Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προς κατεδάφιση 1.800 εγκαταλελειμμένα και ερειπωμένα κτίρια της Αθήνας - Σε ποιες περιοχές θα γίνει η επιχείρηση «σκούπα»


Giorgos1987

Recommended Posts

Να πώ και εγώ κάποια πράγματα επειδή μένω κοντά σε αυτές τις περιοχές και έχω περάσει απ' τα περισσότερα μέρη. Δεν έχω ακούσει τίποτα για νταβατζήδες συμφέροντα με νέα έργα ΕΣΠΑ κτλ αλλά δεν το αποκλείω κιόλας αυτό που λέει ο BAS.

 

Το πρόβλημα είναι περίπου αυτό που είπε ο nik, Το πρόβλημα είναι καθαρά με τα εγκαταλελειμμένα κτίρια η πλειοψηφία των οποίων είναι διατηρητέα, τα οποία μπορεί να είναι και ερειπωμένα αλλά όχι απαραίτητα. Ουσιαστικά το εγκαταλελειμμένο κτίριο δημιουργεί προβλήματα σε ολόκληρο το οικοδομικό τετράγωνο που υπάρχει. Γιατί; Γιατί αρχικά μπαίνουν στο εγκαταλελειμμένο κτίσμα διάφοροι και μετά μπορούν να εισβάλλουν από το σπίτι στον ακάλυπτο χώρο και κινδυνεύουν μετά τα γειτονικά κτίρια και οι ένοικοί τους από κλοπές διαρρήξεις και φθορές. Είναι και το θέμα της υγείας αφού αρκετά τέτοια κτίρια είναι εστία μόλυνσης, κοντά σε εμένα είναι 2 σπίτια το ένα απέναντι από το άλλο, περνάς και αναγκάζεσαι να περάσεις από τον δρόμο και σου κορνάρουν τα αυτοκίνητα γιατί απ' το πεζοδρόμιο δεν μπορείς, κλίνεις την μύτη σου από την μπόχα που έρχεται. Ακόμα υπάρχει και η περίπτωση να πάρουν φωτιά τα κτίρια από άτομα που μπαίνουν μέσα και ανάβουν συνήθως κάτι για να εισπνεύσουν ναρκωτικές ουσίες.

 

Να σας πώ και μια ιστοριούλα για το τι έχω περάσει με ένα εγκαταλελειμμένο σπίτι από δίπλα μου το οποίο βέβαια δεν είναι ερειπωμένο και εύχομαι να αξιοποιηθεί από το κράτος.

 

Το κτίριο το είχαν ανακαινίσει το 2003. Οι ιδιοκτήτες εξαφανισμένοι όμως, 2 φορές τον Αύγουστο πέρσι και πρόπερσι μπήκανε κάποιοι στον ακάλυπτο χώρο μας, την μια ήταν οι φερρόμενοι κατά τα λεγόμενά τους νοικάρηδες οι οποίοι δεν είχαν ρεύμα και είχαν το θράσσος να μπούν σε εμένα να μου σπάσουν μια πόρτα και άφησαν ένα καλώδιο δίπλα από τον μετρητή ενός ορόφου του σπιτιού μου, μετά τους βρήκα και μου έλεγαν οτι και να πείτε έχετε δίκιο χίλια συγνώμη είμασταν απελπισμένοι δεν έχουμε ρεύμα επειδή έγινε βλάβη σε καλώδιο στον δρόμο η ΔΕΗ δεν το φτιάχνει και δεν βρίσκουμε τον ιδιοκτήτη να του πούμε.. τους λέμε σταματήστε να πληρώνετε ενοίκιο να σας βρεί αυτός. Ετοιμαζόμουν να τους καταγγείλω στην αστυνομία αν δεν τους έβρισκα αλλά το άφησα τελικά γιατί δεν είχε νόημα.Τελικά αυτοί οι 2 νοικάρηδες έφυγαν μετά από κάτι μήνες, έμεναν με κεριά μέσα στο κτίριο, τα έβλεπα από τα παράθυρα, δεν γνωρίζω τι προθέσεις είχαν και μου έσπασαν την πόρτα από τον κάτω όροφο του σπιτιού, το ρεύμα πάντως εκεί ήταν ήδη κομμένο και δεν υπάρχει τίποτα μέσα οπότε τζάμπα μπήκαν. Το τι σκεφτόμουν τότε δεν περιγράφεται, μπορεί να τους έκοψε το ρεύμα ο ιδιοκτήτης επειδή δεν πλήρωναν το νοίκι για να τους αναγκάσουν να φύγουν και μετά μπήκαν σε εμένα και έσπασαν την πόρτα για να δούν αν θα επέμβει κανένας.

