Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανολόγος μηχανικός ΤΕΙ (ΤΕ) - Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

Aν εισαι σσε καλη ηλικια δηλαδη κατω των 25 δωσε εισαγωγικες για ιατρικη...ασε τα μηχανιλικια...αυτα ηταν καποτε επαγγελματα στην ελλαδα της φουσκας...και για καποιους που ειχαν μπαμπαδες μηχανικους..οι υπολοιποι μαζευαν ψιχουαλακια αλλα χορταιναν....σπουδασε κατι που δεν θα σ αφησει νηστικο ποτε και θα σου δωσει και ευκαιρια να μεινεις ελλαδα ή να επιστρεψεις αν εργαστεις εξω..αυτο ειναι η ιατρικη..

Edited by ANEMONA
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι αλλα θες τρελο διάβασμα και για να μπεις και για να βγεις.. Κατα τα αλλα συμφωνώ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Είμαι απόφοιτος μηχανολόγος μηχανικός τ.ε. και θέλω και εγώ μια γνώμη για τα επαγγελματικά δικαιώματα. Τα επαγγελματικά δικαιώματα ανανεώνονται με την πάροδο του χρόνου ή τα παίρνουμε απευθείας με την κτήση του πτυχίου μας.Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα, θα ήθελα μια βοήθεια από τους παλαιότερους μηχανικούς. Είμαι μηχανολόγος 15 χρόνια στην βιομηχανία και μάλλον θα κλείσει η εταιρία που δουλεύω. Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω κάτι δικό μου, επειδή  με όσα διάβασα δεν έβγαλα άκρη θέλω να ρωτήσω τους παλαιότερους μηχανικούς

1. Έχω δικαίωμα για μελέτες θέρμανσης μέχρι 40.000 θερμίδες η παραπάνω;

μπορώ να κάνω  συντηρήσεις καυστήρων η πρέπει να πάρω άδεια καυστηρατζη;

2. Έχω αυτοδίκαια την άδεια υδραυλικού για συντηρήσεις ηλιακών;

3. Μπορώ να κάνω μελέτες για ψύξη και εγκαταστάσεις κλιματιστικών; χρειάζεται κάποια πιστοποίηση για να αγοράζω φρεον ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Big Enginner & sakdox.

Για τα επαγγελματικά δικαιώματα των Μηχανολόγων ΤΕΙ ισχύουν τα παρακάτω (βασικά δεν υπάρχουν, αλλά η "αγορά" δέχεται καταχρηστικά τα παρακάτω) :

http://ikaros.teipir.gr/epagodigos/epmixanologos.htm

Επίσης για συντηρήσεις, εγκαταστάσεις και γενικότερα, για εργασία Εργοδηγού Μηχανικού, πρέπει να αποκτηθούν (αυτοδίκαια) οι παρακάτω άδειες-αναγγελίες από την Διεύθυνση Βιομηχανίας της Περιφέρειας που ανήκετε:

  • Π.Δ.112/2012 για υδραυλικές εγκαταστάσεις
  • Π.Δ.114/2012 για εγκαταστάσεις φυσικού αερίου
  • Π.Δ 115/2012 για μηχανολογικές εγκαταστάσεις σε βιομηχανίες
  • Π.Δ. 1/2013 για εγκαταστάσεις κλιματισμού

Για το FREON όντως πλέον ισχύει ότι χρειάζεται πιστοποίηση (με εξετάσεις) για την αγορά του. 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα σε όλους, 

Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει θα ήθελα να με κατατοπίσει αρχικά με το πια είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα ως (σύντομα) απόφοιτος Μηχανολόγος Μηχανικός - ΤΕΙ Χαλκίδας, και δεύτερον με ποιόν τρόπο θα μπορούσα να έχω ίσα δικαιώματα με ένα πανεπιστήμιο. Αρκεί η απόκτηση ενός MSc;

Αναμένω τις απαντήσεις σας,

Σας ευχαριστώ πολύ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.