Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δείτε ποια εταιρεία σας συμφέρει για αγορά ηλεκτρικού ρεύματος (συγκριτικός πίνακας)


Engineer

Recommended Posts

Συγκριτικούς πίνακες με τα τιμολόγια ρεύματος που προσφέρουν η ΔΕΗ και οι επτά εταιρείες προμήθειας ηλεκτρισμού για τα νοικοκυριά και τους εμπορικούς και βιομηχανικούς πελάτες στη χαμηλή τάση δημοσίευσε χθες η ΡΑΕ στην ιστοσελίδα της. Ουσιαστικά πρόκειται για μία εκτίμηση του ποσού που πληρώνει ο πελάτης σε κάθε εταιρεία ανάλογα με το ύψος της τετραμηνιαίας κατανάλωσης.

Στον χώρο της λιανικής προμήθειας ηλεκτρισμού εκτός της ΔΕΗ δραστηριοποιούνται οι εταιρείες Elpedison, Ηρων Θερμοηλεκτρική, Green, Watt & Volt, Volterra, Protergia και NRG Trading House.

 

Oι τιμές για τη ΔΕΗ αφορούν στα νέα τιμολόγια, που θα ισχύσουν από αύριο, 25 Ιουλίου, με βάση τις πρόσφατες αυξήσεις στα οικιακά τιμολόγια με χαμηλή κατανάλωση ως 800 kwh το τετράμηνο αλλά και τις μειώσεις για τους επαγγελματικούς πελάτες. Τα ποσά που αναφέρονται στους πίνακες της ΡΑΕ (www.rae.gr) αφορούν στο σύνολο των χρεώσεων του λογαριασμού για το ηλεκτρικό ρεύμα, χωρίς τους φόρους, τα τέλη, τη ΝΕΡΙΤ κ.λπ. και έχουν υπολογιστεί με βάση τα τελευταία δημοσιευμένα διαθέσιμα στοιχεία από τους προμηθευτές. Επειδή τα τιμολόγια μπορεί να τροποποιηθούν στο μέλλον, η ΡΑΕ συνιστά στους καταναλωτές να τα ελέγξουν ξανά και να επιβεβαιώσουν τη χρέωση με κάθε προμηθευτή.

 

Posted Image

 

 

Συγκριτικούς πίνακες με τα τιμολόγια ρεύματος που προσφέρουν η ΔΕΗ και οι επτά εταιρείες προμήθειας ηλεκτρισμού για τα νοικοκυριά και τους εμπορικούς και βιομηχανικούς πελάτες στη χαμηλή τάση δημοσίευσε χθες η ΡΑΕ στην ιστοσελίδα της. Ουσιαστικά πρόκειται για μία εκτίμηση του ποσού που πληρώνει ο πελάτης σε κάθε εταιρεία ανάλογα με το ύψος της τετραμηνιαίας κατανάλωσης.

 

Στον χώρο της λιανικής προμήθειας ηλεκτρισμού εκτός της ΔΕΗ δραστηριοποιούνται οι εταιρείες Elpedison, Ηρων Θερμοηλεκτρική, Green, Watt & Volt, Volterra, Protergia και NRG Trading House. Oι τιμές για τη ΔΕΗ αφορούν στα νέα τιμολόγια, που θα ισχύσουν από αύριο, 25 Ιουλίου, με βάση τις πρόσφατες αυξήσεις στα οικιακά τιμολόγια με χαμηλή κατανάλωση ως 800 kwh το τετράμηνο αλλά και τις μειώσεις για τους επαγγελματικούς πελάτες. Τα ποσά που αναφέρονται στους πίνακες της ΡΑΕ (www.rae.gr) αφορούν στο σύνολο των χρεώσεων του λογαριασμού για το ηλεκτρικό ρεύμα, χωρίς τους φόρους, τα τέλη, τη ΝΕΡΙΤ κ.λπ. και έχουν υπολογιστεί με βάση τα τελευταία δημοσιευμένα διαθέσιμα στοιχεία από τους προμηθευτές. Επειδή τα τιμολόγια μπορεί να τροποποιηθούν στο μέλλον, η ΡΑΕ συνιστά στους καταναλωτές να τα ελέγξουν ξανά και να επιβεβαιώσουν τη χρέωση με κάθε προμηθευτή.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΡΗΤΡΕΣ

 

Ιδιαίτερη προσοχή η Ρυθμιστική Αρχή συνιστά στις ρήτρες που μπορεί να περιλαμβάνουν ορισμένα πακέτα, καθώς και στις επιμέρους εκπτωτικές πολιτικές κάθε εταιρείας, όπως π.χ. έκπτωση παγίου, έκπτωση επί των ανταγωνιστικών χρεώσεων, απαλλαγή από την καταβολή εγγύησης κ.λπ.

