Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρέμβαση του ΤΕΕ/ΤΚΜ για το πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


Inzaghi

Recommended Posts

2) Θα προτιμούσα να ενθαρρύνω την ανέγερση νέων κατασκευών, με υψηλές απαιτήσεις σε βιοκλιματικό, έξυπνο σχεδιασμό, που θα πετύχαιναν πράγματι την προστασία του περιβάλλοντος και την εξοικονόμηση ενέργειας, ενώ παράλληλα θα έδινα στην κοινωνία (ως Πολιτικός Μηχανικός) αυτό που πραγματικά σπούδασα για να παρέχω (σοφές λύσεις ενός επιστήμονα, για την βελτίωση της ποιότητας ζωής των ανθρώπων), παρά να αναγκάζω τον κόσμο να με αμοίβει υποχρεωτικώς για μια υπηρεσία που πρακτικά δεν του προσφέρει τίποτα.

 

 

Και επενδυτές που θα βρεις? Εδώ η κατοχή ακίνητου είναι παράδειγμα προς αποφυγή με τους φόρους κτλ..ο άλλος δεν έχει να φάει, περιορίζει τη ζέστη του και εσύ περιμένεις να γίνουν καινούργιες κατοικίες??

Ξεκίνα με τα απλά, το να περιορίσει κανείς τα λειτουργικά έξοδα του σπιτιού του (αυτό στην ουσία είναι το ΠΕΑ) και σε μια άλλη εποχή ανάπτυξης μιλάμε για οικοδομές... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ορισμένους προβληματισμούς που έχω:

1) Διερωτώμαι με ποιόν τρόπο προστατεύεται το περιβάλλον με την κατάταξη των υφιστάμενων κτηρίων σε κατηγορίες, με χρέωση του ιδιοκτήτη.

Το πιστοποιητικο ενεργειακης αποδοσης κατατασσει σε κατηγοριες το υφισταμενο ακινητο, δειχνοντας στον ιδιοκτητη τις καταναλωσεις που εχει το ακινητο του σε συνθηκες λειτουργιας. Επίσης προτείνονται στον ιδιοκτητη τροποι παρεμβασεων, ενδεικτικα κοστη αυτων και χρονοι αποσβεσης βασει της εξοικονομησης ενεργειας που επιτυγχανεται.

2) Θα προτιμούσα να ενθαρρύνω την ανέγερση νέων κατασκευών, με υψηλές απαιτήσεις σε βιοκλιματικό, έξυπνο σχεδιασμό, που θα πετύχαιναν πράγματι την προστασία του περιβάλλοντος και την εξοικονόμηση ενέργειας, ενώ παράλληλα θα έδινα στην κοινωνία (ως Πολιτικός Μηχανικός) αυτό που πραγματικά σπούδασα για να παρέχω (σοφές λύσεις ενός επιστήμονα, για την βελτίωση της ποιότητας ζωής των ανθρώπων), παρά να αναγκάζω τον κόσμο να με αμοίβει υποχρεωτικώς για μια υπηρεσία που πρακτικά δεν του προσφέρει τίποτα.

Σωστα. Κι εγω. Σε μια αλλη Ελλαδα ομως, πιο ευρωστη ισως. Δεν ειναι του παροντος. Μονο ως ρομαντικη ιστορια μπορει να ακουστει αυτο.

3) Πιστεύετε ότι πολιτικές όπως τα ΠΕΑ ενθαρρύνουν την ανάκαμψη του κατασκευαστικού κλάδου;

Τι σχεση εχει η ανακαμψη του κατασκευαστικου κλαδου με το ΠΕΑ. Και, βασικα, τι σχεση εχει το ΠΕΑ με τον κατασκευαστικο κλαδο?

