Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ε9...νεα παραταση διορθωσεων...


Recommended Posts

...

υγ

νομιζω οτι το παρακατω σχολιο ειναι σωστο..και εξηγει τον ...χρησμο...

 

"Οπότε:
1. Μέχρι Νοέμβρη για έτη 2011, 2012, 2013 δεν υπάρχουν προσαυξήσεις

αλλά πρόστιμο 100 ευρώ (συμψηφιζόμενο), αν μειώνεται ο ΦΑΠ

 

και για έτος 2014 καμία συνέπεια ακόμα και αν μειώνεται ο ΕΝΦΙΑ.

Από Νοέμβρη και μετά εφαρμόζονται οι διατάξεις των ν. 2523/1997 και 4174/2013 για όλα τα έτη κανονικά"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Ε9 ακόμα το φτιάχνουμε.

Προσωπικά την επικαιροποίηση με ΚΑΕΚ, πλήθος προσόψεων, μήκος πρόσοψης κλπ που ζητούσαν πέρυσι το φθινόπωρο ουδέποτε την έκανα (άλλωστε δεν θα είχα και όφελος από "κριτήριο βάθους").

Ο κόσμος τους έχει πάρει στο ψιλό.

Link to comment
Share on other sites

...

υγ

νομιζω οτι το παρακατω σχολιο ειναι σωστο..και εξηγει τον ...χρησμο...

 

"Οπότε:

1. Μέχρι Νοέμβρη για έτη 2011, 2012, 2013 δεν υπάρχουν προσαυξήσεις

αλλά πρόστιμο 100 ευρώ (συμψηφιζόμενο), αν μειώνεται ο ΦΑΠ

 

και για έτος 2014 καμία συνέπεια ακόμα και αν μειώνεται ο ΕΝΦΙΑ.

Από Νοέμβρη και μετά εφαρμόζονται οι διατάξεις των ν. 2523/1997 και 4174/2013 για όλα τα έτη κανονικά"

Έχω περίπτωση που στο Ε9 πρέπει να προστεθούν κλειστοί ημιυπαίθροι ως κύριοι χώροι από το έτος 2004.

 

Επίσης σε άλλη περίπτωση έχω αλλαγή χρήσης από το έτος 1986.

 

Και στις 2 περιπτώσεις ενώ οι ενδιαφερόμενοι έχουν ενημερωθεί από εμένα εδώ και αρκετό καιρό ότι θα έπρεπε να αλλάξουν τα Ε9 τους επειδή τα θέλω και για αποδεικτικά παλαιότητας δεν το έχουν κάνει.

 

Τελικά με τα χίλια παρακάλια συμφωνήσαμε να τα αλλάξουν όταν γυρίσουν από τις διακοπές τους μετά τις 15 Αυγούστου.

 

Αυτό πρακτικά τι επίπτωση θα έχει σε αυτούς; θα πρέπει να πληρωθεί κάποιο πρόστιμο;

 

Οι δηλώσεις είναι ακόμα σε υπαγωγή. Αν πούμε ότι τελικά μου προσκομίζουνε τα Ε9 και τις γυρίσω εντός του '14 σε οριστική υπαγωγή, δεν θα πρέπει τα Ε9 του '15 να είναι τα σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Ε9 ακόμα το φτιάχνουμε.

Προσωπικά την επικαιροποίηση με ΚΑΕΚ, πλήθος προσόψεων, μήκος πρόσοψης κλπ που ζητούσαν πέρυσι το φθινόπωρο ουδέποτε την έκανα (άλλωστε δεν θα είχα και όφελος από "κριτήριο βάθους").

Ο κόσμος τους έχει πάρει στο ψιλό.

για ξαναδες το θεμα σου...

 

αν  δεν εκανες "επικαιροποίηση"

τοτε ανηκεις  σε

αυτη την κατηγορια

 

"Επίσης, ορίζεται ότι οι δηλώσεις στοιχείων για ακίνητα που έχουν ουσιώδεις ελλείψεις στην περιγραφή, με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατός ο υπολογισμός του ΕΝ.ΦΙ.Α., θεωρούνται ότι δεν έχουν υποβληθεί ως προς αυτά με όλες τις συνέπειες της μη υποβολής για το φορολογούμενο."

