Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΣτΕ: Δεν «παγώνει» ο νέος νόμος για τη νομιμοποίηση των αυθαιρέτων


Engineer

Recommended Posts

Εγώ πάλι πολύ θα ήθελα να δω τα μούτρα των δικηγόρων που φουσκώνουν τα μυαλά τα ιδιοκτητών με τις προσφυγές.

Έχουν στήσει καλή κονόμα στη πλάτη του 4178 αλλά φαντάζομαι το δικό τους αυθαιρετάκι πρώτοι πρώτοι το τακτοποίησαν...

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κάνω προβλέψεις για τη νέα (αριθμητική) ονομασία του νέου νόμου!!!

Είτε είναι η ταυτότητα κτιρίου, είτε όχι.

Όσο για το νέο διάβασμα που προαναφέρθηκε.... αυτό θεωρείται πλέον δεδμένο για τον τομέα μας .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πολύ θα ήθελα να δω τα μούτρα των δικηγόρων που φουσκώνουν τα μυαλά τα ιδιοκτητών με τις προσφυγές.

Έχουν στήσει καλή κονόμα στη πλάτη του 4178 αλλά φαντάζομαι το δικό τους αυθαιρετάκι πρώτοι πρώτοι το τακτοποίησαν...

 

φιλε γιαν

 

κανενας δικηγορος  δεν "φουσκωνει" τα μυαλα  κανενος...

 

ο καθε "γειτονας" που θελει να ελεγξει τον απο πανω...τον απεναντι ή όποιον αλλον θελει...

δεν παει σε δικηγορο...

 

σε μηχανικο   πηγαινει...πρωτα... :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υποστηριξουμε τον κλαδο μας... :smile:

 

Δημητρη, ξερεις πολυ καλα τη συμβαινει, μην κοροιδευομαστε...

 

Συναδελφος σου ηθελε να παει στα δικαστηρια τον κατασκευαστη επειδη πουλησε σπιτι 120τμ σε ιδιωτη, με συμβολαιο 70τμ (τα νομιμα συμφωνα με την ΟΑ). Και ηθελε να υποστηριξει οτι ο πελατης του δεν ειχε ιδεα και τον εξαπατησε, ενω σαφως ενημερωμενος πληρωσε για να τα τακτοποιησει. Σε ποιο δικαστηριο θα σταθει αυτο?

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογη περίπτωση έχω και εγώ με διεκδίκηση προστίμου τακτοποίησης αφού εξοφλήθηκε εφάπαξ το πρόστιμο, βγήκε άδεια, έγιναν οι εργασίες και τελείωσε το έργο.

 

Και μετά από ένα μήνα έρχεται ο δικηγόρος και λέει "ναι όσα πλήρωσες σε παράβολα - πρόστιμα του 4178, θα του τα πάρουμε από τον  κατασκευαστή!" εννοώντας φαντάζομαι στο πίσω μέρος της σκέψης του ότι "μόνο ο μηχανικός έβγαλε από την υπόθεση του αυθαιρέτου? εγώ δεν θα πάρω κάτι??"

 

Το ότι ο ιδιοκτήτης μου έδωσε με γνήσιο υπογραφής εξουσιοδότηση όπου αποδέχεται τις αυθαιρεσίες, το έτος κατασκευής τους και πολλά άλλα πριν υπαχθεί στον 4178, δεν λέει κάτι? Εν τέλει ο ιδιοκτήτης θα πληρώσει και τον δικηγόρο (γιατί η ελπίδα πεθαίνει τελευταία) και αποτέλεσμα μηδέν (ή σχεδόν μηδέν, μια χαρά έκανε τη δουλειά του -έβγαλε άδεια δόμησης αφού πέρασε από το ταμείο του 4178).

 

Τα παραπάνω χωρίς διάθεση προσβολής για το κλάδο αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα και προφανώς δεν ισχύει συνολικά..Εξάλλου έχω καλούς πελάτες δικηγόρους που γνωρίζοντας ότι ο 4178 είναι νόμος του κράτους, πληρώνουν το πρόστιμο των αυθαιρέτων τους χωρίς ιδιαίτερες αντιδράσεις ή επαναστάσεις.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

στον δικηγορο πηγαινει ο πελατης και του θετει ερωτηματα

 

αναλογα του απανταει...

 

γνωμη πολλων ειναι οτι,  σε περιπτωσεις  "αφανων" αυθαιρεσιων..

."καποια ποσά" απο αυτα που πληρωσε ο πελατης...δικαιουται  να τα  αναζητησει...

 

και σιγουρα θα υπαρξουν στο μελλον αντιδικιες  για πολλα θεματα απο τα τοσα πολλά που δημιουργησε αυτος ο νομος...

 

[ειδικα σε κατι "συναινεση" του 51%...ή αλλαγης οψεων.....και πιθανον  να  βρεθούμε  προ εκπλήξεων.]

 

Μια  και ειναι τεραστιο το θεμα και η εκβαση καθε υποθεσης  εξαρταται απο πολλές  παραμέτρους...

 

φρονω οτι ...καλυτερα  ας το   αφησουμε εδω....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όλοι μας "....χορεύουμε όπως παίζουν κάθε φορά τα όργανα"!!!!!!

Κι όποιος δεν το κάνει, απλώς "....μένει έξω από το χορό"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τροπολογία, η οποία θα απαγορεύει τη νομιμοποίηση αυθαιρέτων για τα οποία έχουν εκδοθεί αμετάκλητες δικαστικές αποφάσεις πρόκειται να καταθέσει στη Βουλή το υπουργείο Περιβάλλοντος. Πρόκειται για έναν ενδιαφέροντα ελιγμό, που ανακοινώθηκε χθες στην Ολομέλεια του ΣτΕ κατά την εκδίκαση των προσφυγών ενάντια στον ν.4178/13 και έχει ως προφανή στόχο να θέσει «εκτός κάδρου» τους δύο από τους τρεις προσφεύγοντες, οι οποίοι στρέφονται ενάντια στη νομιμοποίηση τέτοιων ακινήτων.

Τρίπλα   πρωταθλήματος......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.