Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ (αναδρομική αύξηση από 2011)


pantsel

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάσει του ΦΕΚ85Α΄/12.05.2016 (άρθρο 94, παρ. 4), από 01.01.2016 καταργείται η ειδική προσαύξηση ΤΣΜΕΔΕ

Μηπως βασει αυτου,ερχομαστε περιπου στα ιδια ειδοποιητηρια?

Link to comment
Share on other sites

η έκτπωση κατρούγκαλου συνάδελφε  εδώ είμαστε και θα το δουμε

το 2017 θα φάει κατάργηση

θα δουν ότι το 95% των μηχανικών θα πληρώσει λιγότερα

το 5% που θα πληρώσει περισσότερα δεν θα φτάνει να καλύψει χασούρα από 95%

ΚΑΙ ΤΕΛΟς η εκπτωση

 

θα πουν ότι ήταν ταμειακή διευκόλυνση

 

όταν προγραμματίζεις με το χειρότερο σεναριο κοιμάσαι ήσυχος τις νύχτες

Edited by akius
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμία αμφιβολία...απλά ξεκίνησα με το καλό σενάριο!

 

συνάδελφε και εγώ θα ήθελα

1.διαχωρισμό κλάδο σύνταξης από κλάδο υγείας

2.κατάργηση του κλάδου επικουρικής και εφαπαξ  και τα λεφτά που δωσαμε ας πανε στον κλαδο συνταξεως, να μείνουμε με το 27.5% στο κέρδος

3. οι συνάδελφοι που χρωστάνε πριν τη συνταξη , συμψηφισμο με τις πρώτες συντάξεις

4. οι νεοι συνάδελφοι  κάτω 5ετιας  .....2000 ευρω το έτος σταθερά για 5χρ και πολλά είναι

5. να απεμπλακεί το ταμείο μας από ΑΤΤΙΚΗΣ , πούλα και μετάνιωνε γράφε ζημιες και τελείωνε τη χασουρα...αν θέλουν να αγοράζουν ομολογα γερμανιας κτλ......στην ελλάδα ούτε ευρω

6. κατάργηση εισφορών από αμοιβές υπερ ΤΣΜΕΔΕ αφού τωρα θα πληρώνουμε από κέρδος...2φορες δε γίνεται

7.ευκολη διαγραφή από τεε και επανεγγραφή όπως στον ΙΣΑ (ιατρων)...να μπορεί και συνάδελφος να πάρει ΚΑΤΙ από ΟΑΕΔ που πληρώνουμε 100.000 μηχανικοί *120 υπερ ΟΑΕΔ = 12εκ το έτος

 

 

και πολλά άλλα ....ΑΠΛΑ....

 

δυστυχώς ζούμε στην ελλάδα που οι πολιτικοί το ΜΟΝΟ που ξέρουν να παράγουν είναι ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΥΣ  για μικροπολιτικες σκοπιμοτητες και ψηφαλακια

 

 

 

υγ και για να μην παρεξηγηθώ...δεν χρωστάω στο τσμεδε κανένα 6μηνο...απλά το θεωρω αντισυναδελφικο να πετάς τον κόσμο στον δρόμο μπαμπεσικα

Edited by akius
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω τι χαζός ειμαι και συνεχίζω με ΤΣΜΕΔΕ τι στιγμη που δεν μου χρειάζεται σε κανενα εργοτάξιο.. Βασικα σε πολλούς δεν χρειάζεται αλλα τελος πάντων

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ΤΣΜΕΔΕ μου θυμίζει κάτι κακοποιημένες γυναίκες (και άντρες! ) που συνεχίζουν να μένουν με τον σύντροφό τους.

Συνεδρίες ψυχοθεραπείας, απεξάρτησης και μαθήματα αυτοεκτίμησης καλύπτει το ΤΣΜΕΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε και εγώ θα ήθελα

1.διαχωρισμό κλάδο σύνταξης από κλάδο υγείας

2.κατάργηση του κλάδου επικουρικής και εφαπαξ  και τα λεφτά που δωσαμε ας πανε στον κλαδο συνταξεως, να μείνουμε με το 27.5% στο κέρδος

3. οι συνάδελφοι που χρωστάνε πριν τη συνταξη , συμψηφισμο με τις πρώτες συντάξεις

4. οι νεοι συνάδελφοι  κάτω 5ετιας  .....2000 ευρω το έτος σταθερά για 5χρ και πολλά είναι

5. να απεμπλακεί το ταμείο μας από ΑΤΤΙΚΗΣ , πούλα και μετάνιωνε γράφε ζημιες και τελείωνε τη χασουρα...αν θέλουν να αγοράζουν ομολογα γερμανιας κτλ......στην ελλάδα ούτε ευρω

6. κατάργηση εισφορών από αμοιβές υπερ ΤΣΜΕΔΕ αφού τωρα θα πληρώνουμε από κέρδος...2φορες δε γίνεται

7.ευκολη διαγραφή από τεε και επανεγγραφή όπως στον ΙΣΑ (ιατρων)...να μπορεί και συνάδελφος να πάρει ΚΑΤΙ από ΟΑΕΔ που πληρώνουμε 100.000 μηχανικοί *120 υπερ ΟΑΕΔ = 12εκ το έτος

 

 

και πολλά άλλα ....ΑΠΛΑ....

 

δυστυχώς ζούμε στην ελλάδα που οι πολιτικοί το ΜΟΝΟ που ξέρουν να παράγουν είναι ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΥΣ  για μικροπολιτικες σκοπιμοτητες και ψηφαλακια

 

 

 

υγ και για να μην παρεξηγηθώ...δεν χρωστάω στο τσμεδε κανένα 6μηνο...απλά το θεωρω αντισυναδελφικο να πετάς τον κόσμο στον δρόμο μπαμπεσικα

 

Συμφωνώ απόλυτα!! Μόνο το 7 θα έκανα αντικατάσταση με την κατάργηση της ασφάλισης ιδιότητας

Link to comment
Share on other sites

Όταν αρχίσουν να πέφτουν τα 3000αρα/εξάμηνο θα δείτε ποσοι θα διαγραφούν.

Μέχρι στιγμής την ψιλοσκαπουλάραμε, εγώ που είμαι 12 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ έχω πληρώσει max 1925 euro το εξάμηνο και αυτό τα τελευταία εξάμηνα.

Άκουσα πάντως ότι μάλλον έγινε συμφωνία με το υπουργείο και το ΔΣ του ΕΤΑΑ να διατηρήσει τις ρυθμίσεις Στρατούλη (που πέφταμε ασφ. κλάση) αλλά να διατηρηθεί το δικαίωμα είσπραξης των αναδρομικών.

Οπότε αν το τρέχον εξάμηνο χωρίς την ειδ. προσαύξηση είναι περίπου 1500 βάλε και τα αναδρομικά 500€ πάμε πάλι στα 2000€.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.