Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διευκρινίσεις από την Γ.Γ.Δ.Ε. για το εκκαθαριστικό του ΕΝ.Φ.Ι.Α.


Engineer

Recommended Posts

Οι άνθρωποι είναι απίστευτοι ...

 

Μόνο στη δήλωσή μου σήμερα το πρωί είδα :

1. ένα οικοπεδάκι δικό μου στο χωριό με γνωστή έως τώρα αντικειμενική 2.700 ανέβηκε στις 51.000 !!!

2. μεγαλύτερο οικόπεδο της συζύγου (σε οικισμό κάτω των 2000 και χωρίς αντικειμενικές) από γνωστή αξία ΕΤΑΚ 90.000 ευρώ πήγε 436.000 και έγινε πλούσια !!!

 

Βρε δεν πάνε να ...

Δεν πρόκειται να πληρωθεί τίποτε ... όλα τα οικόπεδα είναι λάθος ...

 

Ήθελα να ήξερα οι τύποι που έβαλαν τη φόρμουλα υπολογισμού δεν θα έχουν συνέπειες ;

Δε μιλάω για μαστίγωση στο Σύνταγμα ή για άμεση απόλυση, αλλά μιά αστική αγωγούλα για ηθική βλάβη ενός ολόκληρου λαού δε θα δικαστεί ποτέ ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε μήπως εμπίπτεις στις κατηγορίες που δεν δήλωσαν κάποια επιπλέον στοιχεία στο οικόπεδο και το ΥΠΟΙΚ έβαλε τον μεγαλύτερο ΣΑΟ για τον υπολογισμό της αξίας??

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με τον καθέναν πάντως από πολλούς βλέπω να έχουν σοκαριστεί από τον φόρο που είδαν οτι πρέπει να πληρώσουν και τον υπολόγιζαν μικρότερο από όσο τους ήρθε. Σε λίγο μπαίνω και εγώ στην εφαρμογή να δώ εμένα και της μητέρας μου πόσο ήρθαν, ελπίζω να μην πάθω σόκ καθώς τα είχα υπολογίσει όλα, περιμένω μια απόκλιση +/- 50 ευρώ λόγω του οικοπέδου που δεν ξέρω τι παίζει εκεί γιατί έχει εξαντλημένο ΣΔ.

Link to comment
Share on other sites

πως μπορει καποιος να δει αναλυτικα τι φορος ισχυει για καθε ακινητο?

 

ο πατερας μου εχει 2 και του εχει βγει ενας ενιαιος ΕΝΦΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

@TolisDim, στο Taxis και μάλιστα στο Ε9 (περιουσιολόγιο) υπάρχει εκκαθαριστικό (στυλ ΕΤΑΚ) με κάθε ακίνητο στη δική του σειρά ... εκεί και ο φόρος για το καθένα ...

 

@Giorgos, εγώ θεωρώ ότι δεν έλλειπε τίποτε γιατί μόνος μου τον είχα ήδη υπολογίσει από τότε που προέκυψε ...

 

Μετά από δοκιμές διαπιστώνω ότι :

σε εντός (σχεδίου ή οικισμού) χωρίς αντικειμενικές (ΤΖ) η φορολογική ζώνη κλειδώνει στη Φ.Ζ.10 (100 ευρώ +) ... και ότι προκύψει ...

Link to comment
Share on other sites

πως μπορει καποιος να δει αναλυτικα τι φορος ισχυει για καθε ακινητο?

 

ο πατερας μου εχει 2 και του εχει βγει ενας ενιαιος ΕΝΦΙΑ.

μπαίνεις στη σελίδα του Ε9

εκεί έχει αναλυτικό εκτυπωτέο υπολογισμό

 

Οχι απαραιτητα.

Μπαινεις στο Ε9 ,ζητας το Ε9 της συζυγου και εκει εκτυπωνεις της ειδοποιηση πληρωμης φορου

 

 

Ετσι ακριβως.

 

 

KF & Kane

όχι μόνο τη σύζυγο δεν βλέπω ούτε την ανήλικη προστατευόμενη κόρη χωρίς κωδικούς

και δεν έχει χρεωθεί σε εμένα το ποσοστό συνιδιοκτησίας της

ενώ έχουν υποβληθεί Ε9 ηλεκτρονικά (σε προηγούμενα όμως χρόνια)

....

ανεξαρτήτως πάντως

οι υπάνθρωποι (από το υπουργός και άνθρωπος) της "κυβέρνησης" υλοποιούν την αντίληψη του "η ιδιοκτησία είναι κλοπή"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναιαιαι...

αλλά δεν ειχες βαλει τον "οροφο" του ισογειου και σε εβαλε στον 6ο... :smile:

ειχες γραψει και την παλαιοτητα  σαν " 75"...αρα σε εβαλε Χ1,25.. :smile:

 

το συστημα ειναι φτιαγμενο να καταλογιζει  σε βαρος σου...ακομα και τα δικα του λαθη..

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και αυτο

απο τον kane

 

http://www.michanikos.gr/topic/39937-o-ενφια-για-οικόπεδα-και-αγροτεμάχια/?p=717852

 

απλα δξ αν εχει επικαιροποιηθει μετα τις τελευταιες αλλαγες που εγιναν στον τροπο υπολογισμου...

ειδικα για τις 4500  ενταξεις του 2011...

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε ...υπαρχουν αντικειμενικες αξιες που μαλιστα πλεον είναι μεγαλύτερες από εμπορικες.........

ΒΑΛΤΕ ΦΟΡΟ 0,1,    0,2...0,5% επι της αντικειμενικης αξιας.............αυτό είναι το απλο,

 

όχι....οι φορομπήχτες , ανακαλυψαν φορο με 200 κριτήρια.....οροφος,θεση,τουαλετα, αν εχεις μπιντε....κτλπ.............το καναν για να μην βρισκει ακρη κανενας........

.

Edited by savas76
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.