 

Ουσιώδεις ελλείψεις στην περιγραφή του ακινήτου για τον υπολογισμό του ΕΝ.Φ.Ι.Α. θεωρούνται τα στοιχεία τα οποία καθιστούν αδύνατο τον υπολογισμό του και ενδεικτικά μερικά από αυτά μπορεί να είναι:

 

α) Η γεωγραφική θέση του κτίσματος (Νομός)

β) Η επιφάνεια σε τετραγωνικά μέτρα.

γ) Κατηγορία ακινήτου (μονοκατοικία, κατοικία, οικόπεδο, κ.λπ.)

δ) Παλαιότητα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση που στο Ε9 πρέπει να προστεθούν κλειστοί ημιυπαίθροι ως κύριοι χώροι από το έτος 2004.

 

Επίσης σε άλλη περίπτωση έχω αλλαγή χρήσης από το έτος 1986.

 

Και στις 2 περιπτώσεις ενώ οι ενδιαφερόμενοι έχουν ενημερωθεί από εμένα εδώ και αρκετό καιρό ότι θα έπρεπε να αλλάξουν τα Ε9 τους επειδή τα θέλω και για αποδεικτικά παλαιότητας δεν το έχουν κάνει.

 

Τελικά με τα χίλια παρακάλια συμφωνήσαμε να τα αλλάξουν όταν γυρίσουν από τις διακοπές τους μετά τις 15 Αυγούστου.

 

Αυτό πρακτικά τι επίπτωση θα έχει σε αυτούς; θα πρέπει να πληρωθεί κάποιο πρόστιμο;

 

Οι δηλώσεις είναι ακόμα σε υπαγωγή. Αν πούμε ότι τελικά μου προσκομίζουνε τα Ε9 και τις γυρίσω εντός του '14 σε οριστική υπαγωγή, δεν θα πρέπει τα Ε9 του '15 να είναι τα σωστά;

- εμ εδω και ενα χρονο γραφουμε εδω στο φορουμ   "τακτοποιειστε το Ε9  ... ειναι αποδεικτικο  στοιχειο"

- εμ  τους εχεις ειδοποιησει χιλιες φορες

- εμ δεν εκαναν τπτ  και πηγαν σε διακοπες και  θααααα το κανουν όοοοταν γυρισουν

- και σε εχουν στο περιμενε...ναααα  αποφασισουν

[και μετα,   αν τους βγει καποιο  προστιμο,  θα λενε εσυ φταις που δεν μας ειπες...]

 

και ρωτας αν θα εχουν καποιο προστιμο

 

δεν θα  πώ.... :smile:   να εχουν αγωνια...και δεν ειναι και της δικης μας δουλειας..

[δλδ μαλλον δεν εχουν..]

 

ειναι του λογιστή τους

 

εσυ

εισαι καθαρος και ξαστερος σε αυτα που τους ειπες...

 

αν δεν σου φερουν Ε9

δεν βαζεις παλαιοτητα  καμμια

 

υκ

καλες διακοπες  γραψτους.  και ..προσοχη μην καούνε απο τον ήλιο... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

ωρες-ωρες...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

@ dimitris

 

Κι όμως νομίζω ότι όλες αυτές οι εκκλήσεις του ΥΠΟΙΚ από το 2005 που ξαναφτιάξαμε περιουσιολόγιο και κάθε λίγο και λιγάκι θέλουν να ξαναφτιάξουμε αφορούν σε εκείνους (τους πολλούς από ότι φαίνεται) που δεν το έχουν "επίκαιρο".

 

Το παραμύθι με το Ε9 μου φαίνεται είναι σαν εκείνο με τα αυθαίρετα που για να αναθερμάνουν το ενδιαφέρον του κόσμου ξεφουρνίζουν την ίδια (ανύπαρκτη) είδηση μέσω των media..

