Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υψος Στέγης σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

 Σε εκτός σχεδίου περιοχή έχω ύψος κτιρίου 7,50μ. + 1.20μ. στέγη

για έργο που αφορά ενοικιαζόμενα επιπλωμένα διαμερίσματα, 

το Συμβουλίο Αρχιτεκτονικής απαίτησε για την στέγη είναι να έχει

22% κλίση και με αυτή την προϋπόθεση ξεπερνάω το 1.20 των όρων

δόμησης  όμως δεν ξεπερνώ το μέγιστο γενικό ύψος που είναι 8.70μ. 

Το Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής υπέγραψε την μελέτη, θα έχω πρόβλημα

με τον ελεγκτή δόμησης?  

 Μπορεί κάποιος να μου πει τι ισχύει σε αυτή την περίπτωση? 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To συμβούλιο αρχιτεκτονικής εγκρίνει ή επεμβαίνει με τυχόν διορθώσεις στη μελέτη. 

Ο ελεγκτής στην πολεοδομία ελέγχει σύμφωνα με τις κείμενες πολεοδομικές διατάξεις.

Δεν μπορούν να σου δώσουν άδεια όταν η στέγη εκτός σχεδίου είναι για κατοικία μέχρι 1.20μ

 

Σε παρόμοια περίπτωση δική μου, ενημέρωσα την ΥΔΟΜ και η προισταμένη τηλεφώνησε στο ΣΑ. 

Με ύφος η αρχιτεκτόνισσα της είπε ότι το ΣΑ είναι πάνω από όλα!

Για να μην στα πολυλογώ έγινε σφαγή μεταξύ αρχιτεκτόνων!

Η ΥΔΟΜ έκδοσε έγγραφο κατά του ΣΑ ότι καταστρατηγεί τη νομοθεσία και θέλει έκδοση άδειας δόμησης εκτός νομοθετικού πλαισίου κτλ

Έγινε επέμβαση νομάρχη,δημάρχου περιφερειάρχη..... ο ιδιοκτήτης να απειλεί με μηνύσεις το ΣΑ και κατόπιν ΣΥΠΟΘΑ και στο τέλος επικράτησε λογική και συμβιβάστηκαν οι διαφωνίες.

 

Φυσικά η στέγη στο τέλος είχε ύψος 1,19μ!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το 1,20 ΔΕΝ είναι το μέγιστο επιτρ. ύψος στέγης (=υψομ. διαφορά κορφιά και απόληξης) γενικά, αλλά το πρόσθετο μέγιστο ύψος (λόγω στέγης) άνω των 7,50 μ.

Που σημαίνει ότι : μέγιστη στάθμη κορφιά = 8,70 μ, με ταυτόχρονη μέγιστη στάθμη του χαμηλότερου σημείου (απόληξη) της στέγης = 7,50 μ. (για διώροφο)

Συνεπώς, τηρώντας τα παραπάνω, μπορείς να έχεις την κλίση που θέλεις. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τετρις τώρα διάβασα την δημοσίευσή σου και έχεις δίκιο.

 

Στην περιοχή πάντα για εκτός σχεδίου ακολουθείται το μέχρι 1,20μ στη στέγη.

 

Τελικά οι νόμοι μας είναι εντελώς πυθιακής μορφής!

 

Ο καθένας τους μεταφράζει-ερμηνεύει όπως θέλει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα σε όλους, 
θα ήθελα τα φώτα σας.
Σε νέα κατοικία, εκτός σχεδίου με ύψος 7,50+1,50 για στέγη:
η στέγη έχει ανεστραμμένο δοκάρι, έχω υπολογίσει το 7,50 έως την τελική επιφάνεια ρύσεων. Το ανεστραμμένο δοκάρι υψώνεται επιπλέον κατά 27 εκ. Θα μπορούσε να θεωρηθεί στηθαίο - αρχιτεκτονική προεξοχή ώστε να μην έχω πρόβλημα με τα υψόμετρα, βάσει ΝΟΚ Αρθ.2,παρ.8:"Αρχιτεκτονικές προεξοχές και αρχιτεκτονικά στοιχεία είναι τα φέροντα ή μη στοιχεία του κτιρίου που συμμετέχουν στη διαμόρφωση των όψεων";
 
Εξάλλου βάσει Ν 1577/85, αρθρ. 11, παρ.6 αναφέρει ότι σε περίπτωση που η στέγη προεξέχει από την όψη του κτιρίου θεωρείται αρχιτεκτονική προεξοχή και μπορεί να κατασκευαστεί.
 
Επίσης, αν δεν υπήρχε η στέγη, το μέγιστο ύψος θα ήταν η πάνω πλευρά της πλάκας και όχι η άνω πλευρά του ανεστραμμένου δοκαριού, σωστά;
 
Ακολουθεί συνημμένο.
 
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις προτάσεις σας




Μην κάνετε ίδιες δημοσιεύσεις σε πολλά πόστ. 
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

post-41212-0-36760300-1467883262_thumb.jpg

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Στα εκτός σχεδίου (και οικισμού) η προσαύξηση του ύψους λόγω στέγης είναι 1,20 μ

Το 7,50+1,20 ισχύει για διώροφο

Για ισόγειο (ή ισόγειο τμήμα κτιρίου) το max ύψος είναι 4,00+1,20 (εκτός αν πρόκειται για εσωτερικό τμήμα που δεν φαίνεται σε καμία όψη -Αποφ-5165/04 ΔΟΚΚ )

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

tetris εάν απευθύνεσαι στη δική μου περίπτωση έχω 7,50+1,50 βάσει ΦΕΚ 559Δ/1993 και έχει ήδη περάσει και ΣΑ.

Επισυνάπτω την ολοκληρωμένη τομή για να μην προκαλέσω άλλη σύγχυση. 

 

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τον χρόνο και τη συμβουλή. 

 

Εάν υπάρχει κάποια επιπλέον σημείωση θα με ενδιέφερε.

 

Καλή συνέχεια

post-41212-0-79685000-1467964529_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

tetris

το στηθαίο ακολουθεί το περίγραμμα του κυρίως κτιρίου

Επομένως δεν πληρεί τις προϋποθέσεις του!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το στηθαίο έχει το απαιτούμενο ύψος ασφαλείας (σε οριζόντιο και βατό εξώστη) μπορεί να είναι και εκτός περιγράμματος με την προϋπόθεση ότι ο αντίστοιχος χώρος προσμετράται στους εξώστες

Αν το ύψος του είναι τέτοιο (γύρω στα 25-40 εκ) ώστε να θεωρηθεί κατακόρυφο στοιχείο περιμετρικού λουκιού και ΔΕΝ έχει κιγκλίδωμα επ' αυτού, τότε ο αντίστοιχος χώρος δεν θεωρείται εξώστης.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση (κεκλιμένη κεραμοσκεπή) ούτε βατότητα υπάρχει, ούτε το ύψος είναι "απαγορευτικό" οπότε μπορεί να θεωρηθεί ως χαμηλό στηθαίο εγκιβωτισμού της στέγης για έλεγχο των ομβρίων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.