσου σε έναν μηχανικό της εμπιστοσύνης σου και αυτός θα σε βοηθήσει.

Αν επιτρέπεται από το καταστατικό και βγάλεις και την κατάλληλη άδεια, γίνεται αυτό που θες.

Κρατάω μια επιφύλαξη μήπως υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

μα είναι δυνατον να ρωτάμε τον γυψοσανιδά της γειτονιάς

για τον αν ανοίγει ή όχι παράθυρο στην όψη!!!!!

 

κανονισμοί υπάρχουν πάρα πολλοί ανάλογα με την περίπτωση

 

το σίγουρο είναι οτι χρειάζεται οικοδομική άδεια

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλημέρα σας,

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας πριν μιλήσω με τον Δήμο Αθηνάιων. Θέλω να κατασκευάσω cour anglaise σε διαμέρισμα στην Αθήνα ημιυπόγειο (που πλυμμήρησε απο βροχή και υποχώρησε το προηγούμενο κούφωμα του!). Μπορείτε να μου πέιτε ποια ειναι η διαδιακσία που θα απαιτηθεί με την πολεοδομία; Χρειάζεται φαντάζομαι άδεια αλλαγή όψης, ανανέωση υπαρχόντος φακέλου; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

 

 

Προσπαθούμε να μην αναρτούμε το ιδιο ερωτημα σε πολλά θέματα. Επιλέγουμε αυτό που ταιριάζει περισσότερο.

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπερα, θα ηθελα την βοηθεια σας. Ειμαι νεο μελος εδω και παντελος ασχετος με τον χωρο της οικοδομης. Εχω βρει ενα διαρι απο γνωστο μου και σκεφτομαι να το αγορασω, ειναι 32τμ ημιυπογειο, απο την μερια του ακαλυπτου θεωρειτε ισογειο. Εχει ενα παραθυσω στο υπνοδοματιο το οποιο βλεπει στον ακαλυπτο. Μπορω να κανω μετατροπη σε μπαλκονοπορτα το παραθυρο; Τι αδεια χρειαζεται; Μπορει καποιος να μου δωσει ενα κοστος στο περιπου; Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.