Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον: Mέχρι το 2020


glaps

Recommended Posts

Καλα, απο αρθρα-προβλεψεις-εικασιες του καθε δημοσιοκαφρου χορτασαμε...

Αν δε δω αλλαγες με τα ματια μου δεν πιστευω κανεναν...

 

Οπως και να χει, ο κοσμος εχει χασει το ενδιαφερον του για το προγραμμα ετσι οπως κινειται μεσω τραπεζων

Δεν εχει εμπιστοσυνη, δε θελει να μπλεξει.

Πρεπει πραγματικα κατι δραστικα να αλλαξει μπας και βγει ακρη...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας συνάδελφος εάν θα γίνει άλλη έγκριση ωφελουμένων για το Εξοικονομώ μέσα στο καλοκαίρι ή θα πάνε όλες για Σεπτέμβρη με νέο ΕΣΠΑ?

Στην πόλη μου (στην Ήπειρο), έχει να εγκριθεί πρόγραμμα από το Δεκέμβριο του 2013. Στις επόμενες εγκρίσεις (Φεβρουάριο, Απρίλιο και Μάιο), η Ήπειρος δεν ήταν μέσα.

Έχω προγράμματα σε αναμονή από τον Οκτώβριο κι αν πάνε οι προκαταβολές για Φθινόπωρο (με βροχές), μάλλον θα πρέπει να τα ξεχάσω.

Μετά μιλάμε για ξεμπλοκάρισμα του εξοικονομώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ποιές αλλαγές σχεδιάζονται για τη νέα περίοδο του « Εξοικονομώ»

 

Σε αλλαγές στο πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ' οίκον» σχεδιάζει να προχωρήσει η κυβέρνηση, η οποία φέρεται για το λόγο αυτό ότι έχει λάβει και τη γνώμη ειδικών από τον χώρο των κατασκευών και της ενέργειας.

 

Ήδη στα χέρια των αρμόδιων υπουργείων βρίσκεται λίστα με τα θέματα που πρέπει να αντιμετωπιστούν, ώστε το πρόγραμμα ενεργειακής αναβάθμισης  που θα «τρέξει» την περίοδο 2014-2020  να καταστεί ελκυστικότερο, πιο ευέλικτο και λιγότερο γραφειοκρατικό.

 

Πρόκειται για ένα «πακέτο» 13 ρυθμίσεων που έχει επεξεργαστεί ο φορέας παθητικών συστημάτων και συστημάτων εξοικονόμησης ενέργειας, ενώ οι συζητούμενες αλλαγές περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων:

 

Αύξηση του ανώτατου προϋπολογισμού του έργου από τα 15.000 στα 25.000 ευρώ.

 

Ένταξη όλων των ιδιοκτητών στο πρόγραμμα.

 

Αύξηση επιδότησης και δυνατότητα επιλογής άτοκου δανείου ή αυτοχρηματοδότησης.

 

Η προκαταβολή να αυξηθεί από το 40% στο 50% του προϋπολογισμού.

 

Η κατάργηση της τιμής ζώνης (σήμερα είναι 2.100 ευρώ ανά τ.μ.).

 

Η ολοκλήρωση των εργασιών να υλοποιείται εντός 3 μηνών από την καταβολή της προκαταβολής.

 

Αυτή τη στιγμή το πρόγραμμα είναι ανοιχτό, όμως οι διαδικασίες υποβολής αιτήσεων έχουν παγώσει λόγω καθυστερήσεων στις πληρωμές εγκεκριμένων έργων. Σήμερα προσφέρεται μείγμα επιχορήγησης και χαμηλότοκου δανείου για ενεργειακή την αναβάθμιση σπιτιού, σε περιοχή με αντικειμενική τιμή ζώνης ακινήτου έως 2.100 ευρώ ανά τ.μ., ενώ ο ανώτατος επιλέξιμος προϋπολογισμός φτάνει τα 15.000 ευρώ και το ανώτατο ποσό ενίσχυσης τα 10.000 ευρώ.

