Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παρέμβαση για τις Εξετάσεις Ενεργειακών Επιθεωρητών από το ΤΕΕ Πελοποννήσου


Mdim

Recommended Posts

Απορώ γιατί αναρωτιεστε για τις εξετάσεις! Αν θυμάμαι καλά το ΤΕΕ είχε κάνει διαγωνισμό για την ανάθεση της δημιουργίας του λογισμικου των εξετάσεων πριν κανα χρόνο, με προυπολογισμό 700.000 ευρώ. Πως λοιπόν θα πληρωθεί ο ανάδοχος οεο? Οι εξετάσεις θα γίνουν μόνο και μόνο για το παράβολο... και ο νοων νοήτω!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μία ανακοίνωση που αφουγκράζεται μέρος των πραγματικών προβλημάτων όλων των μηχ/κών.

Η μεγαλύτερη ένσταση για τις εξετάσεις (εκτός από το κόστος) είναι όσον αφορά τα υφιστάμενα κριτήρια αξιολόγησης που πραγματικά υποβαθμίζουν 

την επιστημονική ιδιότητα όλων μας. Δεκτό να πρέπει να αποδείξει κανείς την ικανότητα υλοποίησης μιας εν μέρη τυποποιημένης 

διαδικασίας για να πιστοποιηθεί σε αυτήν αλλά όχι μέσα από την εξέταση θεωρητικών γνώσεων και αποστήθιση κειμένων.

Ας ελπίσουμε ότι κάποια στιγμή θα γίνει η αρχή μιας δυναμικής αντίδρασης όλων μας σε όλα αυτά τα μέτρα που όχι μόνο υποβαθμίζουν το επάγγελμα και 

την προσωπικότητα και τη νοημοσύνη μας αλλά την κοινωνία μας ως σύνολο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από τις εξελίξεις των τελευταίων ετών, οι πιθανότητες να αλλάξει κάτι στις εξετάσεις είναι ίδιες με τις πιθανότητες μείωσης των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ να πληρώσουμε και να δώσουμε εξετάσεις....ας το καταπιούμε και αυτό...

 

Εκείνα τα 50 + 50 ευρώ που πλήρωσα ως παράβολο για να εγγραφώ στο μητρώο επιθεωρητών λεβήτων και κλιματισμού, έχει κανένας την ευθιξία ή την επαγγελματική συνείδηση να μου τα επιστρέψει ως χρήματα που πληρώθηκαν δίχως αντίκρυσμα;;;;

 

Αφού το κράτος αθέτησε το κράτος και δεν άνοιξαν τα μητρώα την 1/1/14! Πρέπει να ζητήσω να μου τα επιστρέψουν;

Περιμένω κάποιον εκπρόσωπο της πολιτείας να μου εξηγήσει γιατί δεν γίνονται επιθεωρήσεις συστημάτων θέρμανσης και τί έγιναν τα χρήματα μου...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Νταξ ρε φιλε και συ τι γράφτηκες τότε σε ένα μητρώο που δεν υπάρχει....έναρξη αντικειμένου? Δεν το έβλεπες τι νόμιζες? Λίγη κρίση ρε γαμώτο...

Και μην πάρεις τίποτε προσωπικά, αλλά κάτι τέτοιους "ψεκασμούς" βλέπουν κάποιοι εκεί και γι'αυτό μας τα κάνουν....Και μας κάνουν ότι θέλουν...Γενικά....

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Είναι δε παράλογο ο κάθε Μηχανικός να έχει δικαίωμα σύνταξης ενεργειακών μελετών προκειμένου όμως να επιθεωρήσει ενεργειακά ένα κτήριο να πρέπει να πιστοποιηθεί." Η φράση αυτή τα λέει όλα......

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ΟΜΩΣ μηπως η πιστοποιηση ειναι κατι διαφορετικο?

δλδ δεχομαστε την TUV για τα ανυψωτικα ετσι?

 

το θεμα δεν ειναι το ποσο σκληρη θα ναι η πιστοποιηση

αλλα το κλεψιμο που εγινε με το ιεκεμ στις αρχες, 1300 ευρω μου ειχε παει,

οι 10ετιας κλπ κλπ κλπ οι λεβητες ο κλιματισμος κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

με διαφορα η καλυτερη παρεμβαση......την γραψαν ανθρωποι που αντιλαμβάνονται το αντικειμενο

 Φυσικά, εφόσον η συνάδελφος (παράλληλα την ενασχόλησή της με τα κοινά) είναι μάχιμη μηχανικός, και όχι παράσιτο σαν κάποιους  άλλους.

Η απορία όμως παραμένει. Γιατί κι αυτή η καμπάνα χτυπάει κατόπιν εορτής?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.