Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αύξηση 28% στις εισφορές «γκρεμίζει» το ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

η ταφόπλακα του κλάδου για μένα αν περάσει και φοβάμαι ότι αρκετοί συνάδελφοι ακόμα δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι θα φτάνουμε να πληρώνουμε 6.000 ευρώ το εξάμηνο εισφορές

 

Με αυτόν τον τρόπο θα πετύχουν αυτό που θέλουν:

1. Να μείνουν λίγοι και ''εκλεκτοί'' στο χώρο με συνέπεια

2. Να εκτιναχθούν οι τιμές των υπηρεσιών που πλέον θα είναι στα χέρια λίγων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δηλαδή το 1576,32 το εξάμηνο που πλήρωνα πέρυσι πόσο έχει πάει τώρα?

Μαζεύω τα 50αρικα από τα ΠΕΑ για να το πληρώσω. 40 ΠΕΑ το εξάμηνο φτάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω κάτι άλλο. Οκ να κάνουμε αγώνα να εμποδίσουμε να αυξηθούν οι εισφορές. Μέχρι πότε όμως θα κάνουμε αγώνα και θα αναβάλλουμε το μοιραίο ? Δεν ξέρω καλά τα πράγματα. Αλλά η κοινή λογική μου λέει ότι δεν γίνεται να αντέξει το ταμείο να πληρώνει συντάξεις και περίθαλψη και να μην αυξάνονται ταυτόχρονα και οι εισφορές. Δεν βγαίνει το πράγμα ας μην κοροιδευόμαστε. 

 

Με την ανεργία να αυξάνει και την αναλογία αυτών που πληρώνουν προς αυτούς που πληρώνονται να μειώνεται δεν βλέπω μέλλον στα δημόσια ταμεία είτε είναι ΕΤΑΑ, ΟΑΕΕ, ΙΚΑ κ.τ.λ....Πάμε για Ιδιωτική Ασφάλιση και όποιος έχει δουλειά θα έχει και σύνταξη και ασφάλιση.

Εγώ σαν επαγγελματίας όταν δεν βγαίνω, μειώνω τα έξοδα μου φροντίζω την ποιότητα των υπηρεσιών προς τους εισρέοντες κεφαλαια (πελάτες) και αν χρειαστεί θα μείωνα τις τιμές μήπως κ σωθώ. Το ΕΤΑΑ στη θέση μου θα κρατούσε ψηλά τα έξοδα (συντάξεις) κ θα έδιωχνε τους πελάτες (αυξημένες εισφορές). Τι μακακίες είναι αυτές λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

καλη η ΄΄γκρινια΄΄ αλλα   ουσιαστικη αντιδραση δεν υπαρχει ουτε από ΤΕΕ, ουτε από μηχανικους...........

καλα,.... ξερω,..... οι διακανονισμοι,..... οι υποχρέωσεις,...... το ατιμο συστημα, .....η κοινωνια, .....θα καναμε επανασταση αλλα ξεχασαμε το θερμοσυφωνο ανοιχτο........ , κτλπ, ....κτλπ,....κτλπ..........

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το 1576,32 το εξάμηνο που πλήρωνα πέρυσι πόσο έχει πάει τώρα?

Μαζεύω τα 50αρικα από τα ΠΕΑ για να το πληρώσω. 40 ΠΕΑ το εξάμηνο φτάνουν?

 

Για να δούμε.

 

40 ΠΕΑ χ 50 ευρώ/ΠΕΑ = 2000 ευρώ.

Αφαίρεση ΦΠΑ 2000 ευρώ - 2000 ευρώ χ 0.23 = 1540 ευρώ.

 

Από αυτά αφαίρεσε και τον φόρο από το 1ο ευρώ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζουμε συνεταιρικά ένα τζόκερ? Περισσότερες πιθανότητες θα έχουμε για να βγάλουμε τα λεφτά και να πληρώσουμε το ΤΣΜΕΔΕ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μετα  την  απομακρυνση  απο  την  καλπη  ουδεν  λαθος   αναγνωριζεται .

στις   συγκεντρωσεις  διαμαρτυριας  70  γραφικοι   , και  οι  αλλοι  στις  ακρογιαλιες .

χρηματα  υπαρχουν  γιαυτο  και  ο  πανσοφος   υπουργος  προβαινει  στις  αυξησεις  .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.