Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υψος Στέγης σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Γεια σας,

 

κάνω μελέτη για μια κατοικία εκτός σχεδίου.

 

Σϋμφωνα με τους όρους δόμησης για τα εκτός σχεδίου το μέγιστο ύψος για μονόροφα είναι 4.00 μ. + 1.2 μ στέγη , επομένως μέγιστο ύψος κατασκευής = 5.2 μ.

 

Μπορώ να κάνω το κτίριο 3.1 μ + 2.1 μ τη στέγη ώστε ως άθροισα να έχω 5.2 μ μέγιστο ύψος κατασκευής ?

Υπάρχει πρόβλημα κατά τη γνώμη σας όταν η στέγη υπερβαίνει το 1.2 μ αλλά το συνολικό ύψος δεν υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπόμενο ?

 

με εκτίμηση

Βασίλης

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η στέγη πρέπει να έχει ύψος 1,20μ, άσχετα από την στάθμη που βρίσκεται... μπορείς να έχεις υψος ορόφου 2,3,4μ αλλά το ύψος της στέγης είναι 1,2μ

βλ.ΝΟΚ αρθ2

 

91. Ύψος στέγης είναι η μεγαλύτερη κάθετη απόσταση από το σημείο έδρασής της έως το ανώτατο σημείο της και αν δεν ορίζεται διαφορετικά, δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 2,00 μ. από το ανώτατο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής.

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συνάδελφε και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου,

 

όσο το έχω ψάξει δεν έχω βρει ξεκάθαρη απάντηση.

 

σύμφωνα με το αυτό το άρθρο το ύψος της στέγης δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 2 μ (στην περίπτωση μου 1.2) από το ανώτατο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής. Και νομίζω πως ο νομοθέτης ενδιαφέρεται να διασφαλίζεται το μέγιστο ύψος κατασκευών.

Δεν αναφέρει πως πρέπει να είναι max 2 μέτρα από την ανώτατη στάθμη της τοιχοποιίας για παράδειγμα. Το ανώτατο στη περίπτωση μου είναι 4. άρα η κορυφή της στέγης μπορεί να είναι μέγιστα στη στάθμη 5,2 μ.

 

Αν καθόριζε μέγιστο ύψος αυτοτελώς δε θα έπρεπε να γράφει: "το ύψος της στέγης δε μπορεί να υπερβαίνει τα 2 μ". ?

 

Ειλικρινά δεν ψάχνω να βρώ τρύπα. Σε φάση προμελέτης θέλω να προτίνω μονόριχτη στέγη σε κτίριο αλλά λόγω πλάτους το ύψος της φτάνει τα 2 μ. Δεν θέλω να έχω νομικά ζητήματα, αλλά ούτε να το αποκλείσω χωρίς να το αποσαφηνίσω.

 

με εκτίμηση,

Βασίλης

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

auva , εχεις δίκιο είναι 1.20. εκ παραδρομής έγραφα 1.50. (το διόρθωσα στο αρχικό ποστ)

 

Όμως το ερώτημα παραμένει αν μπορείς να κάνεις στέγες μεγαλύτερου ύψους εφόσον σέβεσαι το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής.

 

με εκτίμηση,

Βασίλης

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

91. Ύψος στέγης είναι η μεγαλύτερη κάθετη απόσταση από το σημείο έδρασής της έως το ανώτατο σημείο της και αν δεν ορίζεται διαφορετικά, δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 2,00 μ. από το ανώτατο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής.

Επειδή ο συντάκτης χρησιμοποιεί λίγο περίεργα ελληνικά, δεν είναι ξεκάθαρο αν αυτό που "δεν ορίζεται διαφορετικά" είναι το ύψος της στέγης ή το ανώτατο σημείο της. Η πρώτη περίπτωση δεν βγάζει νόημα, οπότε καταλήγω στο ότι εννοεί πως το ανώτατο σημείο της στέγης δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 2.00 μ από το ανώτατο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής "αν δεν ορίζεται διαφορετικά".

Στα δε εκτός σχεδίου, το 1.20 δεν ορίζεται ως μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος στέγης αλλά ως προσαύξηση του μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους του κτιρίου.