Την 2η φορά πέρσι, αφού πλέον το κτίριο ήταν ακατοίκητο, κάποιοι έσπασαν την πόρτα του υπογείου από εκεί μπήκαν στο σπίτι και έσπασαν κάτι σωλήνες νερού, μετά από τον ακάλυπτο χώρο μπήκαν τόσο σε εμένα όσο και σε μια πολυκατοικία και προσπάθησαν να αφαιρέσουν χαλκό από τους σωλήνες, Σε εμένα ξεχαρβάλωσαν μια σωλήνα και ξαφνικά διαπίστωσα ένα βράδυ οτι εκτός από τους χώρους των δίπλα πολυκατοικιών ακούγεται θόρυβος και από εμένα. Κατέβηκα με τους φακούς και έβλεπα να πετάγεται νερό σαν συντριβάνι και κάποιος είχε τοποθετήσει και μια μαρμάρινη πλάκα. Μάλιστα στο δίπλα κτίριο είχανε μεταφέρει σκαλωσιές για να ανέβουν την μάντρα και να μπούν σε εμένα, τις σκαλωσιές τις αφαίρεσαν από το κτίριο που ανέφερα ποιό πρίν οτι περνάς και κλίνεις την μύτη σου από την μπόχα, είναι ερειπωμένο και για τον φόβο μην πέσουν σοβάδες σε κανένα κεφάλι ο δήμος έβαλε σκαλωσιές. Πήγα στην αστυνομία να κάνω καταγγελία και μου λένε πρέπει να κάνω μήνυση.... σιγά μην σκάσω 100 ευρώ επειδή ο άλλος έχει παρατημένο το σπίτι του, έτσι κι αλλιώς δεν παίζει να πιαστούν αυτοί που μπήκαν μέσα. Φρόντισα και έκανα αναφορά στην ΕΥΔΑΠ οτι έτρεχε ο σωλήνας τους νερό για να το κλείσουν από το ρολοϊ γιατί θα είχαμε πρόβλημα διάβρωσης μετά με τόσο νερό.

Το αποκορύφωμα με το κτίριο αυτό έγινε τον Νοέμβρη όταν μπήκαν μέσα από την σπασμένη πόρτα του υπογείου που έμεινε ανοιχτή και έβαλαν φωτιά, ο καπνός πέρασε στο σπίτι μου και ντουμάνιασαν όλα τα δωμάτια, δεν κοιμήθηκα ένα βράδυ και το σπίτι μου έκανε 2 μέρες να ξεμυρίσει από την καπνίλα. Μετά από αυτά πέρασαν συνεργεία από κάποια κρατική υπηρεσία και σφράγισαν με κάγκελα όλα τα ανοίγματα που οδηγούν στον ακάλυπτο την θύρα της ταράτσας και την πόρτα του υπογείου. Από τότε ηρέμισα κάπως αλλά κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να γίνει.

 

Δυστυχώς τα περισσότερα από τα κτίρια που είναι έτσι είναι διατηρητέα, αλλά κάτι πρέπει να γίνει επιτέλους. Άλλα είναι σχολάζουσες κληρονομιές άλλα τα έχει το κράτος άλλα ιδιοκτήτες που είναι εξαφανισμένοι στο εξωτερικό άλλα τα έχουν 4-5 αδέρφια μαζί και επειδή τσακώνονται για το αν και ποιός θα δώσει χρήματα για την συντήρηση δεν κάνει κανείς τίποτα. Υπάρχουν και αυτοί που δεν έχουν φράγκο και υπάρχουν και αυτοί που έχουν αλλά δεν δίνουν. Ας τα κατάσχει το κράτος λοιπόν και να τα κάνει οτι θέλει γιατί δεν πρόκειται να γίνει και τίποτε άλλο αφού τόσα χρόνια δεν έγινε κάτι.

 

Για τα δύο ερειπωμένα κτίρια που δεν μπορώ να περάσω από δίπλα τους περιμένω να τα γκρεμίσουν, έχουν πιάσει και φωτιά 3 φορές.

