Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΠΜΕ: Ανακοίνωση για τα Επαγγελματικά Δικαιώματα, Προγραμματισμός Περιφερειακών Συνελεύσεων


Engineer

Recommended Posts

Η ΑΔΙΠ έχει αποδείξει πως όλα (ή σχεδόν όλα δε θυμάμαι καλά) τα προγράμματα σπουδων στα πολυτεχνεία είναι παραφουσκωμένα με πολλές επικαλύψεις. Φυσικά και χρειάζονται αναμόρφωση λοιπόν. Το ότι πχ η υδραυλική γίνεται από 22 ώρες 15 δε λέει τίποτα αν οι 7 παραπάνω ώρες ήταν άχρηστες. Οπότε ας μη λέμε ότι θέλουμε για κατέβασμα επιπέδου και λοιπές τούφες ως πυροτεχνήματα με στόχο να μείνει η κατάσταση στα πολυτεχνεία στάσιμη όπως τα τελευταία 20 χρόνια. Λες και δεν έχει αλλάξει τίποτα από το τότε...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέμε και εμείς. Ότι είναι '"παραφουσκωμένα" και επιθυμούμε να μείνουν "παραφουσκωμένα". Οι άλλοι θέλουν να τα ξεφουσκώσουν για να γίνουν επιπέδου τριετών σχολών, όπως της μεγάλης βρετανίας, των κολεγίων και των ΤΕΙ.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα μαθήματα (ώρες) στα προγράμματα σπουδών,είμαι της απόψεως το κάθε ίδρυμα να είναι ελεύθερο να επιλέξει ελεύθερα εντός του πλαισίου των ects,που ορίζουν το BSc. Αυτό εν τέλει είναι που θα προσδώσει και μια επιπλέον ποιότητα και μια φήμη στο κάθε ίδρυμα,ως εκεί όμως. Η επιλογή του προγράμματος σπουδών του κάθε ιδρύματος, δεν πρέπει να αποκλείει τις επιλογές άλλων ιδρυμάτων και να δρα δεσμευτικά ως προς την απόδοση ΕΔ,όπως συμβαίνει σήμερα.

 

Αν οι φοιτητές ενός τμήματος μηχανικών θέλουν 5ετές BSc,ας το έχουν. Αν κάποιοι άλλοι θέλουν 4ετές BSc (ΤΕΙ ή τα πανεπιστήμια του εξωτερικού),ομοίως.

 

Όσον αφορά τα ΕΔ,πρέπει επιτέλους να επανακαθοριστούνε από μηδενική βάση,που να ανταποκρίνονται στο σήμερα. Για τον φίλο τον spiderman που θέλει να κάνει αρχιτεκτονικά,από οτι κατάλαβα η πρόσφατη πρόταση του ΤΕΕ,δίνει αυτήν την δυνατότητα σε κάποιον που το θέλει. πχ στην αρχιτεκτονική,μπορεί κάποιος να αποκτήσει ΕΔ σε αυτόν τον τομέα (είτε με μεταπτυχιακό,είτε με γραπτές εξετάσεις,είτε με απόδειξη εμπειρίας). Το ίδιο ισχύει για οποιονδήποτε άλλον τομέα. Το ζητούμενο είναι μέσα από τον διάλογο,να καθοριστούνε οι λεπτομέρειες και να προβλεφθούνε οι αδυναμίες που πιθανόν να προκύψουν με την επιχειρούμενη αλλαγή.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

@2016 λες αλήθειες και θα ενοχλήσεις

 

εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση σπατάλη ενέργειας για την υποβάθμιση των πολυτεχνείων ή μάλλον κάνω πως δεν μπορώ να καταλάβω...

 

τόσα φλέγοντα ζητήματα υπάρχουν να ασχοληθεί κανείς, η υποβάθμιση των πολυτεχνείων είναι το βασικό?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το θέμα εδώ: ότι θα μετατραπεί το δίπλωμα του πολυτεχνείου σε αντίστοιχο του BSc (ενώ τώρα λογίζεται τυπικά ως ΜΑ/ΜSc) ή αν θα τεθούν σαφή όρια στο με τί ασχολείται, μελετά και υπογράφει η κάθε ειδικότητα ? Δεν είναι καιρός να υπάρχει μια αποσαφήνιση στο ποιος κάνει τι ? Δεν θα είναι αυτό καλύτερο για όλους μας εφόσον θα εντίνει την ανάγκη συνεργασιών, καθώς και θα δώσει στον καθένα τη δυνατότητα να αξιοποιήσει στο έπακρο τις γνώσεις του με αποτέλεσμα καλύτερη ποιότητα στο παραγόμενο έργο ?

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη,έχει ξανασυζητηθεί. Το δίπλωμα του πολυτεχνείου,σύμφωνα με την εθνική και την ευρωπαϊκή νομοθεσία,δεν λογίζεται ως ΜSc. Οπότε δεν τίθεται κανένα θέμα μετατροπής σε BSc,γιατί είναι BSc.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@2016 Απαντάς στα παραφουσκωμένα μαθήματα αλλά τις υπερβολικές επικαλύψεις μεταξύ μαθημάτων που αναφέρει η ΑΔΙΠ τις κάνεις γαργάρα όμως. Αυτά πάνε μαζί ξέρεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και πού είναι το κακό με τις επικαλύψεις; Μάλλον είναι λογικό εκ φύσεως να υπάρχουν επικαλύψεις και παράλογο να προσπαθείς να απομονώσεις γνωστικά πεδία.

 

Για ποιες "υπερβολικές" επικαλύψεις μιλάμε; Υπάρχουν παραδείγματα;

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Αν το να ΣΥΡΡΙΚΝΩΣΟΥΝ τα δικαιωματα των ΠΜ ειναι να ΑΠΑΓΟΡΕΨΟΥΝ επιτελους σε ΠΜ να κανουν αρχιτεκτονικες μελετες και , εγω ειμαι υπέρ.

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το να ΣΥΡΡΙΚΝΩΣΟΥΝ τα δικαιωματα των ΠΜ ειναι να ΑΠΑΓΟΡΕΨΟΥΝ επιτελους σε ΠΜ να κανουν αρχιτεκτονικες μελετες και , εγω ειμαι υπέρ.

 

Κακοι πολιτικοι μηχανικοι που κανετε αρχιτεκτονικα και μου στερειτε το ψωμακι μου..........................Ντροπη σας

Edited by dimitris11140
  • Upvote 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.