Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλησπέρα! 

Αντιμετοπίζω το ακόλουθο πρόβλημα. 

σε μια οικοδομή του 1963 στο κέντο της Αθήνας δεν έχει εφαρμοστεί η άδεια, και έχει γίνει αντιστροφή της θέσης του ασανσέρ με το κλιμακοστάσιο, αλλάζοντας έτσι τα περιγράμματα των ιδιοκτησιών. Επισυνάπτω και το σχέδιο της άδειας και την αποτύπωση της πραγματηκότητας, που συμφωνει και με τη σύταση του 1966. 

 

Έκανα αποτύπωση και τακτοποίηση της ιδιοκτησίας με τον 4178 και κατηγορία 1, βάζοντας μέσα αλλαγή περιγράμματος, όψεων κτλ... Δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης. 

Έπειτα έγινε και μεταβίβαση. 

Η καινούρια ιδιοκτήτρια θέλει να κάνει ανακαίνηση, και κάνοντας αίτηση για ΕΕΜΚ, μου είπαν ότι έχουν αλλάξει τα στατικά, ότι το κτίριο είναι αυθαίρετο, πρέπει να γίνει στατικός έλενχος και τακτοποίηση σε όλη την πολυκατοικία, και αφού είναι από το 1963 και δεν είναι με τον αντισεισμικό κανονισμό, θα θέλει και ενίσχυση το κτίριο. Άρα μιλάμε για ένα υπέρογκο κόστος που θα επωμιστούν όλοι οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας. 

Και στη Σωκ΄ρατους μου είπαν ότι δεν τους έχει ξανατύχει....

 

Έχει τύχει τπτ παρόμοιο σε κανένα σας? 

 

 

Θα μιλήσω στην διαχειρήστρια η οποία κάνει ότι θέλει στην πολυκατοικία, και να της δώσω μια επιστολή με τα καθέκαστα, ή να καλέσουμε συνέλευση και να τους τα πω. 

 

Παράλληλα με όλα αυτά έχουν γίνει και εργασίες ανακαίνησεις με προσωπική τους εργασία για τις οποίες δεν χρειάζεται ούτε 48ωρη, ούτε κάποια έγκριση, και μας απειλούν με καταγγελείες από την πολυκατοικία. 

 

Θα τους πω κίολας να ξέρουν ότι αν κάνουν καταγγελία και έρθει η πολεοδομία και δει το κτίριο θα τους πει να το γκρεμίσουν!!

 

Αναμένω τις απόψεις σας και τις συμβουλές σας!!!!

 

post-30526-0-25392200-1407238934_thumb.png

post-30526-0-79517000-1407239153.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ολα αυτα ειναι υπερβολικα συναδελφισσα. χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια απο πολεοδομια Σωκρατους, εχω ακουσει κι αλλα παραλογα.

νομιζω οτι πρεπει να τους πιεσεις οτι προφανως και δεν γινεται ευκολα κατι τετοιο(ενισχυσεις κτλπ) . 

πραγματικα νομιζω οτι οι υπαλληλοι εκει εχουν μαθει να ειναι πολυ αυστηροι γιατι ισως να προσδοκουν σε κατι .

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι υπερβολικά!!

αναιρείται όμως το γεγονός ότι υπάρχει αυθαιρεσία του Φ.Ο.?

ήταν και ένας άλλος συνάρφος που περίμενε να εξυπηρετηθεί και συμφώνησε με αυτά που μου είπαν. 

Κ φυσικά δε μου γίνουν έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. 

Εγώ τώρα να τα κοινοποιήσω αυτά στην πολυκατοικία και να μας αφήσουν ύσηχους να κάνουμε την ανακαίνηση (αλλαγή κουζίνας, μπάνιου, πατωμάτα, βαψίματα) χωρίς καταγγελίες??

γιατί αν να μας φέρουν την πολεοδομία θα ασχοληθεί με όλους.....

 

νομιζω πως ολα αυτα ειναι υπερβολικα συναδελφισσα. χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια απο πολεοδομια Σωκρατους, εχω ακουσει κι αλλα παραλογα.

νομιζω οτι πρεπει να τους πιεσεις οτι προφανως και δεν γινεται ευκολα κατι τετοιο(ενισχυσεις κτλπ) . 

