Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντιμετώπιση (ανοδικής) υγρασίας με ηλεκτρισμό (?!)


maneni

Recommended Posts

Διάβασα πρόσφατα ένα διαφημιστικό φυλλάδιο εταιρείας σχετικά με την αντιμετώπιση της ανοδικης υγρασιας (εχει γινει και αναφορα εδω http://www.michanikos.gr/topic/22909-Στεγανοποιητικό-επίχρισμα-για-εσωτερική-χρήση/?p=367245).

Εκει περιγραφεται οτι αντιμετψπιζεται με ειδικα ηλεκτροδια που δημιουργουν ενα βαρυτομαγνητικο πεδιο το οποιο αλλαζει την πολικοτητα των μοριων του νερου (??!!) και ετσι αντιστρεφει την κινηση του νερου προς τα κατω (εδαφος).

Δεν ειμαι ειδικος επι του θεματος, αλλα με τα λιγα που ξερω απο τη γενικη παιδεια αυτα που διαβαζω μου φαινονται λιγο ... ας πουμε εκτος πραγματικοτητας.

Θα ηθελα τα σχολια σας

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναί, πιό μούφα δεν γίνεται...

 

Ήταν όμως η αφορμή για να μάθω τι είναι ο βαρυτομαγνητισμός. (κι εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Frame-dragging)

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη εικόνα είναι το μόριο του νερού...

 

Η δεύτερη δεν ξέρω αν έχει σχέση με τον βαρυμαγνητισμό έχουμε όμως παραμόρφωση και στρέψη πεδίου... 

post-31607-0-57578700-1404681179.jpg

post-31607-0-86879800-1404681226_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη εικόνα είναι το μόριο του νερού...

 

Η δεύτερη δεν ξέρω αν έχει σχέση με τον βαρυμαγνητισμό έχουμε όμως παραμόρφωση και στρέψη πεδίου... 

 

η πρωτη εικονα ειναι το μοριο(α) του νερου σε στερεα μορφη (νιφαδα).

 

Αποτι καταλαβαινω, οπως και σε αλλες περιπτωσεις, επικαλουνται ενα σχετικα αγνωστο φυσικο φαινομενο για να προωωθησουν την εξωγηινη (για την ακριβια εξωπραγματικη) τεχνολογια τους....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξέρω απορρόφηση τριχοειδών σωλήνων μέσα απο το πορώδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εκει περιγραφεται οτι αντιμετψπιζεται με ειδικα ηλεκτροδια που δημιουργουν ενα βαρυτομαγνητικο πεδιο το οποιο αλλαζει την πολικοτητα των μοριων του νερου (??!!) και ετσι αντιστρεφει την κινηση του νερου προς τα κατω (εδαφος).

 

Αν το κείμενο έγραφε έτσι, τότε έχει γίνει λάθος στη μετάφραση. Βρήκα το πρωτότυπο κείμενο και εκεί λέει ότι η ιδέα στηρίζεται στο στατικό ηλεκτρισμό. Βέβαια δε ξέρω κατά πόσον η συσκευή έχει την απαιτούμενη ισχύ ώστε να σπρώξει με στατικό ηλεκτρισμό τόσο πολύ νερό μέσα σε πορώδες με τόσο μικρή υδραυλική αγωγιμότητα και να αντισταθμίσει την τριχοειδή ανύψωση. Διάβασα επίσης ότι κάτι κάνει και με τα μόρια των αλάτων που αποφράσσουν το πορώδες εμποδίζοντας τον τοίχο να αναπνεύσει και να διώξει το νερό που έχει εγκλωβιστεί μέσα του. Αλλά αυτό δε το κατάλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.