Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αύξηση 28% στις εισφορές «γκρεμίζει» το ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ε... δεν είναι και πολλα ... εγω θα πλήρωνα αλλα δεν προλαβαίνω απο την πολλη δουλεια να παω να πληρωσω... δεν πειραζει ας τρεχουν και οι τοκοι ας φορολογουμε και με 26% ... λεφτα υπάρχουν .... τα λεμε στην μυκονο .... 

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ και το ΥΠΕΚΑ δεν μιλάνε για τα ενεργειακά...

 

Το ΤΣΜΕΔΕ δεν μιλάει για τις εισοφορές, για το αν αντέχει το ταμείο κ.τ.λ....

 

Οι ΕλΕΜ πάλι, βγήκαν στο ΤΕΕ και εξαφανίστηκαν....

 

Ποιος ασχολείται τέλος πάντων ?!

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς χαιλάντερ όμως!!!!!

 

Δυστυχώς τα μέτωπα είναι πολλά για όλους μας....

 

Εφορεία, ΤΣΜΕΔΕ, ΦΑΠ, ΜΑΠ και δεν συμμαζεύεται. Από που θα σώσουμε δεν ξέρω :(

Link to comment
Share on other sites

από μια πρόχειρη αναζήτηση, οι προηγούμενες υποσχέσεις του κου Βρούτση:

Η προεκλογική αθλιότητα συνεχίζεται

19/11/2013, λίγες ημέρες πριν τις εκλογές του ΤΕΕ

"«Οι πρόεδροι των Επιστημονικών Συλλόγων των Μηχανικών μου έθεσαν μία σειρά από ζητήματα που απασχολούν τον κλάδο τους. Ένα βασικό αίτημα σύσσωμου του κλάδου τους -και κυρίως των νέων μηχανικών- είναι αυτό που αφορά στην δυνατότητα επιλογής ασφαλιστικής κατηγορίας στους ασφαλισμένους του Τομέα Μηχανικών και Εργοληπτών Δημόσιων Έργων του ΕΤΑΑ.

Θεωρώ ότι οι σημερινές οικονομικές συνθήκες καθιστούν άμεση την ανάγκη να καλυφθούν όλες οι σχετικές με το αίτημα προϋποθέσεις και να ολοκληρωθούν οι απαραίτητες ενέργειες μέχρι το τέλος του έτους για την διευθέτηση του αιτήματος, τηρουμένων πάντα των προβλεπόμενων κανόνων της ανταποδοτικότητας στις συνταξιοδοτικές τους παροχές»."

 

και η ΠΕΔΜΕΔΕ  στο κόλπο

Αναστολή της υποχρεωτικής ένταξης σε κατηγορίες?

και το Δεκέμβρη του 2013

Η τηλεοπτική απάντηση Βρούτση σε ερωτήματα συναδέλφου

«θα νομοθετήσουμε άμεσα ώστε να μπορούν να επιλέγουν ασφαλιστική κατηγόρια» και εξηγεί:

«θα ισχύσει ότι ισχύει στον ΟΑΕΕ δηλαδή θα μπορούν να επιλέξουν μέχρι 2 ασφαλιστικές κατηγορίες πιο κάτω από αυτή που πρέπει να είναι».

 

λίγες ημέρες πριν ξανά στην Ημερησία:

Συνέντευξη Βρούτση στην Ημερησία

 

την ίδια ώρα όμως:

"Αμελλητί εφαρμογή" των ληστρικών αυξήσεων εισφορών από αύριο?

Άμεση υλοποίηση των ληστρικών αυξήσεων στο ΤΣΜΕΔΕ ζητά ο Βρούτσης

Έγγραφο του Υπ. "Εργασίας" για τις αυξήσεις εισφορών

μνημονιακή υποχρέωση οι αυξήσεις και δεν αλλάζουν...

 

παίζουν με τις ζωές μας

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις από πού προκύπτει ότι "και η ΠΕΔΜΕΔΕ είναι στο κόλπο?". Επειδή υιοθετήθηκε η πρότασή της για επιλογή ασφαλιστικής κατηγορίας? Είναι κακή, δηλαδή, η συγκεκριμένη πρόταση της ΠΕΔΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεστε....

Και να μην πληρωσουμε τις αυξημενες εισφορες οι περισσοτεροι, θα τις αυξησουν ακομα περισσοτερο για να παρουν τα σπασμενα απο αυτους που πληρωνουν

Ετσι παει στην Ελλαδα, αν ενα μετρο δεν πιασει, το αυξανουν ωστε να βγαλουν απο αυτους που το τηρουν αυτα που χανουν απο αυτους που αδυνατουν.

 

Στο τελος θα φτασουμε να μην εχει κανενας να πληρωσει...

+1 Φίλε.

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο σε όσα λες.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πότε όμως θα κάνουμε αγώνα και θα αναβάλλουμε το μοιραίο ? Δεν ξέρω καλά τα πράγματα. Αλλά η κοινή λογική μου λέει ότι δεν γίνεται να αντέξει το ταμείο να πληρώνει συντάξεις και περίθαλψη και να μην αυξάνονται ταυτόχρονα και οι εισφορές. Δεν βγαίνει το πράγμα ας μην κοροιδευόμαστε. 

Το ταμείο είναι βιώσιμο και με μικρότερες εισφορές. Αν πλήρωναν όλοι κάποιες λογικότερες εισφορές θα υπήρχαν λεφτά και για παροχές και για περίθαλψη. Απλά τώρα δεν είναι βιώσιμο γιατί τις υπέρογκες εισφορές δεν μπορούμε να τις πληρώσουμε και γιατί το μεγαλύτερο μέρος των εισφορών μας χάθηκε στο κούρεμα των ομολόγων και χάνεται από τη συμμετοχή του ΤΣΜΕΔΕ στην Τράπεζα Αττικής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ε... δεν είναι και πολλα ... εγω θα πλήρωνα αλλα δεν προλαβαίνω απο την πολλη δουλεια να παω να πληρωσω... δεν πειραζει ας τρεχουν και οι τοκοι ας φορολογουμε και με 26% ... λεφτα υπάρχουν .... τα λεμε στην μυκονο .... 

+1 συμφωνω με τον geroge68, τα λεφτα τρεχουν απο τα μπατζακια μας, δωσε κι'αλλο.....ρηξε κι'αλλές αυξησεις.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.