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δίχως να θέλω να προκαλέσω κάποιου είδους μονοπώλιο στα σχόλια αυτής της είδησης, επιτρέψτε μου να απαντήσω. (Φυσικά αν κάνω κάτι λάθος καλώ τους διαχειριστές να με ενημερώσουν, γιατί δεν συνηθίζω να γράφω στο forum και ίσως να παραβαίνω κάποιους κανόνες)

 

ikaros13, αφού δεν βρίσκουμε επενδυτές λόγω της κατάστασης με τα ακίνητα, μήπως τότε πρέπει οι παρεμβάσεις του επιμελιτηρίου μας να στοχεύουν σε ελάφρυνση των βαρών των υποψήφιων επενδυτών (και εργοδοτών μας) κι όχι για την περαιτέρω επιβάρυνσή τους;

 

Inzaghi, γνωρίζω τι είναι το ενεργειακό πιστοποιητικό. Γνωρίζω επίσης ότι σε εργασίες βελτίωσης της ενεργειακής απόδοσης υφιστάμενων κτηρίων το αρχικό κόστος της επένδυσης είναι μεγάλο και η απόσβεση όχι τόσο ελκυστική. Γι αυτό εξ' άλλου γίνονται και οι επιδοτήσεις με το πρόγραμμα εξοικονόμηση κατ' οίκον, προκειμένου να δοθεί ένα παραπάνω κίνητρο. Γνώμη μου είναι (δεν έχω την επιστημονική δύναμη να το τεκμηριώσω ακόμη) πως το αντίστοιχο κόστος επίτευξης καλύτερης απόδοσης ενός νέου κτηρίου είναι πολύ χαμηλότερο, μιας και δεν μιλάμε για παρεμβάσεις στο σχεδιασμό, αλλά για μέρος του ίδιου του σχεδιασμού.

Τέλος, η ανάκαμψη του κατασκευαστικού κλάδου πιστεύω πως έχει σχέση με την επαναφορά της ποιότητας της επένδυσης σε ακίνητα στο επίπεδο που βρισκόταν πριν την πτώση, κάτι που μεταξύ άλλων προϋποθέτει την μείωση της ζημίας του επενδυτή, προκειμένου να αυξηθεί το κέρδος του, άρα και το κίνητρό του. Αυτή την άλλη Ελλάδα εμείς θα την χτίσουμε.. Η θα προσπαθούμε τουλάχιστον!

 

Σας θεωρώ ήδη συναδέλφους μου, παρόλο που δεν έχω τελειώσει ακόμα τις σπουδές μου. Έως τώρα δεν έγραφα ποτέ στο forum, αν και το παρακολουθούσα στενά. Θέλω να πω πως δεν θέλω να θίξω τα συμφέροντα του κλάδου μας, απλώς επισημαίνω κάποια πράγματα που δεν μου αρέσουν, να δω τις απαντήσεις σας και ίσως να αλλάξω και γνώμη! (Βέβαια συγκρατούμαι λίγο γιατί το forum το διαβάζουν και ιδιώτες).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Yiannicivil  τον στόχο της Ενεργειακής Επιθεώρησης τον  παρέθεσαν οι  επίσης Συνάδελφοι στα προηγούμενα post . Εγώ θα τονίσω τα ήδη αναφερόμενα τουs και θα συμπληρώσω κάποιες λεπτομέρειες.

 

Σύμφωνα με αποτελέσματα της ΕΣΥΕ το 2001 περίπου το 71% των ελληνικών κτιρίων κατασκευάστηκαν πρίνα από το  1980, δεν διαθέτουν θερμομόνωση. Απο το 1980-1990 η πλειοψηφία των κτιρίων επίσης δεν εφαρμόζουν επαρκώς τη θερμομόνωση.  

