Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις Απαντήσεις από Help Desk για Ν. 4178/13


Recommended Posts

Προσωπικα θεωρώ ότι πρέπει να ελέγχεται μόνο το αν έχουν δηλωθεί όλοι οι χώροι με σωστά τετραγωνικά και ύψη και όχι οι επιμέρους συντελεστές πχ ποσοστά υπέρβασης, παλαιότητα, ειδικοί συντελεστές, προϋπολογισμός αναλυτικού κλπ

Αλίμονο αν είναι κάθε φορά που θα μεταβιβάζεται ένα ακίνητο να ελέγχεις όλα αυτα από την αρχή! Είναι ευθύνη του μηχανικού που έκανε τη δήλωση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από το ΤΕΕ


Οι δηλώσεις του τελευταίου διμήνου εφαρμογής του Ν. 4178/2013, δηλ. με πληρωμή παραβόλου (ή ημ/νία μεταφοράς από το ν. 4014/2011) από 9.8.2016 έως και 8.10.2016, θα έχουν ως προθεσμία καταβολής της εφάπαξ εξόφλησης (με έκπτωση 20%), της εξόφλησης του 30% (έκπτωση 10%), των 6 πρώτων μηνιαίων δόσεων ή της πρώτης εξαμηνιαίας δόσης, έως και την 10η.2.2017, κατ αναλογία με τα προβλεπόμενα στο άρθρο 3Γ της Υ.Α. 2254 ΦΕΚ 2184 Β/5.9.2013.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θεωρώ ότι πρέπει να ελέγχεται μόνο το αν έχουν δηλωθεί όλοι οι χώροι με σωστά τετραγωνικά και ύψη και όχι οι επιμέρους συντελεστές πχ ποσοστά υπέρβασης, παλαιότητα, ειδικοί συντελεστές, προϋπολογισμός αναλυτικού κλπ

Αλίμονο αν είναι κάθε φορά που θα μεταβιβάζεται ένα ακίνητο να ελέγχεις όλα αυτα από την αρχή! Είναι ευθύνη του μηχανικού που έκανε τη δήλωση.

άρα θα έδινες βεβαίωση σε ένα κτίσμα περασμένο προ 83 με έκπτωση ΑΜΕΑ 80% και ΚκΜ κατοικία, 

ακόμα κι αν ήταν καινούριο κατάστημα χωρίς ΑΜΕΑ; 

Κάπου στη μέση νομίζω είναι ο δρόμος. Δεν θα κάνω λεπτομερή έλεγχο Δ, αλλά θα ζητήσω να μπει συντελεστής αν δεν υπάρχει.

Ούτε θα υπολογίσω το ποσοστό υπέρβασης, αφού κι εγώ το περνάω με "δικό μου" τρόπο, αλλά θα εξετάσω την παλαιότητα.

Και βέβαια τις εξαιρέσεις του άρθρου 2. Και προφανώς θα ζητήσω τα δικαιολογητικά οποιασδήποτε έκπτωσης

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογητικά έκπτωσης δε θα ζητούσα σε καμία περίπτωση.

Καταρχάς μιλάμε για προϋποθέσεις που μπορεί να ίσχυαν κατά την υποβολή της δήλωσης και να μήν ισχύουν πλέον. Μπορεί να είπε και ψέμματα όπως λες αλλά δε με νοιάζει. Ευθύνη του ιδιοκτήτη και του μηχανικού που έκανε τη δήλωση.

 

Αν όμως έχει δηλώσει κατοικία και δω κατάστημα ε προφανώς δε θα δώσω βεβαίωση! Αυτο το ελέγχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε λίγο το ναομοσχέδιο που υπάρχει σε διαβούλευση για ολόκληρο το πλέγμα, θα αντιληφθείτε ότι πλέον μερικά πράγματα δεν μπορεί να είναι υποκειμενικά.

Είτε για το μηχανικό της δήλωσης είτε για αυτόν του ελέγχου. Ιδιώτη ή όχι.

 

Οποιαδήποτε απόφασή τους στη διαμόρφωση του σύνθετου μεγέθους δόμηση-κάλυψη-ύψος (που θεωρείται δημόσιο αγαθό) έχει πλέον άλλες συνέπειες.

Το ίδιο μάλλον πάει να γίνει και με τη διαμόρφωση του ύψους του προστίμου.

 

Όλα με την προϋπόθεση της ψήφισης και εφαρμογής των διατάξεών του ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

άρα θα έδινες βεβαίωση σε ένα κτίσμα περασμένο προ 83 με έκπτωση ΑΜΕΑ 80% και ΚκΜ κατοικία, 

ακόμα κι αν ήταν καινούριο κατάστημα χωρίς ΑΜΕΑ; 

Κάπου στη μέση νομίζω είναι ο δρόμος. Δεν θα κάνω λεπτομερή έλεγχο Δ, αλλά θα ζητήσω να μπει συντελεστής αν δεν υπάρχει.

Ούτε θα υπολογίσω το ποσοστό υπέρβασης, αφού κι εγώ το περνάω με "δικό μου" τρόπο, αλλά θα εξετάσω την παλαιότητα.

Και βέβαια τις εξαιρέσεις του άρθρου 2. Και προφανώς θα ζητήσω τα δικαιολογητικά οποιασδήποτε έκπτωσης

 

Τα ΑΜΕΑ και ΚκΜ δεν θα τα έλεγχα. Την παλαιότητα μπορεί ναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γνωρίζει κανείς στην περίπτωση που έχω κάνει νέα υποβολή δήλωσης ύστερα από αίτημα αλλαγής στοιχείων, και προκύπτει ποσό επιστροφής, τί ενέργειες πρέπει να κάνω για να επιστραφεί το ποσό στο λογαριασμό πελάτη?

Link to comment
Share on other sites

Παλιά υπήρχε αυτό για Ν.3843/2010 και για Ν.4014/2011 http://www.prasinotameio.gr/index.php/el/anakoinoseis/nea-prasinou-tameiou/72-epistrofi-hmiypaithrioi-afthaireta

Δεν έγιναν όμως ποτέ επιστροφές.....

Για Ν.4178/2013 "....φωνή βοώντος εν τη ερήμω"!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τον Ν.4014 θ' αναγκαστούν να τα επιστρέψουν μέσω συμψηφισμών με την εφορία.... Δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά! Το πότε θα το κάνουν δεν γνωρίζει κανείς....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.