πραγματικα νομιζω οτι οι υπαλληλοι εκει εχουν μαθει να ειναι πολυ αυστηροι γιατι ισως να προσδοκουν σε κατι .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

Αντιμετοπίζω το ακόλουθο πρόβλημα. 

σε μια οικοδομή του 1963 στο κέντο της Αθήνας δεν έχει εφαρμοστεί η άδεια, και έχει γίνει αντιστροφή της θέσης του ασανσέρ με το κλιμακοστάσιο, αλλάζοντας έτσι τα περιγράμματα των ιδιοκτησιών. Επισυνάπτω και το σχέδιο της άδειας και την αποτύπωση της πραγματηκότητας, που συμφωνει και με τη σύταση του 1966. 

 

Έκανα αποτύπωση και τακτοποίηση της ιδιοκτησίας με τον 4178 και κατηγορία 1, βάζοντας μέσα αλλαγή περιγράμματος, όψεων κτλ... Δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης. 

Έπειτα έγινε και μεταβίβαση. 

Η καινούρια ιδιοκτήτρια θέλει να κάνει ανακαίνηση, και κάνοντας αίτηση για ΕΕΜΚ, μου είπαν ότι έχουν αλλάξει τα στατικά, ότι το κτίριο είναι αυθαίρετο, πρέπει να γίνει στατικός έλενχος και τακτοποίηση σε όλη την πολυκατοικία, και αφού είναι από το 1963 και δεν είναι με τον αντισεισμικό κανονισμό, θα θέλει και ενίσχυση το κτίριο. Άρα μιλάμε για ένα υπέρογκο κόστος που θα επωμιστούν όλοι οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας. 

Και στη Σωκ΄ρατους μου είπαν ότι δεν τους έχει ξανατύχει....

 

Έχει τύχει τπτ παρόμοιο σε κανένα σας? 

 

 

Θα μιλήσω στην διαχειρήστρια η οποία κάνει ότι θέλει στην πολυκατοικία, και να της δώσω μια επιστολή με τα καθέκαστα, ή να καλέσουμε συνέλευση και να τους τα πω. 

 

Παράλληλα με όλα αυτά έχουν γίνει και εργασίες ανακαίνησεις με προσωπική τους εργασία για τις οποίες δεν χρειάζεται ούτε 48ωρη, ούτε κάποια έγκριση, και μας απειλούν με καταγγελείες από την πολυκατοικία. 

 

Θα τους πω κίολας να ξέρουν ότι αν κάνουν καταγγελία και έρθει η πολεοδομία και δει το κτίριο θα τους πει να το γκρεμίσουν!!

 

Αναμένω τις απόψεις σας και τις συμβουλές σας!!!!

Και εμένα μου φαίνονται κάπως υπερβολικά. Υπάρχει η εξής προσέγγιση: Έχει γίνει τακτοποίηση άρα και έχει συνταχθεί και ΔΕΔΟΤΑ. Το ΔΕΔΟΤΑ αφορά όλο το κτίριο. Εφ όσον η τακτοποίηση έχει ολοκληρωθεί και έχει συνταχθεί και υποβληθεί καλώς το ΔΕΔΟΤΑ τότε αν δεν κάνω λάθως μπορεί να βγάλει άδεια - πόσο μάλλον μικρής κλίμακας - για το διαμέρισμα. Το ΔΕΔΟΤΑ σύμφωνα με τον νόμο θα χρησιμοποιηθεί μετά την ολοκλήρωση της ταυτότητας των κτιρίων και τότε θα γίνουν έλεγχοι. Ενας λόγος παραπάνω εάν το κτίριο είναι κτίριο με χρήση κατοικίας και αυτή η χρήση με τις εργασίες δεν αλλάζει.

Edited by timosm
Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία τα λέμε εμείς, αλλά άδεια δε μου δίνουν. μου είπαν να αποσύρω την αίτηση κιόλας αν θέλω!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να την αποσύρεις και να μη σου γράψουν τους λόγους που την απορρίπτουν ?

Δεν θα σου γραφτεί στο ποινικό μητρώο στην τελική και θα διατηρείς το δικαίωμα σου να ελέγξεις σε δεύτερο χρόνο τα όποια δικαιώματα σου που αν αποσύρεις μονη σου και ολα προφορικά τα χάνεις.