 

Σε περιόδους οικονομικής κρίσης είναι απαραίτητη η εξοικονόμηση ενέργειας διότι συνεπάγεται εξοικονόμηση χρημάτων. Είναι γνωστό σε όλους ότι οι περισσότεροι Ιδιοκτήτες της χώρας σταμάτησαν να λειτουργούν τα συστήματα  θέρμανσης στις κατοικίες τους και επίσης απεγνωσμένα έψαχναν να βρούν τη βέλτιστη λύση για την αντικατάσταση της τελικής ενέργειας κυρίως του πετρελαίου θέρμανσης με φυσικό αέριο όπου ήταν εφικτό ή με βιομάζα κ.α. Κάποιοι υλοποίησαν την αντικατάσταση αλλά κατ’ ουσίαν δεν εξοικονόμησαν  απαραίτητα χρήματα & ενέργεια. Θα μπορούσαν λαμβάνοντας υπόψη τα αποτελέσματα και τις συστάσεις της ενεργειακής επιθεώρησης να  γίνει αρχικά εφαρμογή της θερμομόνωσης των εξωτερικών τοίχων και κατ’ επέκταση του κελύφους χωρίς να απαιτείται απαραίτητα η αντικατάσταση των λεβήτων ή να έπεται και η αντικατάσταση λεβήτων ανάλογα με την περίπτωση. 

 

 

Επίσης κάποια από τα προτεινόμενα μέτρα εξοικονόμησης ενέργειας μπορούν να εφαρμοστούν από τους ιδιοκτήτες χωρίς ιδιαίτερες δαπάνες, όπως η συχνή συντήρηση και έλεγχος των Η/Μ συστημάτων.

 

 

Το κόστος της ενεργειακής επιθεώρησης για τις κατοικίες είναι ελάχιστο αν σκεφτεί κανείς ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί τουλάχιστον για κάποια χρόνια (μόνο σε  περίπτωση ενεργειακής αναβάθμισης αντικαθίσταται) και το σημαντικότερο είναι ότι ο ιδιοκτήτης μαθαίνει ότι έχει προτεραιότητα η αγορά ενός ηλιακού συλλέκτη για την παραγωγή ζεστού νερού χρήσης και όχι η αντικατάσταση  π.χ. ντουλαπιών κουζίνας  όταν βέβαια η μίνι ανακαίνιση αποσκοπεί και στην εξοικονόμηση χρημάτων απόσβεσης & κόστους (παράδειγμα παρέθεσα).

 

 Λογικά επίσης είναι απαραίτητο  το Π.Ε.Α. ώστε να είναι ενήμερος και ο Μισθωτής για τις καταναλώσεις του μισθίου που του παραδίδεται διότι θα προβλέψει ως ένα βαθμό τι χρήματα θα καταναλώνει για θέρμανση, ψύξη και ζεστό νερό χρήσης κατά κύριο λόγο.

 

Με όλο τον σεβασμό θεωρώ ότι είναι προτιμότερο  να μην αντιμετωπίζουμε τα πράγματα μικροσκοπικά. Η εκπλήρωση των περιβαλλοντικών δεσμεύσεων της χώρας είναι και αυτό σημαντικό εφόσον είναι ουσιώδεις και για τη μελλοντική αντιμετώπιση των τεράστιων περιβαλλοντικών προβλημάτων.

 

Αναφέρθηκα μόνο στις κατοικίες για τη συντόμευση της συζήτησης, ο τριτογενής τομέας επίσης απαιτεί ενεργειακές επιθεωρήσεις με στόχο την εξοικονόμηση ενέργειας η οποία συνδυάζεται και με τα οικονομικά οφέλη.

 

Καταλαβαίνω βέβαια την απογοήτευση σου ως Συνάδελφος, σκεπτόμενος ότι δεν υπάρχει ευρύτερο αντικείμενο απασχόλησης του Πολιτικού Μηχανικού όπως η μελέτη και η κατασκευή νέων έργων.