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι η Αθήνα είναι η μοναδική πόλη της Ευρώπης , όπου το κέντρο της είναι φτηνότερο από τα προάστεια , ακόμη και τα πιό υποβαθμισμένα . 

 

Αυτό θα αλλάξει και είναι το νέο ελντοράντο των εργολάβων . ΠΕΑ , ΕΝΦΙΑ και οι σεισμοφόροι που θα έρθουν μαζί με την υποχρεωτική ασφάλιση θα φέρουν το τελειωτικό χτύπημα στα προ του 1984 .

Link to comment
Share on other sites

Ας τα κατάσχει το κράτος λοιπόν

 

Υπάρχουν και ενδιάμεσα στάδια

όπως γίνεται σε μεγάλες πόλεις άλλων κρατών:

 

Ο δήμος Αθηναίων

κανονικά θα όφειλε να έχει κάποιους ανθρώπους του

οι οποίοι να περιδιαβαίνουν τους δρόμους

και να καταγράφουν κτίρια με προβλήματα (προβληματικές όψεις, στέγες, φέροντα στοιχεία κλπ)

 

Κατόπιν να κοινοποιεί στους ιδιοκτήτες το πρόβλημα

και εάν εντός 3μήνου δεν έχει αποκατασταθεί

τότε ο ίδιος ο δήμος να προχωρεί στην αποκατάσταση

και να χρεώνει τους ιδιοκτήτες (με τιμολόγιο ΑΤΟΕ)

 

Σε περίπτωση που οι ιδιοκτήτες δεν ανταποκρίνονται στην εξόφληση της παραπάνω - οικονομικής πια - υποχρέωσής τους προς τον δήμο

τότε να γίνεται η κατάσχεση (αλλά από τον δήμο)

και η αξιοποίηση βάση τοπικών ή ευρύτερων (αναλόγως και την έκταση του ακινήτου) αναγκών

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι η Αθήνα είναι η μοναδική πόλη της Ευρώπης , όπου το κέντρο της είναι φτηνότερο από τα προάστεια , ακόμη και τα πιό υποβαθμισμένα . 

 

Αυτό θα αλλάξει και είναι το νέο ελντοράντο των εργολάβων . ΠΕΑ , ΕΝΦΙΑ και οι σεισμοφόροι που θα έρθουν μαζί με την υποχρεωτική ασφάλιση θα φέρουν το τελειωτικό χτύπημα στα προ του 1984 .

 

Πως θα αλλάξει ρε ΒΑS ? Δεν διαφωνώ ότι η αξία θα πέσει και άλλο....Ποιος θα τα αγοράσει όμως ? Οι υποδομές της πόλης είναι απαράδεκτες. ΜΜΜ, καθαριότητα, πεζοδρόμια, ασφάλεια για γέλια. Πως να υπάρχει ελντοράντο χωρίς υποδομές μου λες ? Θα πάει η Λάμδα να αγοράσει σπιτάκια στο Μεταξουργείο να τα κάνει...τι ?! Μεζεδοπωλεία ? Ποιος θα πάει να μείνει εκεί ?!

 

Η Αθήνα ας φτιάξει πρώτα τις υποδομές της που δεν ξέρουμε πότε θα περάσει το λεωφορείο εν έτει 2014 και μετά μιλάμε για Ελντοράντο. Είναι νεκρή πόλη στο κέντρο. Μάλλον δεν περνάτε συχνά να δείτε τι γίνεται. Η νεολαία πλέον βγαίνει στα προάστια, Χαλάνδρι, Ερυθραία, Γλυφάδα, Περιστέρι....ψωνίζει επίσης στα προάστια και σε μολς. Η Αθήνα από την Πατησίων και δυτικά μέχρι την Εθνική δεν υπάρχει. Είναι νεκρή πόλη με περιθωριακούς κυρίως μετανάστες να περιφέρονται και μερικούς αλτέρνατιβ που επιμένουν στο κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και ενδιάμεσα στάδια

όπως γίνεται σε μεγάλες πόλεις άλλων κρατών:

 

Ο δήμος Αθηναίων

κανονικά θα όφειλε να έχει κάποιους ανθρώπους του

οι οποίοι να περιδιαβαίνουν τους δρόμους

και να καταγράφουν κτίρια με προβλήματα (προβληματικές όψεις, στέγες, φέροντα στοιχεία κλπ)

 

