Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σοφίτα-Πλαινοί Τοίχοι


Recommended Posts

   Έχω σχεδιάσει την παρακάτω σοφίτα  σε δίρριχτη στέγη.

Εννοείται ότι βάση Ν.Ο.Κ. οι έλεγχοι που γίνονται στη σοφίτα είναι του μέσου ύψους (Όγκος/Εμβαδόν)

και το εμβαδόν της σοφίτας+σκάλας < 50% της κάτοψης του υποκείμενου ορόφου.

Θεωρώ δεδομένο ότι μπορούν να σηκωθούν οι πλαινοί τοίχοι εφόσον στα σχήματα των τεχνικών οδηγιών η έδραση της στέγης θεωρείται το κάτω μέρος της δοκού.

 

mme5bo.jpg

 

 

 

   Κατά τον αρχικό έλεγχο .....τι άκουσα

 

1. Για να σηκωθούν οι πλαινοί τοίχοι θα πρέπει να έχω μπετονένια στέγη και ανεστραμμένο δοκάρι γιατί έτσι δείχνει το hatch του σκαριφήματος των τεχνικών οδηγιών !!!

Kαι ότι δε γίνεται να σηκωθούν οι πλαινοί τοίχοι αν έχω ξύλινη στέγη.

 

 Και ερωτώ είναι δυνατόν το υλικό του φέροντος οργανισμού να μου ορίζει τα πολεοδομικά μεγέθη ;

1.α. Δε θα μπορούσα να έχω μεταλλικό φέρων οργανισμό με περιμετρική δικτυωτή δοκό και μεταλλικές τεγίδες ή

1.β. Περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία με σενάζ έδρασης των ξύλινων τεγιδών ;

330a2oi.jpg

 

2. Έχω σηκώσει τους πλαινούς τοίχους 0,95εκ. Έχω μεταλλική στέγη με περιμετρική μεταλλική δικτυωτή δοκό η οποία είναι μικρότερη 0,60εκ. γιατί υπάρχει και το ύψος των τεγίδων , της μόνωσης , του πετσώματος και των κεραμιδιών.

 

Η δεύτερη παρατήρηση που είχα είναι ότι η περιμετρική δοκός μπορεί να σηκωθεί μόνο 0,50εκ γιατί τόσο δείχνει το σχήμα των τεχνικών οδηγιών του ΝΟΚ .

Να σημειώσω ότι ο ΝΟΚ και οι τεχνικές οδηγίες δεν έχουν κανένα περιορισμό στο ύψος της δοκού και το συμπέρασμα αυτό το έβγαλε αυθαίρετα

ο ελεγκτής συγκρίνοντας με το μάτι την πλάκα στο σχήμα των τεχνικών οδηγιών !!!

 

3. Το τρίτο που άκουσα είναι ότι στο βασικό σχήμα των τεχνικών οδηγιών έχει μονόρριχτη στέγη.

Ε , απαντάω εγώ έχω δίρριχτη , απαγορεύεται;

 Kαι η απάντηση ήταν ότι η δίρριχτη στέγη είναι ΄΄παιδική''.

Εκεί δεν άντεξα , απάντησα δηλαδή η μονόρριχτη είναι αντρική;

Kαι η απάντηση ήταν ότι όλες τις στέγες που σηκώνονται στο πλάι τις κόβουμε !;  γιατί πρέπει να σβήνουν στην πλάκα .

 

Και μου πρότειναν τον παρακάτω σχεδιασμό με σπάσιμο στην κλίση της στέγης !!!

o6mu8g.jpg

 

 

 Και μου απάντησαν ότι έτσι περνούσαν παλιά από ΕΠΑΕ.

 

Έχω ήδη πάρει έγκριση από Σ.Α. το οποίο έπρεπε να περάσω για άλλο λόγο και τώρα μου λένε να ξανακάνουν ερώτημα στην ΕΠΑΕ που έχει καταργηθεί και το θέμα

δεν είναι αρμοδιότητα του Σ.Α.

 

4. Και το τελευταίο που άκουσα είναι ότι στο υπόλοιπο μέρος της σοφίτας (στα μικρά τριγωνάκια) δεν μπορώ να έχω δάπεδο/ψευδοροφή γιατί έτσι είπε η Λεμπέση σε ένα σεμινάριο

παρόλο στο 1ο σχήμα των τεχνικών οδηγιών το δείχνει ενιαίο , ή εντέλει δημιουργείται ένας κλειστός μη προσβάσιμος χώρος....