 

Posted Image

 

 

Ειδικά για τις περιπτώσεις που τα πακέτα περιλαμβάνουν ρήτρες αναπροσαρμογής χρεώσεων, πέραν της σταθερής χρέωσης, η ΡΑΕ προτρέπει τους καταναλωτές να ζητούν όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες από τις εταιρείες για τους όρους αυτούς, καθώς και για τον τρόπο που μπορεί να επηρεάσουν τον λογαριασμό τους.

 

Οι περισσότερες ρήτρες αφορούν:

  • Ρήτρα αναπροσαρμογής Οριακής Τιμής Συστήματος.
  • Ρήτρα αναπροσαρμογής Λογαριασμού Προσαυξήσεων 2 και 3 (ΛΠ-2, ΛΠ-3).
  • Ρήτρα Μεταβατικού Μηχανισμού Ασφάλισης Επαρκούς Ισχύος ( ΜΜΔΕΙ).
Στις δύο πρώτες περιπτώσεις, η χρέωση στον λογαριασμό προσδιορίζεται με βάση ένα τυπικό εύρος διακύμανσης της Οριακής Τιμής Συστήματος στη χονδρική αγορά ηλεκτρισμού και των Λογαριασμών Προσαυξήσεων.

 

Οταν οι τιμές αυτές κινούνται εντός του προκαθορισμένου εύρους διακύμανσης, τότε ισχύουν οι χρεώσεις ως έχουν στον τιμοκατάλογο των προμηθευτών. Σε περίπτωση όμως που η μέση οριακή τιμή ή ο λογαριασμός προσαυξήσεων αποκλίνει από τα προκαθορισμένα όρια, τότε η χρέωση του λογαριασμού ρεύματος μπορεί να αυξηθεί ή να μειωθεί.

 

Μπορείτε να δείτε τους πίνακες με τις χρεώσεις των προμηθευτών στην ιστοσελίδα της ΡΑΕ

 

http://www.rae.gr/si...nvoice/info.csp

 

Πηγή: http://www.imerisia....pubid=113314774

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια, να επιλέξουμε άλλη εταιρεία όπως έγινε με energa και hellas power και μετά να έχουμε ιστορίες με διακοπή συμβολαίων πτώχευση εταιρείας, μη καταβολή τελών από την εταιρεία σε δήμους κτλ και δε συμμαζεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Μα πως αλλιώς θα απολαύσεις τον καπιταλισμό και τον ελεύθερο ανταγωνισμό..;

 

p.s. Αυτό που λες τώρα για το ρεύμα σκέψου τι έχει να γίνει όταν οι ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρείες που ''σκουπίζουν'' τώρα την αγορά θα πρέπει να δίνουν συντάξεις κλπ...

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

έχει πολύ γέλιο 

στις 1000kwh η φθηνότερη εταιρία ήταν 5 ευρώ φθηνότερη από τηε δεη και η ακριβότερη 20 παραπάνω. 

 

δηλαδή αν δεν έχει κάποια προσφορά δεν αξίζει τον κόπο ούτα καν να χαζέψεις τις σελίδες τους. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα πως αλλιώς θα απολαύσεις τον καπιταλισμό και τον ελεύθερο ανταγωνισμό..;

 

p.s. Αυτό που λες τώρα για το ρεύμα σκέψου τι έχει να γίνει όταν οι ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρείες που ''σκουπίζουν'' τώρα την αγορά θα πρέπει να δίνουν συντάξεις κλπ...

 

Και ποιός σε υποχρέωσε να πας στους ιδιώτες; Ο καπιταλισμός είναι υπέρ της ελεύθερης αγοράς και κατά των μονοπωλίων. Free to choose. 

Πλήρωνε εσύ το ΤΣΜΕΔΕ πέντε χιλιάρικα το χρόνο και περίμενε του αγίου ποτέ να πάρεις σύνταξη.