 

Ας σημειωθεί ότι ο φορέας που έχει επεξεργαστεί τις αλλαγές τις οποίες συζητά με το υπουργείο ΠΕΚΑ εκπροσωπεί επαγγελματικές οργανώσεις στις οποίες περιλαμβάνονται χημικές βιομηχανίες, αλουμινοκατασκευές, σιδηροκατασκευές, υαλοπίνακες, εταιρείες μόνωσης, ηλιακής ενέργειας, κουφωμάτων, χρωμάτων, συστημάτων σκίασης, ακόμη και ιδιοκτήτες ακινήτων. Τα στατιστικά στοιχεία που έχουν συγκεντρωθεί δείχνουν ότι οι περισσότερες επεμβάσεις γίνονται σε κουφώματα λόγω μη επάρκειας του προϋπολογισμού, ενώ άλλου τύπου επεμβάσεις, όπως τοποθέτηση συστημάτων ελέγχου, ηλιοθερμίας, αντλιών θερμότητας κ.λπ., δεν είναι δυνατόν να χρηματοδοτηθούν από το πρόγραμμα λόγω υπέρβασης του προϋπολογισμού.

 

Πηγή : http://www.b2green.gr/main.php?pID=17&nID=14607&lang=el

 

 

 

 

Υ.Γ. Το πρόγραμμα που θα τρέξει 2014-2020. Ήδη αν συμπεριλάβει κανείς και τον Αύγουστο σε τέσσερις μήνες θα είμαστε στο τέλος του έτους 2014.  Τα προβλήματα είναι πάνω στο τραπέζι και περιμένουν λύση. Δεν μπορώ άλλο σε αυτή τη Χώρα όλα να λειτουργούν με ρυθμό χελώνας και κυρίως σε τέτοιες εποχές. Ο κόσμος έχει σταματήσει να εμπιστεύεται οτιδήποτε, για αυτό θα ήταν προτιμότερο πριν βρουν λύση και αν θα βρούν να μη ανακοινώνουν τίποτα. 

Edited by ISMINI
Link to comment
Share on other sites

Στη θεωρία όλα ωραία φαίνονται...Στην πραξη ρημαδιό. Η ανεργία μαστίζει,ο κόσμος δεν εχει φράγκα, η γραφειοκρατία ειναι εδω..και περιμενουμε εμείς να φάμε καμία ρόγα.. Η αλλαγή επαγγέλματος η τέλος!

Link to comment
Share on other sites

εικονικη  πραγματικοτητα  , η  οποια  διαφερει  απο  αυτο  που  ζουμε 

ελενχομενη  χρεωκοπια   και  παντα  2  βηματα  πριν  την  οριστικη   και  χωρις  επιστροφη   πτωχευση  ,

κρατος   κολλητων  και  ημετερων παντα   γραφειοκρατικο  που  κινειται  μονο  με  λαδι  ,  θεσμοι  ανυπαρκτοι   ,  δικαιοσυνη  μπιπ  μπιπ   ,  βουλη μπιπ  μπιπ   τοποθεσια   νεοπλουτων   μπαγασηδων   με  πολλα  πολλα  μπιπ  μπιπ  μπιπ @#$%

 

κατα  τα  αλλα  οσοι  ανηκουν  στις  παραπανω  κατηγοριες  περνανε  παρα  πολυ  καλα  ολοι  οι  υπολοιποι 

φτυνουν  το  γαλα  της  μανας  τους , που  βυζαξανε  μικροι .

δεν  πιστευω  κανεναν  δεν  ελπιζω  σε  κατι  καλυτερο  εντος  25  ετιας    τουλαχιστον  .

ενδεικτικο  του  κλιματος  και  της  καταστασης  που  επικρατει   ειναι  οτι  ακομα δινουν  συνταξεις  απο  τα  45  ετη   

στον  δημοσιο  τομεα  ,  ενω  απο  την  αλλη  ο  ιδιωτικος  τομεας  εχει  ισοπεδωθει  .

 

τωρα  για  το  εξοικονομω  εχω  δυο  στο  γραφειο  μου  και  οι  ιδιοκτητες  δεν εχουν  να  μου  δωσουν  ουτε  την  αμοιβη  μηχανικου 

διοτι  θα  την  παρουν  μετα  απο  1,5-2  χρονια   και  δεν  εχουν  χρηματα  οι  ανθρωποι  ξερεται  εφορια  ενφια  χαρατσια  δεη  κλπ 

χρεη  στις  τραπεζες  ,  τα  παιδια  τους  ανεργα  .