 

 

Έχω ξεφύγει  από το συγκεκριμένο θέμα που μας απασχολεί σε αυτό το νήμα και είναι πολύ σημαντικό, η προσπάθεια που ήδη έχουν κάνει  Συνάδελφοι και η συνεχής προσπάθεια που απαιτείται από όλους μας για την κατάργηση της αναφοράς ως προεραιτικό του Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης  στο πληροφοριακό σύστημα του Υπουργείου Οικονομικών ηλεκτρονικής καταχώρησης  των μισθωτηρίων συμβολαίων. 

Edited by ISMINI
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi, γνωρίζω τι είναι το ενεργειακό πιστοποιητικό. Γνωρίζω επίσης ότι σε εργασίες βελτίωσης της ενεργειακής απόδοσης υφιστάμενων κτηρίων το αρχικό κόστος της επένδυσης είναι μεγάλο και η απόσβεση όχι τόσο ελκυστική. Γι αυτό εξ' άλλου γίνονται και οι επιδοτήσεις με το πρόγραμμα εξοικονόμηση κατ' οίκον, προκειμένου να δοθεί ένα παραπάνω κίνητρο. Γνώμη μου είναι (δεν έχω την επιστημονική δύναμη να το τεκμηριώσω ακόμη) πως το αντίστοιχο κόστος επίτευξης καλύτερης απόδοσης ενός νέου κτηρίου είναι πολύ χαμηλότερο, μιας και δεν μιλάμε για παρεμβάσεις στο σχεδιασμό, αλλά για μέρος του ίδιου του σχεδιασμού.

Τέλος, η ανάκαμψη του κατασκευαστικού κλάδου πιστεύω πως έχει σχέση με την επαναφορά της ποιότητας της επένδυσης σε ακίνητα στο επίπεδο που βρισκόταν πριν την πτώση, κάτι που μεταξύ άλλων προϋποθέτει την μείωση της ζημίας του επενδυτή, προκειμένου να αυξηθεί το κέρδος του, άρα και το κίνητρό του. Αυτή την άλλη Ελλάδα εμείς θα την χτίσουμε.. Η θα προσπαθούμε τουλάχιστον!

 

Σας θεωρώ ήδη συναδέλφους μου, παρόλο που δεν έχω τελειώσει ακόμα τις σπουδές μου. Έως τώρα δεν έγραφα ποτέ στο forum, αν και το παρακολουθούσα στενά. Θέλω να πω πως δεν θέλω να θίξω τα συμφέροντα του κλάδου μας, απλώς επισημαίνω κάποια πράγματα που δεν μου αρέσουν, να δω τις απαντήσεις σας και ίσως να αλλάξω και γνώμη! (Βέβαια συγκρατούμαι λίγο γιατί το forum το διαβάζουν και ιδιώτες).

ΠΟλλα πραγματα, ευτυχως η δυστυχως τα βλεπεις απο τη σκοπια του φοιτητη ακομα, λογικα...

Πολυ ρομαντικα, εξιδανικευμενα και δυσκολα εφαρμοσιμα.

Καποιες παρεμβασεις εχουν μεγαλο χρονο αποσβεσης, αλλες οχι.

Μη μου πεις οτι ενα διχιλιαρο εξωτερικης θερμομονωσης εχει μεγαλο χρονο αποσβεσης. Σε 2 χειμωνες (ειδικα αν ειναι βαρεις) τα χρηματα τα χεις εξοικονομησει.

Αλλο αν θελεις να επενδυσεις κανα δεκαρικο να κανεις εγκατασταση αντλιας που εκει θελεις χρονο αποσβεσης.

 

Γενικως, σε περιπτωση που δεν εμπιστευεσαι νουμερα και μελετητικα προγραμματα να σου υπολογισουν το χρονο αποσβεσης μιας επενδυσης στο ακινητο, το καλυτερο που χεις να κανεις ειναι να εφαρμοσεις τη value for money προσφορα που βρηκες στην αγορα και να συγκρινεις τα εξοδα σε ψυξη, θερμανση και νερο που ειχες κατα τη διαρκεια του προηγουμενου και του επομενου της επενδυσης ετους.