Εγώ μπορώ να έχω την ελευθερία να αποφασίσω για τον εαυτό μου και που γουστάρω να δίνω τα λεφτά μου;

  • Upvote 7
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα δεν είναι ιδιωτικές vs δημόσιες εταιρείες. Μην συγχέουμε τα του ασφαλιστικού με την παροχή ηλεκτρισμού, καμιά σχέση, στο κάτω κάτω ιδιωτικές ασφαλιστικές υπάρχουν δεκαετίες στην Ελλάδα.

 

Και εγώ υποστήριζα παλιά οτι πρέπει να ανοίξει ιδιωτική εταιρεία παροχής ρεύματος κτλ. Το πρόβλημα είναι αυτό που συνέβει με τους καταναλωτές της energa και της hellas power. Απλά αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι οτι υγιής ανταγωνισμός και σωστή λειτουργία ιδιωτικών εταιρειών στην Ελλάδα ειδικά στο θέμα του ηλεκτρισμού δύσκολα υπάρχει. Άντε να μπλέξω τώρα με αλλαγή παρόχου να φέρνω ηλεκτρολόγους για ΥΔΕ που μάλλον θα ξηλώσω όλη την εγκατάσταση γιατί είναι πολύ παλιά, να επιλέξω νέα εταιρεία να πληρώσω τέλος εγγραφής και μετά όλα τα χαράτσια τέλη κτλ σε 2 διαφορετικούς λογ/σμους, και μετά να πτωχεύσει κανένας, να μην προλάβει να πληρώσει στο κράτος κανέναν ΦΠΑ ρεύματος και τα τέλη που σχετίζονται με την κατανάλωση του ρεύματος και μετά να ζητάει το κράτος από εμένα τα χρήματα ή να με απειλεί με διακοπή ηλεκτροδότησης.

Μένω στην ΔΕΗ λοιπόν βρέξει χιονίσει και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Τώρα άμα φτάσουν τα τιμολόγια των ιδιωτών να είναι π.χ 20-30% φθηνότερα από την ΔΕΗ τότε θα το σκεφτώ σοβαρά.

 

 

Εγώ μπορώ να έχω την ελευθερία να αποφασίσω για τον εαυτό μου και που γουστάρω να δίνω τα λεφτά μου;

 

Εντάξει πες οτι τρολλάρεις αλλιώς θα πηδηχτώ από το παράθυρο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπορώ να έχω την ελευθερία να αποφασίσω για τον εαυτό μου και που γουστάρω να δίνω τα λεφτά μου;

 

Φυσικά και την έχεις. Το δικαίωμα να γκρινιάζεις αν σου τα φάνε δεν έχεις.  Το σύστημα δεν προβλέπει τέτοιο δικαίωμα. Δες Aspis για παράδειγμα.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Sorry για το off topic, παιδιά αλλά, γνώμη μου βέβαια, διαπιστώνω καθημερινά ότι δυστυχώς δεν υπάρχει καμία ελπίδα. Μας φωνάζει καθημερινά όλος ο υπόλοιπος πλανήτης ότι το σύστημα του κρατισμού, του παρασιτισμού και του κράτους πατερούλη στο οποίο ζούσαμε κατέρρευσε, πτώχευσε και περίπου οι μισοί Έλληνες πιστεύουν ότι αυτό που κατέρρευσε με πάταγο στην Ελλάδα είναι το καπιταλιστικό σύστημα.

Τι να πω, πληρώστε φόρο επιτηδεύματος 650 ευρώ, φόρο εισοδήματος από το 1ο ευρώ, φόρο αλληλεγγύης, φόρο ακινήτων, 5000 ευρώ ΤΣΜΕΔΕ και περιμένετε το κράτος πατερούλης να σας σώσει από την Energa και την Aspis. 

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

στην Ελλάδα δεν τσουλάει ούτε η δημόσια ούτε η ιδιωτική πρωτοβουλία αφού η έννοια του ελέγχου που είναι απαραίτητη και στις δύο περιπτώσεις είναι άγνωστη λέξη. ΔΕΗ και Hellas Power είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα. Γι'αυτό είμαστε σε αδιέξοδο και βουλιάζουμε. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η εισοδος ξενων εταιρειων στην ελληνικη αγορα πιθανόν η να διαλυσει  το κατεστημένο ή να ειναι καταστροφικο  .Ο χρονος θα το δείξει !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.