Κατόπιν να κοινοποιεί στους ιδιοκτήτες το πρόβλημα

και εάν εντός 3μήνου δεν έχει αποκατασταθεί

τότε ο ίδιος ο δήμος να προχωρεί στην αποκατάσταση

και να χρεώνει τους ιδιοκτήτες (με τιμολόγιο ΑΤΟΕ)

 

Σε περίπτωση που οι ιδιοκτήτες δεν ανταποκρίνονται στην εξόφληση της παραπάνω - οικονομικής πια - υποχρέωσής τους προς τον δήμο

τότε να γίνεται η κατάσχεση (αλλά από τον δήμο)

και η αξιοποίηση βάση τοπικών ή ευρύτερων (αναλόγως και την έκταση του ακινήτου) αναγκών

 

Σωστός, νομίζω υπάρχει και διάταξη που προβλέπει το παραπάνω, αυτό δεν γινόταν όμως μάλλον από αδιαφορία των δήμων.

 

 

Πως θα αλλάξει ρε ΒΑS ? Δεν διαφωνώ ότι η αξία θα πέσει και άλλο....Ποιος θα τα αγοράσει όμως ? Οι υποδομές της πόλης είναι απαράδεκτες. ΜΜΜ, καθαριότητα, πεζοδρόμια, ασφάλεια για γέλια. Πως να υπάρχει ελντοράντο χωρίς υποδομές μου λες ? Θα πάει η Λάμδα να αγοράσει σπιτάκια στο Μεταξουργείο να τα κάνει...τι ?! Μεζεδοπωλεία ? Ποιος θα πάει να μείνει εκεί ?!

 

Η Αθήνα ας φτιάξει πρώτα τις υποδομές της που δεν ξέρουμε πότε θα περάσει το λεωφορείο εν έτει 2014 και μετά μιλάμε για Ελντοράντο. Είναι νεκρή πόλη στο κέντρο. Μάλλον δεν περνάτε συχνά να δείτε τι γίνεται. Η νεολαία πλέον βγαίνει στα προάστια, Χαλάνδρι, Ερυθραία, Γλυφάδα, Περιστέρι....ψωνίζει επίσης στα προάστια και σε μολς. Η Αθήνα από την Πατησίων και δυτικά μέχρι την Εθνική δεν υπάρχει. Είναι νεκρή πόλη με περιθωριακούς κυρίως μετανάστες να περιφέρονται και μερικούς αλτέρνατιβ που επιμένουν στο κέντρο.

 

Κοίτα σε κάποια πράγματα συμφωνώ και σε κάποια όχι. Ας πώ τα βασικά αίτια κατά την γνώμη μου. Το βασικότερο πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχουν φράγκα σήμερα, η Αθήνα για εμένα αυτή την στιγμή πληρώνει τα σπασμένα απ' την άθλια πολεοδομική ανάπτυξη που έγινε μεταπολεμικά από το 50 μέχρι το 80. Ισοπεδώθηκαν όλα τα πανέμορφα νεοκλασσικά αρκετά εκ των οποίων σπουδαίων αρχιτεκτόνων. Χτίστηκαν στην θέση τους 5 οροφα και 7 όροφα κτίρια και αύξησαν την πληθυσμιακή πυκνότητα του κέντρου. Όλα αυτά τα χρόνια οι ιδιοκτήτες των κτιρίων αυτών που χτίστηκαν μεταπολιτευτικά και μεταπολεμικά έτρωγαν και έπιναν, τα νοίκιαζαν με υψηλή απόδοση, τα σπίτια αυτά τώρα πάλιωσαν και πλέον τα νεώτερα ακίνητα των προαστίων της Αθήνας τα βγάζουν νοκ αουτ αν και σε αυτή την κατηγορία να είσαι δεν σημαίνει οτι θα νοικιάσεις και θα πουλήσεις κάτι, η κρίση είναι καθολική. Επειδή μένω σε διατηρητέο και έχω προβλήματα με βλάβες φθορές και ιστορίες και βλέπω πως φθείρεται ένα ακίνητο σιγά σιγά, αυτό που έχω να πώ είναι οτι σε πάροδο 20-30ετιας όταν θα έχω γίνει μεσήλικας, τα ακίνητα από το 50 μέχρι των μέσων του 70 θα χάσουν πολύ την αξία τους όχι μόνο λόγω κρίσης αλλά και λόγω φθορών οι οποίες δεν πρόκειται να φτιαχτούν γιατί δεν υπάρχουν φράγκα απ΄ τους ιδιοκτήτες. Πολλά σπίτια του κέντρου του 70 είναι από ευτελή υλικά μου έλεγε η θεία μου που είναι πολιτικός μηχανικός, ακούγονται πανεύκολα θόρυβοι από άλλα διαμερίσματα, έλλειψη ηχομόνωσης, να μην μιλήσω εδώ οτι κανείς δεν θέλει διαμέρισμα με το παλαιό σύστημσ θέρμανσης το δισωλήνιο που κυριαρχούσε μετά το 50 μέχρι και τα μέσα του 85. Το κέντρο της Αθήνας θα υποστεί βαριές συνέπιες.