 

Η φετινή οδηγία, επί παραδείγματι, σχετικά με το Ε9, εκτός των εχόντων μεταβιβάσεις κλπ, ήταν:

"Την υποχρέωση υποβολής Ε9 έχουν φέτος όλοι οι φορολογούμενοι που κατείχαν την 1η-1-2014 πισίνες, αποθήκες και θέσης στάθμευσης σε κοινόχρηστους χώρους.."

 

Μα, οι φορολογούμενοι έπρεπε να είχαν ήδη από τα προηγούμενα χρόνια γράψει τις επιφάνειες αυτές στην ίδια γραμμή με το ακίνητο του οποίου είναι παρακολουθήματα, καθώς και το ποσοστό τους επί κοινόχρηστων θυρωρείων, αθλητικών εγκαταστάσεων (π.χ. πισινών) κ.λ.π.

 

Τα ίδια λέγαμε και πέρυσι το Σεπτέμβριο για την επικαιροποίηση με τα αγροτεμάχια

 

Φαίνεται το ΥΠΟΙΚ συγκρίνει τα δηλωθέντα σε κτηματολόγιο με περιουσιολόγιο και διαπιστώνει ότι οι φορολογούμενοι (ή πιο πιθανό οι λογιστές τους), είτε από άγνοια ή σκοπιμότητα, τους έχουν γραμμένους κανονικά.

 

ακίνητα που έχουν ουσιώδεις ελλείψεις στην περιγραφή... με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατός ο υπολογισμός του ΕΝ.ΦΙ.Α...

 

 

Μια ακόμη επιβεβαίωση ότι όσοι από εμάς τα είχαμε "στην τρίχα" από παλιά δεν χρειαζόταν να κάνουμε τίποτα ούτε φέτος, ούτε πέρυσι.

 

@HQ7

 

Επισήμως, αν πρόκειται για ημ/θριους του 4014 τους δηλώνει το επόμενο έτος από το έτος υπαγωγής στο νόμο, ενώ για λοιπά αυθαίρετα τους δηλώνει το συντομότερο για να προλάβει να εισπραχθεί ο φόρος. Το ότι θα πάνε στον 4178 δε τους δίνει νέα ημερ/νία, ακόμη και ημ/θριοι να ήταν.

 

@akis

 

Θα τους βάλεις να αλλάξουν περιουσιακή κατάσταση a posteriori από το '86; Καταρχήν, υπήρχε τότε Ε9; Επιπλέον σαφώς και θα έχουν πρόστιμα, τουλάχιστον για τα χρόνια 2008+, ένα πάγιο πρόστιμο για κάθε έτος συν τη διαφορά του φόρου αν θυμάμαι καλά. Και το κυριότερο: δεν έχουμε πει ότι δε λαμβάνεται η μεταγενέστερη διόρθωση στο Ε9 ως αποδεικτικό παλαιότητας; Μου διαφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

@akis

 

Θα τους βάλεις να αλλάξουν περιουσιακή κατάσταση a posteriori από το '86; Καταρχήν, υπήρχε τότε Ε9; Επιπλέον σαφώς και θα έχουν πρόστιμα, τουλάχιστον για τα χρόνια 2008+, ένα πάγιο πρόστιμο για κάθε έτος συν τη διαφορά του φόρου αν θυμάμαι καλά. Και το κυριότερο: δεν έχουμε πει ότι δε λαμβάνεται η μεταγενέστερη διόρθωση στο Ε9 ως αποδεικτικό παλαιότητας; Μου διαφεύγει κάτι;

Προφανώς και δεν υπήρχε Ε9 από τόσο παλιά, το θέμα είναι ότι αν αλλαχτεί το Ε9 έστω και τώρα με την σωστή χρονολογία τότε χρησιμοποείται για απόδειξη της παλαιότητας...τουλάχιστον αυτό ξέρω εγώ.

 

Μιλάμε και για αλλαγή χρήσης σε εσωτερικό χώρο οπότε δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο άλλο αποδεικτικό.