Edited by loser
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη η προκαταβολη ειναι στα επιπεδα του 40%?

Νομιζα στο 30% ειναι...

 

Το βασικοτερο κομματι, αν επιτευχθει ειναι αυτο της αυτοχρηματοδοτησης.

Απλα δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσει να απεμπλακει ο παραγων Τραπεζα απο τη μεση σε ενα τετοιο ενδεχομενο.

 

Αν παντως επιτραπει σε χαμηλομισθους που κοβονται απο τις τραπεζες στην προεγκριση ακομα να κανουν αιτηση και να υπαχθουν αυτονομοι, τοτε θα ειναι το μεγαλυτερο κερδος απο ολα...

Link to comment
Share on other sites

εικονικη  πραγματικοτητα  , η  οποια  διαφερει  απο  αυτο  που  ζουμε 

ελενχομενη  χρεωκοπια   και  παντα  2  βηματα  πριν  την  οριστικη   και  χωρις  επιστροφη   πτωχευση  ,

κρατος   κολλητων  και  ημετερων παντα   γραφειοκρατικο  που  κινειται  μονο  με  λαδι  ,  θεσμοι  ανυπαρκτοι   ,  δικαιοσυνη  μπιπ  μπιπ   ,  βουλη μπιπ  μπιπ   τοποθεσια   νεοπλουτων   μπαγασηδων   με  πολλα  πολλα  μπιπ  μπιπ  μπιπ @#$%

 

κατα  τα  αλλα  οσοι  ανηκουν  στις  παραπανω  κατηγοριες  περνανε  παρα  πολυ  καλα  ολοι  οι  υπολοιποι 

φτυνουν  το  γαλα  της  μανας  τους , που  βυζαξανε  μικροι .

δεν  πιστευω  κανεναν  δεν  ελπιζω  σε  κατι  καλυτερο  εντος  25  ετιας    τουλαχιστον  .

ενδεικτικο  του  κλιματος  και  της  καταστασης  που  επικρατει   ειναι  οτι  ακομα δινουν  συνταξεις  απο  τα  45  ετη   

στον  δημοσιο  τομεα  ,  ενω  απο  την  αλλη  ο  ιδιωτικος  τομεας  εχει  ισοπεδωθει  .

 

τωρα  για  το  εξοικονομω  εχω  δυο  στο  γραφειο  μου  και  οι  ιδιοκτητες  δεν εχουν  να  μου  δωσουν  ουτε  την  αμοιβη  μηχανικου 

διοτι  θα  την  παρουν  μετα  απο  1,5-2  χρονια   και  δεν  εχουν  χρηματα  οι  ανθρωποι  ξερεται  εφορια  ενφια  χαρατσια  δεη  κλπ 

χρεη  στις  τραπεζες  ,  τα  παιδια  τους  ανεργα  .

Ενταξει ρε συ, αν ειναι ετσι τραγικα τα πραγματα τοτε τι ξεκινανε να κανουνε?

Μην τα θελουμε και ολα δικα μας, ετσι?

Η εξαντληση του οριου των 15.000€ προυπολογισμου στην κατηγορια Α1 με 70% επιδοτησης και 4ετη αποπληρωμη δανειου δινει 100€ το μηνα δοση χονδρικα.

Αν ο ανθρωπος δεν εχει να σου δωσει 185€ το ΠΕΑ που θα λαβει αυτουσιο στο τελος και κλαιγεται για τα προβληματα που αντιμετωπιζει (που, κακα τα ψεμματα, ολοι μας αντιθμετωπιζουμε προβλήματα, ετσι?), τοτε πως θα ανταπεξερχεται στις δοσεις του προγραμματος?

 

Να βρει να στα δωσει, δε λυπαμαι κανεναν. Αυτος τουλαχιστον εχει ενα σπιτι να ζησει και θελει να επωφεληθει ενος ευρωπαικου προγραμματος για να επιδοτηθει ανακαινιζοντας το. Εγω δεν εχω ουτε αυτο, στο νοικι μενω. Ποιος ειναι χειροτερα λες?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.