Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαίτηση Παθητικής Πυροπροστασίας


peratis

Recommended Posts

Επειδή δεν το έχω ξεκάθαρο στο μυαλό μου, προσπαθώ να το διευκρινίσω. Σε χωρους συνάθροισης κοινού:

 

Σε υφιστάμενα κτίρια ΔΕΝ απαιτείται μελέτη παθητικής όπως και να έχει.

 

Σε νέα κτίρια απαιτείται παθητική την πρώτη φορά που βγάζει άδεια χ.σ.κ. και από εκεί και πέρα μόνο στις περιπτώσεις που έχουμε αλλαγές στο εσωτερικό (γκρέμισμα/χτίσιμο τοιχών, κτλ).

 

Ισχύουν αυτά που έγραψα;

 

Το σημαντικότερο που θέλω να ξεκαθαρίσω είναι αν ποτέ μπορεί να απαιτηθεί παθητική για υφιστάμενο.

Link to comment
Share on other sites

Σε νέα κτίρια απαιτείται παθητική την πρώτη φορά που βγάζει άδεια χ.σ.κ. και από εκεί και πέρα μόνο στις περιπτώσεις που έχουμε αλλαγές στο εσωτερικό (γκρέμισμα/χτίσιμο τοιχών, κτλ).

 

Αυτο ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Σε υφιστάμενο θα απαιτηθεί νομίζω, μόνο σε περίπτωση προσθήκης κατ' επέκταση ή καθ' ύψος.

Αν δηλαδή το υφιστάμενο και η προσθήκη έχουν ενιαία λειτουργία, άσχετα από τη χρήση του κτιρίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι για μια διευκριιστική....

 

Στην περίπτωση λοιπόν που απαιτηθεί παθητική σε υφιστάμενο. Σύμφωνα με ποιες απαιτήσεις συντάσσεται; Με βάση τι; Όσα (λίγα) αναφέρονται στην 3/81;

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση λοιπόν που απαιτηθεί παθητική σε υφιστάμενο.

 

Ότα λες υφιστάμενο τι εννοείς ?

 

Πρίν την 17/289 ή μετά ?

 

Αν είναι πριν αυτή την ημερομηνία δεν γίνονται παθητικές.

 

Αν είναι μετά, κάνεις παθητική ανάλογα τη χρήση του χώρου και το αντίστοιχο άρθρο του 71/88

Link to comment
Share on other sites

Για πριν εννοω.

 

Αν δεις dib, στην ιδια συζητηση λιγο προηγουμενως εχει αναφερθει (και απο εσενα :) ) ότι απαιτειται και σε υφισταμενο εφοσον εχει γινει προσθηκη κατ' επεκταση ή κατα ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.