 

Για το πρόστιμο είμαστε σίγουροι; Όλο μιλάνε για πρόστιμα και στο τέλος δίνουνε και από μία παράταση...προφανώς υπάρχει και πρόβλημα με το ΕΝΦΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

αλεξ

για θυρωρεια κλπκλπ εχει ηδη ανακληθει

 

ΗΛΩΣΗ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΚΑΙ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΩΝ ΣΤΟ Ε9: ΑΜΕΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΠΟΜΙΔΑ ΓΙΑ ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΩΝ ...ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ!

ggps.jpgΚυριολεκτικά από του Χάρου τα δόντια γλύτωσαν οι συνιδιοκτήτες κλειστών κοινόχρηστων χώρων στάθμευσης  ή κοινόχρηστων αποθηκών, γιατί με την υπ΄αριθμό 1052/17.2.2014 απόφαση του ΓΓΕ  κλήθηκαν να δηλώσουν τους παραπάνω κοινόχρηστους χώρους στο Ε9 τους, κατά το ποσοστό συνιδιοκτησίας τους στο κτίριο!!! Η ΠΟΜΙΔΑ αντέδρασε ακαριαία και στο ανώτατο δυνατό επίπεδο εναντίον της πρωτοφανούς, παράνομης και παράλογης αυτής ρύθμισης, με αποτέλεσμα το υπουργείο την 24.2.2014 να εκδώσει ανακοίνωση τύπου με την οποία διευκρίνιζε ότι η υποχρέωση δήλωσης περιορίζεται στους χώρους αυτούς όπου υπάρχει αποκλειστική χρήση.

Συγκεκριμένα ανακοινώθηκε ότι δεν υποχρεούται σε δήλωση και όποιος έχει ακίνητο σε πολυκατοικία η οποία διαθέτει κοινόχρηστη πισίνα ή κλειστούς (υπόγειους κυρίως) κοινόχρηστους χώρους  στάθμευσης ή αποθηκών. Οι χώροι αυτοί θα δηλωθούν εφόσον είναι παρακολουθήματα του ακινήτου (αναγράφεται στο συμβόλαιο) και υπάρχει αποκλειστική χρήση κοινόχρηστου χώρου. Δεν πρέπει να δηλωθούν περιπτώσεις που δεν αποτελούν παρακολουθήματα της ιδιοκτησίας.

 

 

ο ΦΑΠ ειναι μια πολυ θλιβερη ιστορια....απο  το  1975...

μπορεις να την διαβασεις

εδω

http://www.pomida.gr/foroi/fap.html

 

 

οσον αφορα το περιεχομενο της δηλωσης του Ε9

ειναι απλο

 

αφου "ειπαν-ξειπαν"....οτι δηλωνονται  "ετσι...κι αλλοιώς.... κι αλλοιώτικα"

 

τελικα ειπαν

"δηλωνετε τα παντα"

 

ολα τα προηγουμενα που ειχαν πει... απο το υπουργειο

"τα δηλωνει ο αγοραστης...τα δηλωνει..το...επομενο μετα την τακτοποιηση ετος ...το δηλωνει "οδενξερωποιός"

και δηλωνει  "τοδενξερωτι"

ξεχαστηκαν.

Απλο.

Και οταν ελεγαν περισυ "επικαιροποίηση οχι  "ξαναγραψιμο"

 

εννοούσαν οι μεγαλοι εγκεφαλοι του υπουργειου οτι,  δεν θα τα ξαναγραψεις...."οχι βεβαια..."

 

απλα...να...θα μας κανεις τη  χαρη... θα τα πάρεις ενα-ενα...

θα δεις τι ελλειψεις εχουν και θα συμπληρωσεις ενα-δυό-τρια-....τεσσερα  καινουργια   στοιχεια που ζηταμε

Αυτο δεν ειναι "ξαναγραψιμο" βεβαιως-βεβαιως...

ειναι μονον  "συμπληρωση"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.