Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Απλά να υπενθυμίσω οτι παρακράτηση γίνεται μόνο αν ο πελάτης είναι επαγγελματίας. Δεν γίνεται από ιδιώτες.

 μιλάμε για ιδιώτη πελάτη. αν είναι έτσι, τότε όμως εγώ στο τέλος θα κληθώ να πληρώσω το φόρο της αμοιβής που θα είναι 26%, οπότε τελικά θα λάβω και πολύ λιγότερα από τα 1.000€  καθαρά που ζήτησα. αν είναι λοιπόν έτσι θα πρέπει εξ αρχής να ζητώ αμοιβή μεγαλύτερη ώστε να 'αποκομίζω' στο τέλος το ελάχιστο επιθυμητό ποσό για να ασκώ ΄με χαρά' την εργασία μου.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

ok. παρακράτηση, αφού δεν είναι μέσω αμοιβών ΤΕΕ, είναι 20%. οπότε αν πούμε ότι θέλουμε καθαρή αμοιβή για την εργασία μας 1000€ στο τιμολόγιο γράφουμε: 1000+230=1230€ και σημειώνουμε παρακράτηση 20%=200€. Ζητάμε τελικά από τον πελάτη 1430€. σωστά?

H παρακράτηση αφαιρείται από το ποσό που θα εισπράξεις, δεν προστίθεται!

Link to comment
Share on other sites

H παρακράτηση αφαιρείται από το ποσό που θα εισπράξεις, δεν προστίθεται!

Ok. μάλλον τα πράγματα θα πρέπει να είναι όπως τα περιγράφω στο #11

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

 μιλάμε για ιδιώτη πελάτη. αν είναι έτσι, τότε όμως εγώ στο τέλος θα κληθώ να πληρώσω το φόρο της αμοιβής που θα είναι 26%, οπότε τελικά θα λάβω και πολύ λιγότερα από τα 1.000€  καθαρά που ζήτησα. αν είναι λοιπόν έτσι θα πρέπει εξ αρχής να ζητώ αμοιβή μεγαλύτερη ώστε να 'αποκομίζω' στο τέλος το ελάχιστο επιθυμητό ποσό για να ασκώ ΄με χαρά' την εργασία μου.

 

Μα φόρο 26% θα κληθείς να καταβάλεις ούτως η άλλως. Απλά, αν έκοβες τιμολόγιο σε επαγγελματία τμήμα του φόρου σου θα προκαταβαλλόταν.

 

Η αμοιβή της εργασίας προσδιορίζεται από την ίδια την εργασία και οχι από το ποσοστό φορολόγησης της. Σαφώς και θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν, αλλά αν για παράδειγμα είχες εισοδήματα από άλλες πηγές που σε τοποθετούσαν σε ανώτερη φορολογική κλίμακα με συντελεστή π.χ.40%, τότε θα κοστολογούσες διαφορετικά την ίδια εργασία?

 

Όχι οτι δεν θα είχες το δικαίωμα, αλλά δεν θα ήσουν πια ανταγωνιστικός.

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συναδελφοι λιγη βοηθεια παρακαλω.

Πως μπορω να τροποποιησω αμοιβη που εχω υποβαλει σε ενδιαμεση κατασταση αλλα την εχω αποδεχτει και εχω εκδοσει και εντολες πληρωμης.

Εγινε λαθος και εκ παραδρομης αντι για εκτος σχεδιου μπηκε εντος σχεδιου το οικοπεδο. Υπαρχει τροπος αλλαγης η ακυρωσης των αμοιβων?

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε ενδιαμεση μπορείς να την τροποποιήσεις και πατώντας "αναφορά" να ενημερωθεί το έργο και να βγει η νέα εντολή πληρωμής. Αν δεν γίνεται τότε απλά παράτησέ τη και άνοιξε νέα αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στα γραφόμενα του Letom ....

Προσωπικά (εγώ) θα έστελνα και ένα mail στο ΤΕΕ για ακύρωση, την νέα εργασία στο ΤΕΕ θα την δημιουργούσα με τίτλο "Διόρθωση τής με αριθμό .... κλπ ....". 

Ετσι θα είμαι καλυμμένος από τη στιγμή που ζητάω δημιουργία νέου έργου ως διόρθωση του προηγούμενου και δεν θα έχω κανένα θέμα ακόμα και έλεγχος να γίνει.

 

Τραβηγμένο .... ίσως ... αλλά έτσι θα έπραττα... για να αντιμετωπίσω την ανικανότητα του ΤΕΕ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.