Εκει θα χεις μια εικονα.

 

Τα παντα εξαρτωνται απο το τι θελεις να κανεις. Κατ εμε, ενα νεο κτηριο ενεργειακα αρτιο ειναι εξαιρετικα πιο δαπανηρο στην κατασκευη και χρονοβορο στην αποσβεση της επενδυσης (πχ με φωτοβολταικα, γεωθερμικα συστηματα, οικιακες ανεμογεννητριες κλπ) συγκριτικα με οικονομικες παρεμβασεις σε υφισταμενα κτηρια.

 

Σκεψου απλα πως ενα normal διαμερισμα προ 1980 κατασκευης μπορεις με 15.000€ επενδυσης να το βγαλεις Β+ σχετικα ευκολα.

Βαλτα κατω, δες ποσο κοστος λειτουργικο ειχε, ποσο θα εχει κατοπιν παρεμβασεων και κρινε αν συμφερει μια τετοια επενδυση η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνωση μέχρι τα 6-7εκ. βγάζει σφαίρα τα λευτά της. Μέχρι τα 10εκ λέγεται ότι είναι αρκετά καλή για Ελλάδα. Θα δείξει τι θα γίνεται από το 2020 και μετά, ίσως να φτάσουμε και στα 15εκ με καλύτερο σχεδιασμό στα νέα κτίρια.

 

Τα ΠΕΑ για τα ΠΕΑ γενικά έχουν αποδόσει μέχρι τώρα και έχουμε μία καλή εικόνα για τα κτίρια. Ίσως δεν υπάρχει λόγος να αποτυπώσουμε το σύνολο των κτιρίων, μόνο για την αποτύπωση. Καλό θα ήταν πλέον να μπορούσαμε να έχουμε μία εικόνα χρονολογικά των κτιρίων πλέον για να βγάλουμε ικανοποιητικά συμπεράσματα για να ξεκινήσουμε σχεδιασμό. 

 

Αν θέλουν να αποτυπώσουν μετά περιοχές, ας κάνουν σύμβαση έργου, να καλύπτονται περιοχές- περιοχές, σαν το κτηματολόγιο. Εγώ προσωπικά έχω κάνει καμιά 10ριά αποτυπώσεις για ΠΕΑ, έτυχε να είναι όλα πριν το 1980 και σε γενικές γραμμές βγαίνανε όλα σχεδόν Ζ-Η. Νεότερα στατιστικά έχουν βγεί από Γ-Ε και ειδικές περιπτώσεις με πολλές επιφάνειες προς θερμαινόμενους χώρους βγαίνουν με καλύτερες κατηγορίες χωρίς να είναι καλύτερη κατασκευή.

 

Το τραγικό είναι ότι δεν υπάρχει συνολική αντιμετώπιση της προσωρινότητας των εφαπτόμενων κτιρίων ή ακόμη δεν έχουν βγάλει κάποιο προσανατολισμό. Κανονικά τα αγνοείς υπέρ της ασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

η συζητηση παει αλλου, αλλα ας διευκρινησουμε μερικα πραγματα.....

το πεα είναι χρησιμο, αλλα κυριως ευρωπαικη υποχρεωση.........όπως οι συσκευες κατηγοριοποιουνται , ετσι πλεον και τα σπιτια ,συμφωνα με ευρωπαικο νομο που ισχυει εδώ και πολλα χρονια............