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ο συνάδελφος που συμφώνησε, ήταν ή "γλύφτης" ή άσχετος, δηλ όμοιος με  αυτόν της Σωκράτους

 

1.Η Υ,ΔΟΜ δεν έχει κανένα δικαίωμα να σου ελέγξει, πώς δήλωσες, κατά τον 4178, την αυτοτελή  ιδιοκτησία σου

Το μόνο δικαίωμα που έχει, είναι να ελέγξει το εμβαδό, τη χρήση και την περιγραφή

(αυτά κατά 4178 άρθρο 26 ή και εγκ 17/12, που κατά την εγκ 4/13, ισχύει αντίστοιχα και στον 4178 )

 

2. Ο Φ.Ο είναι και κοινόχρηστος και κοινόκτητος -οπότε δεν είναι υποχρεωτικό να ενταχθεί στον 4178

Σκέψου ό,τι

α)στη πιο σοβαρή, σε σχέση με την έκδοση Ε.Ε.Μ.Κ που εν προκειμένου ζητάς, πράξη μεταβίβασης αυτής της ίδιας  αυτοτελούς ιδιοκτησίας,

σύμφωνα με τη βεβαίωση του συστήματος ΤΕΕ (ότι δεν μεταβάλλεται σ.δ -όγκος-κάλυψη), ουδόλως θα επηρέαζε η αλλαγή του Φ.Ο

(γιατί ως κοινόχρηστο δεν ελέγχεται)

β) κάτι αντίστοιχο με τα παραπάνω, ρητά αναφέρεται στις περιπτώσεις αδειών που ανακλήθηκαν λόγω αντισυνταγματικότητας Νόμου (κυρίως του άρθρου 25)

 

Επομένως από που και ως που,   να ευσταθεί ό,τι σε επηρεάζει στη έκδοση μικρής κλίμακας??

 

και τέλος

3.Αν διαβάσεις καλά την ΥΑ 55174 15-10-13 ΦΕΚ 2605

κατά την οποία η Υ.ΔΟΜ ελέγχει απλά την πληρότητα των δικαιολογητικών

-και κατά την ίδια, αυτός ο έλεγχος είναι θέμα  2 ημερών-

 

θα καταλάβεις ότι η  πράξη σου πρέπει να εκδοθεί χωρίς καμία καθυστέρηση

Όλα τα άλλα, αποτελούν υπερβολές των υπαλλήλων μας!!! 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζοντας πρόπερσι και εγώ

μια περίπτωση κτιρίου με (συν τοις άλλοις) αυθαίρετη τροποποίηση του Φ.Ο.

πήγα αναγκαστικά με νομιμοποίηση και του φέροντα οργανισμού.

 

Κατά τον έλεγχο στην πολεοδομία, 

με ενημέρωσαν πως σε περίπτωση που δεν νομιμοποιούσα τον Φ.Ο.

τότε θα θεωρούταν ολόκληρο το κτίριο παράνομο

και σε περίπτωση τακτοποίησης (και όχι νομιμοποίησης με άρθρο 22) 

για τον υπολογισμό του προστίμου θα απαιτούταν όλο το εμβαδόν του κτιρίου.

Ευτυχώς στην δική μου περίπτωση

το κτίριο έβγαινε και χωρίς ενισχύσεις 

παρόλες τις αλλαγές του Φ.Ο. 

 

Δεν είναι υποχρεωτική η υλοποίηση ενισχύσεων προκειμένου να τελειώσεις από πολεοδομία.

Υπολόγισες το κτίριο ως έχει

με Α.Κ. του '59 και δεν σου έβγαινε? 

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

λανθασμένα νόμιζα ότι στην κατ.1 δεν απαιτείται ΔΕΔΟΤΑ?

 

επίσης ζητάνε να συμπεριλιφθει στην τακτοποίηση και αίτηση του αρ.12 Ν4178, για την προστασία του πολιτιστικού περιβάλλοντος, επιδή βρίσκεται το ακίνητο στο Κουκάκι.

 

επίσης λόγω τακτοποίησης, μου λένε ότι πρέπει να ελενχτεί και η ορθότητα της τακτοποίησης!! για αυτό θέλουν και τα εγκεκριμένα σχέδια, κ εγώ νόμαζα ότι ζητούσαν πλέον απλές φωτοτυπίες.... μάλλον μες τη ζέστη του καλοκαιριού τα έχω χάσει και εγω....

 

σε λίγο θα μου ζητάνε να τους κάθαρίσω και το γραφείο.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.