Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβές ΤΕΕ


anavatis

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ όλους.

Τελικά έστειλα ένα μαιλ στο ΤΕΕ και παραδόξως μου απάντησαν και με πήραν και τηλέφωνο.

Μου είπαν ότι η αμοιβή για το τοπογραφικό δεν έχει δυνατότητα να διορθωθεί οπότε να βάλω 0,1 μ2 στο εμβαδόν και να εκδώσω άλλη για το τοπογραφικό και στην δική μου που είναι σωστή να γράψω στις παρατηρήσεις τον νέο α/α της αμοιβής του τοπογράφου για να γίνει ο συσχετισμός.

Ευχαριστώ και πάλι όλους τους συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα,

Μία περίεργη ερώτηση...

 

Για αμοιβή που θα εκδοθεί από το ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ με τα στοιχεία του συναδέλφου π.χ. Παπαδόπουλου, μπορεί να εκδοθεί Απόδειξη Παροχής Υπηρεσίας με τα στοιχεία... άλλου συναδέλφου!? π.χ. κ. Ιωαννίδη.

 

Κουφό ε;

 

Από το ΤΕΕ να εκδίδει αμοιβές ο παπαδόπουλος και αποδείξεις να κόβει ο ιωαννίδης...

 

Υπάρχει κάποιος νόμος που το απαγορεύει; 

Link to comment
Share on other sites

Έχει πρόστιμα ο νόμος της κοινής λογικής;

Ποιος τον εφαρμόζει;

 

Κάνει έλεγχο η εφορία ή το τεε αν οι αμοιβές του ενός συμφωνούν με τις αμοιβές του άλλου;

 

Δεν ειρωνεύομαι. Δεν ξέρω.

 

Αν ας πούμε καταχωρίσω αμοιβή 1000 ευρώ στο τεε και εκδώσω ΑΠΥ 500 εγώ και 500 ένας συνάδελφος υπάρχει πρόβλημα; Και που;

 

Χάνει κανείς έσοδα; Η εφορία όχι. Για το τεε πάλι όχι απλώς τα έσοδα του καταχωρούνται από ένα άτομο αντί για δύο. ε και; Έχει πουθενά επίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ δεν κερδίζει εδώ και καιρό το παλιό ποσοστό του (2% επί των αμοιβών). Αυτό έχει καταργηθεί.

Το θέμα είναι καθαρά φορολογικό.

Με τη λογική αυτή, κάποιος να σπάει τα τιμολόγια του σε τμήματα, αποκρύπτοντας φορολογητέα ύλη, ώστε να βρίσκεται πάντοτε σε χαμηλούς συντελεστές φορολόγησης.

Πως λες να το εκλάβει η εφορία σε πιθανό έλεγχο?

Επίσης, ο άλλος μηχανικός, ο οποίος δεν σχετίζεται με το συγκεκριμένο έργο, θα έχει εκδώσει εικονικό τιμολόγιο για εργασίες που ουδέποτε εκτέλεσε.

Συνάδελφε μην παίζεις με τέτοια γιατί η καμπάνα της εφορίας θα χτυπήσει πολύ βαριά κάποια στιγμή και το κόστος θα είναι πολλαπλάσιο των εσόδων από την απόκρυψη.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχει θέμα αν πάνε κάπου μαζί, το έντυπο των αμοιβών του ΤΕΕ και η ΑΠΥ. Προφανώς θα πάνε αλλιώς γιατί υπολόγισες αμοιβές μέσω ΤΕΕ.

Άρα ο φοροτεχνικός θα δει ένα έντυπο με αμοιβές για τον Παπαδόπουλο αλλά πληρωμές (υπογραφή μελέτης) στον Ιωαννίδη....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

παυλο33

σε παρακαλώ μη μου απαντάς σαν να προσπαθώ να φοροδιαφύγω. Σε παρακαλώ να είσαι καλοπροαίρετος μαζί μου ή να μην απαντάς καθόλου. Δεν είπα πουθενά να εκδίδουν άσχετοι ΑΠΥ...

 

Το θέμα με απασχολεί γιατί έχω κάνει σύσταση εταιρίας και προσπαθώ να αποφύγω γραφειοκρατία (έξοδα). Να μην εγγράψω την εταιρία στο τεε.

 

Αφού είμαι εγγεγραμμένος στο τεε ως φυσικό πρόσωπο να καταχωρώ τις αμοιβές ως φυσικό πρόσωπο και φορολογικά ως εταιρία. Που είναι το πρόβλημα; 

 

Τα φορολογικά μου έσοδα θα υπερκαλύπτουν τις αμοιβές τεε.

 

Το θέμα μου είναι ΠΟΙΟΣ το ελέγχει; Ζητάει η εφορία και τις αμοιβές τεε; Σου έχει κάνει έλεγχο η εφορία; Αν ξέρεις σε παρακαλώ πες μου.

 

Εμένα δεν μου έχει κάνει έλεγχο η εφορία και δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον υπαρχει εταιρεια, πρεπει να εγγραφει στο ΤΕΕ (για το τυπικο) και σε λογαριασμο της εταιρειας να καταθέτονται οι αμοιβες κια η εταιρεια να τιμολογει.

 

Αυτο ειναι το σωστο.

 

Ολα τα υπολοιπα ειναι απλα κουβεντα.

 

Ξερω και καποιους που κανουν αυτο που αναφερεις και συ.

Αλλα ειναι φορολογικα λαθος και ασφαλως σε μελλοντικο ελεγχο θα εχουν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπογράφει ο Παπαδόπουλος τότε πρέπει η ΑΠΥ να είναι στο όνομα του Παπαδόπουλου.

Απλά είναι τα πράγματα....

Αν τώρα κόψει ΑΠΥ η εταιρεία το ερώτημα είναι σε τίνος όνομα θα αποδοθεί ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ

 

Στην εταιρεία; Μάλλον όχι γιατί ο φοροτεχνικός θα θέλει στον Παπαδόπουλο

ΑΝ τώρα η ΑΠΥ δεν είναι του Παπαδόπουλου, ο Παπαδόπουλος θα εμφανιστεί στο κλείσιμο της χρονιάς με κάποιες βεβαιώσεις για προκαταβλητέους φόρους που δεν θα αντιστοιχούν σε έσοδα......

Και ανάποδα η εταιρεία να έχει έσοδα αλλά να μην έχει προκαταβάλλει τον απαιτούμενο φόρο!!!!

 

Πρόβλημα;;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

faethon

δεν είσαι σαφής.

 

Ποιος φοροτεχνικός; Τι με νοιάζει τι θέλει ο φοροτεχνικός; φοροτεχνικός... μήπως θες να πεις λογιστής; 

 

Τέσπα. Φόροι, ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ όλα καταβάλλονται στο όνομα αυτού που κόβει την ΑΠΥ. Εν προκειμένω στο όνομα της εταιρίας. Απλώς υπάρχει στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ καταχωρημένη η ίδια αμοιβή με στοιχεία άλλου μηχανικού.

 

Ποιο το πρόβλημα; Ποιος το διασταυρώνει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.