Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ (αναδρομική αύξηση από 2011)


pantsel

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχω καμία αμφιβολία...απλά ξεκίνησα με το καλό σενάριο!

ΚΑΝΑ ΝΤΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ή θα κοιτάμε?

Δυστυχώς, δε μας βλέπω συνάδελφε... Όταν φτάσουν οι εισφορές το 6χιλιαρο, μπορεί. Το εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα συνάδελφοι μου ήρθε μειωμένο σε σχέση με το προηγούμενο εξάμηνο και να πω την αλήθεια μια χαρά την πήρα , γιατί με βάση αυτά που άκουγα και διάβαζα περίμενα να είναι αυξημένα 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αναδρομικές εισφορές ν. 3986/11 9/1/2017

Παρακαλείστε όπως ενημερώσετε τους μισθωτούς μηχανικούς που απασχολείτε όπως προσέλθουν στον ασφαλιστικό τους φορέα (ΤΣΜΕΔΕ) προκειμένου να πληρώσουν τυχόν αναδρομικές εισφορές που προέκυψαν κατ εφαρμογή του Ν.3986/11

 

http://www.tsmede.gr/%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CE%A3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B1e%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95/tabid/36/mid/1518/dnnprintmode/true/Default.aspx?SkinSrc=%5bG%5dSkins%2f_default%2fNo+Skin&ContainerSrc=%5bG%5dContainers%2f_default%2fNo+Container

 

Μόλις το είδα. Μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος γιατί είμαι λίγο χαζός;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω θεμα στην τηλεόραση στο ΚΟΝΤΡΑ στην εκπομπη "Επι του πιεστηριου" ειναι καλεσμενος ο Στασινός του ΤΕΕ ... Να δουμε τι θα πει μαλλον μετα τις διαφημισεις που τωρα εχει.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν λίγο ειπε τα παρακάτω αναφορικά με αυτά που άμεσα μας αφορούν:

 

1) Λόγω των εισφορών που ήρθαν πολύ κοντά χρονικά μεταξύ τους και ότι οι παρατάσεις που ζήτησαν 
δεν εγκρίθηκαν είτε πριν την έναρξη του ΕΦΚΑ είτε τώρα (ξαναζήτησε σήμερα με επιστολή του σε 
όλους τους πρόεδρους των κομμάτων να να επέμβουν) το 90% των μηχανικών έχει μείνει χωρίς 
ασφαλιστική ενημερότητα.  
 
2) Αναφορικά στο θέμα της εγγυοδοσίας, ότι στο νέο ΤΜΕΔΕ λόγω του ότι δεν μεταφέρθηκαν οι 
απαραίτητοι πόροι στο νέο ταμείο (ΤΜΕΔΕ) υπάρχει δυσλειτουργία (δεν μπορούν να εκδοθούν) 
εγγυητικές επιστολές για τους περίπου 32000 μηχανικούς που έχουν μερίδα στο ταμείο και δεν 
μπορούν να συμετάσχουν σε διαγωνισμούς μελετών και έργων.
 
3) Είπε για την αναγκαιότητα της ρύθμισης.
 
4) Επίσης είπε ότι μηχανικός που ήθελε σήμερα να πληρώσει στο ταμείο δεν μπορούσε γιατί δεν υπάρχουν ακόμα οι ανάλογες σφραγίδες στον ΕΦΚΑ.
 
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει τίποτα ΑΠΟΛΥΤΩΣ !!!!!!!!!!!!!!! Αααα μόνο τις επιστολές που στέλνει. Σαν δε ντρέπεται λίγο ...... Έτσι είναι οι μαχητές μηχανικοί !!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω Μπορούμε να πληρώσουμε το Β 2016 με το ειδοποιητήριο (το έχω τυπωμένο ) στην τράπεζα ? Τελικά με πολύ ζόρι και τρέξιμο κατάφερα να τα συγκεντρώσω Περίμενα να το κάνω προς το τέλος του μήνα αλλά τα κατάφερα και σκέφτομαι να τα δώσω (ή τμήμα τους ) πριν τα δώσω σε άλλες υποχρεώσεις  , αφού τα χρήματα σήμερα έχουν φτερά και φεύγουν σε χρόνο dt 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω Γιώργο πρέπει να πας στο ταμείο αφού έληξε η προθεσμία πληρωμής. Έχει στην Χαλκίδα υποκατάστημα; Πάρε και τηλέφωνο αν είναι

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.