 

εμεις τι συζητάμε;;;;..γιατι γινονται πεα;;;;;

ηδη  με μια απιθανη αποφαση χωρις αιτιολογηση και που αποφερει ζημια στο κρατος , δεν εφαρμόζετε ο νομος στην ελλαδα...κανονικα πρεπει το τεε να κανει προσφυγη και θα επιδικαστεί προστιμο....ποιος θα το πληρωσει όμως;;;;;;;;;;;

 

εχει δικιο ο φοιτητης , ότι ενας μηχανικος κανονικα πρεπει να ασχολητε με το αντικειμενο του και όχι με πιστοποιητικα και τακτοποιήσεις.....αυτό , στην ελλαδα του χαρατσιού και της  ποινικοποιησης ουσιαστικα κατοχης ακινητων είναι αδυνατο, μεχρι να ερθει σοβαρη κυβερνηση............

Edited by savas76
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, δείτε τι γράφει ο αυτός ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ:

 

(από το σύνδεσμο του συναδέλφου ΑΚΚ: http://www.capital.gr/Articles.asp?id=2084994)

 

.....

Ο τεχνικός κόσμος είδε τα τελευταία χρόνια τις αμοιβές του να εκτοξεύονται σε υψηλότερα επίπεδα, παρά την κρίση! Για παράδειγμα, το κόστος της άδειας κατασκευής ενός νέου ακινήτου έχει αυξηθεί σημαντικά, επειδή απαιτούνται περισσότερες μελέτες απ΄ ό,τι στο παρελθόν. Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο οι κυβερνήσεις των τελευταίων ετών, οι κυβερνήσεις των μνημονίων και των μεταρρυθμίσεων, οι κυβερνήσεις που θα γκρέμιζαν τις συντεχνίες, έχουν τον αγαπημένο τους κλάδο: Τους μηχανικούς!

.......

Αφορμή για το σημερινό σημείωμα στάθηκε η περιπέτεια ενός φίλου που θέλησε να πουλήσει μία Καμάρα στα Κύθηρα. Πεσμένη χάμω η μισή τα τελευταία σαράντα χρόνια κι η άλλη μισή να αγκομαχάει με τους αγέρηδες και τις βροχές. Δίχως παράθυρα, πόρτες. Σκέτη πέτρα να στέκει εκεί όρθια με πείσμα απέναντι στον χρόνο. Κι αυτή η Καμάρα ήθελε πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης. Λες και δεν ξέρουμε ότι η ενεργειακή της απόδοση είναι μηδέν. Λες και θα μαζευτούν οι αγοραστές και θα θελήσουν να χρησιμοποιήσουν την Καμάρα ως σπηλιά και να  ανάψουν φωτιά καταμεσής στο πάτωμα.

Δεκαπέντε χιλιάδες πούλησε ο χριστιανός την Καμάρα. Εξακόσια ευρώ του ζητούσαν στην αρχή για το πιστοποιητικό. Δεν τρόμαξε απλά. Σκιάχτηκε. Τέσσερα τοις εκατό θα πήγαινε μόνο σε ένα πιστοποιητικό. Τελικά βρέθηκε με κόπο άλλος ένας χριστιανός και την έκανε τη δουλειά με… εχεμύθεια και με 150 ευρώ κι έτσι χρειάστηκε να δώσει μόνο το 1% του τιμήματος σε αυτό το πιστοποιητικό που θα αποδεικνύει ότι το χάλασμα, τελικώς,  δηλαδή το ρημάδι, δεν έχει ενεργειακή απόδοση.

Σύντροφοι μηχανικοί! Εικόνισμα θα πρέπει να κάνετε στην Τίνα και να το έχετε πάνω από το κρεβάτι σας. Και κάθε φορά που πέφτετε και σηκώνεστε από το κρεβάτι να κάνετε τον σταυρό σας. Δεν ξέρω σε τι Θεό πιστεύει ο κάθε ένας από εσάς, αλλά την αγία σας την έχετε βρει!
 

Edited by Panos_
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι φίλε, ο κόσμος υποφέρει και εμείς χεζόμεθα στα έουρος!
Να τα λέμε κι αυτά!

ΥΓ Την ΠΟΜΙΔΑ την ανέφερα γιατί βγάζει μάτι η προπαγάνδα του άρθρου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.