 

   Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο ;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή ο αριθμός των εφαρμοζόμενων εκδόσεων οικοδομικού κανονισμού της χώρας έχει ξεπεράσει το πλήθος των ενεργά ασχολούμενων με αυτόν γιατί υπάρχουν και οι συνταξιούχοι !

Είναι πλέον καθαρά θέμα ισχύος ...

 

Αν μου έτυχε ; Όχι και δεν πρόκειται να μου τύχει ... θα είχε σταματήσει στο 1 και δεν θα είχα ακούσει ποτέ τα υπόλοιπα ...

 

Πάντως σε ακούω ψύχραιμο ... καλό κουράγιο ...

Edited by kan62
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εκ πρώτης, έτσι ακούγεται, πλην της ανεστραμένης δοκού.

Εξαιτίας του κυνηγιού και της άγνοιας θα έπρεπε για τα πάντα να τίθενται ερωτήματα.

Δείχνεις να μην βιάζεσαι, οπότε θα την περάσεις την δεύτερη ΕΠΑΕ...

Το σχήμα που σου έχει πει, είναι λακία, κοίτα να κάνεις τη στέγη, διρυχτη όπως την έχεις, για τις δοκούς δείχνουν να έχουν ένα δίκιο, πλην το 50, αυτό θα το ορίζει η στατική μελέτη. Οπότε στήριξε τη στέγη σε δοκούς.

Το τελευταίο δεν μου έχει τύχη, δεν θα κολούσα αφού ο χώρος είναι μη βατός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δείχνεις να μην βιάζεσαι

 

 Συνάδελφε όχι βιάζομαι  , καίγομαι . Ο ιδιοκτήτης με πιέζει γιατί βιάζεται να χτίσει και έχει περάσει καιρός. Από το άγχος δεν μπορώ να κοιμηθώ ήσυχος το βράδι.

Και πρόκειται για ένα πολύ μικρό κτίριο με αρκετές δυσκολίες λόγου οικοπέδου. Εντέλει μέσα έχω μπει και θέλω να ξεμπερδεύω για να ασχοληθώ και με τίποτα άλλο.

 

Τελικά επέμενα παρόλο που 3 υπάλληλοι στην ΥΔΟΜ επέμεναν να σβήνει η στέγη στο άκρο. Ξαναβρεθήκαμε άτυπα με την ελεγκτή του Σ.Α. όπου θυμόταν ξεκάθαρα από το

ενδουπηρεσιακό σεμινάριο ότι οι πλαινοί τοίχοι μπορούν να σηκωθούν αρκεί να δείχνεις δοκό σε εκείνο το άκρο.

 

Οπότε στήριξε τη στέγη σε δοκούς.

Αυτό ακριβώς.

 

  Ξαναλέω ότι το συνολικό ύψος στο άκρο είναι 0,95μ. αλλά αν αφαιρέσεις το πάχος των κεραμιδιών , πετσώματος , μόνωσης και τεγιδών μένει 0,60μ. για τη δοκό.

 

Εντέλει το δέχτηκε ο ελεγκτής , ο οποίος εξαρχής του φάνηκε λογική η σχεδίαση αλλά δε συμφωνούσαν οι υπόλοιποι στην ΥΔΟΜ.

 

 Έχω προχωρήσει και τα στατικά με φορέα από μεταλλικές διατομές και σύμμεικτη ολόσωμη πλάκα. Πάνω από τα υποστυλώματα θα δείξω μεταλλική δικτυωτή δοκό περιμετρικά στις δύο πλευρές όπου θα εδραστούν οι τεγίδες.

 

Με βάση την ανεστραμμένη δοκό που δείχνει το σκαρίφημα των Τεχνικών Οδηγιών.

Επαναλαμβάνω θα μπορούσα να έχω και ξύλινες τεγίδες και περιμετρικά φέρουσα τοιχοποιία με σενάζ στην κορυφή. Και η φέρουσα τοιχοποιία είναι φέρον στοιχείο της έδρασης της στέγης.

Δεν ξέρω κάποια πράγματα είναι απλά , απλά μπερδεύονται με τον παλιό ΓΟΚ και την παλιά απαίτηση να ''σβήνει'' η στέγη στα άκρα.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.