 

 

Στο ερώτημα του Βασίλη, σύμφωνα με τα παραπάνω, εγώ απαντώ ναι.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ

91. Ύψος στέγης είναι η μεγαλύτερη κάθετη απόσταση από το σημείο έδρασής της έως το ανώτατο σημείο της και αν δεν ορίζεται διαφορετικά, δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 2,00 μ. από το ανώτατο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής.

 

εγώ βγάζω το συμπέρασμα ότι στα εκτός σχεδίου με το "ορίζεται διαφορετικά" εννοεί στην συγκεκριμένη περίπτωση το Π.Δ φεκ 270 σε 1.20μ -άρα ισχύει το 1.20μ

Link to comment
Share on other sites

Συνέδελφε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

παραθέτω εδώ τα αποσπάσματα από το 270Δ / 1985.

 

"ΑΡΘΡΟ 6, ΠΑΡ δ, (κατοικία)

Το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της οικοδομής μετρούμενο από το φυσικό η το κατά την παράγραφο 10 του άρθρου 1 του παρόντος Π.Δ/τος διαμορφωμένο έδαφος και από κάθε όψη, ορίζεται σε τέσσερα (4) μέτρα για μονόροφη οικοδομή ή μονόροφο τμήμα αυτής και σε επτά και μισό (7,5) μ για διώροφη οικοδομή ή διώροφο τμήμα αυτής.

Σε περίπτωση κατασκευής κεκλιμένης στέγης το ύψος αυτό προσαυξάνεται κατά 1,20 μ.

Σε καμμιά περίπτωση η οικοδομή δεν επίτρέπεται να υπερβαίνει τα ύψη αυτά πλήν της περίπτωσης κατασκευής στηθαίου τυχόν φωταγωγού ύψους 0.30 μ και καπνοδόχου."

 

Το παραπάνω εδάφιο αναφέρεται σε μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της οικοδομής το οποίο είναι 4 μ για μονόροφο και το οποίο προσαυξάνεται κατά 1,20 σε περίπτωση κεκλιμένης στέγης ("το ύψος αυτό προσαυξάνεται κατά 1,20μ") . Δεν αναφέρεται σε ύψος στέγης ανεξάρτητα αλλά σε μέγιστο επιτρεπόμενο.

αντίσοιχα στο άρθρο 1 παρ 7

 

"άρθρο 1, παρ 7.

Ο μέγιστος αριθμός ορόφων των κτιρίων ορίζεται σε δύο (2) και το μέγιστο ύψος αυτών μετρούμενα από το γύρω έδαφος αυτών (φυσικό ή διαμορφωμένο κατά την επόμενη παράγραφο 10) σε επτά και μισό (7,50) μέτρα.

Υπεράνω του ως άνω καθοριζόμενου μεγίστου ύψους επιτρέπεται η κατασκευή μόνο στηθαίου τυχον φωταγωγών ύψους μέχρι 0.30 μ και καπνοδόχων απαγορευόμενων των λοιπών κατασκευών που αναφέρονται στο άρθρο 87 του ν.δ. 8/1973 περί ΓΟΚ.

Σε περιπτώσείς κατασκευής κεκλιμένης στέγης το κατά τα ανωτέρω μέγιστον ύψος προσαυξάνεται κατά 1.20 μ."

 

και εδώ αναφέρεται σε μέγιστο ύψος κτιρίων, το οποίο προσαυξάνεται κατά 1,20 όταν υπάρχει κεκλιμένη στέγη. Δεν αναφέρεται αυτόνομα σε ύψος στέγης.

 

Κατά συνέπεια θα μπορούσε να ερμηνευτεί πως αν κάνεις κεκλιμένη στέγη και μονόροφο αρκεί να σεβαστείς το μέγιστο αθροιστικά (5,2) ανεξάρτητα αν το συνολικό ύψος της στέγης είναι πάνω από 1,2 μ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι όπως τα λες Vasili. Απλά τα επιτρεπόμενα ήταν τόσο οριακά που καθιερώθηκε στην πρακτικής μας η στέγη να έχει ύψος μέχρι 1.20μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.