 

Τώρα επειδή κυκλοφορώ και σε ορισμένα μέρη του κέντρου, πολύ λίγα οχι παντού. Ξέρω τι γίνεται καλά στα εξάρχεια που μένω, πέριξ του συντάγματος και λίγο στο μεταξουργείο. Με την πλατεία ομονοίας έχω μόνο μια οπτική επαφή όταν μπαίνω στο μετρό. Πέρα από πολλά κλειστά καταστήματα και ενοικιαστήρια/πωλητήρια καθώς και τις συμμορίες που κλέβουν μέταλλα (σωλήνες, μας αφαίρεσαν 2 πόμολα από πόρτες.... και προσπάθησαν να σπάσουν κάτι άλλο)  δεν μπορώ να πώ οτι άλλαξε κάτι άλλο σε σχέση με πριν την κρίση. Εκτός αν είσαι μεγαλύτερός μου και πρόλαβες την Αθήνα σε παλαιότερες εποχές π.χ 80 ή 90.

Εγώ κυκλοφορώ από 2000 και μετά. Ναρκομανείς θυμάμαι προ κρίσης ναρκομανείς θυμάμαι και τώρα, να μην πώ οτι μερικές φορές που μιλάω με φίλους μου συμφωνούμε οτι έχουν περιοριστεί ειδικά στα εξάρχεια που μένω και θυμόμαστε σκηνικά από παλαιότερα. Μετανάστες θυμάμαι και προ κρίσης μετανάστες θυμάμαι και τώρα δεν βλέπω κάτι διαφορετικό. Ο χαμός με τους μετανάστες γίνεται σε μεταξουργείο και πλατεία βικτορίας, εκεί νομίζεις οτι βρίσκεσαι σε ξένη χώρα, στα εξάρχεια είναι καλύτερα τα πράγματα, υπάρχουν αρκετοί αλβανοί εδώ. Γυναίκες για πιάτσα έβλεπα το 2005-6-7 τις ίδιες βλέπω και τώρα. Γράφιτι και εγκαταλελειμμένα/ερειπωμένα σπίτια έβλεπα και παλιά τα ίδια και τώρα. "Ζητιάνους και φτωχούς" να ζητάν λεφτά έβλεπα παλιά και τώρα πάλι τους ίδιους. Κόσμος γενικά περνάει από παντού, νέκρα δεν βλέπω. Μεγάλο ποσοστό του κόσμου είναι ξένοι όντως.

Τα παραπάνω που είπα και το γεγονός οτι δεν εξαλείφθηκαν αλλά παραμένουν, υποβαθμίζουν το κέντρο, απλά διαφωνώ οτι αυξήθηκαν πολύ μετά το 2009 τουλάχιστον έτσι όπως τα βλέπω εγώ και όχι οτι λέει ο Παυλόπουλος και ο Μυλωνάκης. Συμφωνώ οτι μερικοί από την νεολαία που μεγάλωσε στο κέντρο φεύγει από το κέντρο, γνωρίζω και άτομα που έρχονται όμως για σπουδές. Αυτοί που φεύγουν είναι ειδικά όσοι έμεναν στο ενοίκιο, αρκετοί από τους φίλους μου που είχα στο σχολείο έχουν πάει προς τα προάστια και μερικοί στην επαρχία. Όσοι έχουν ιδιόκτητο σπίτι έχουν παραμέινει εδώ. Τα περισσότερα μεζεδοπωλεία καφετέριες ταβέρνες κτλ έχουν κόσμο στα εξάρχεια. Τα ΜΜΜ είναι μεγάλη κουβέντα και έχει να κάνει και με προσωπικά κριτήρια. Από το μετρό είμαι ικανοποιημένος, κάνουν επεκτάσεις στις γραμμές για να εξυπηρετούν όσο το δυνατόν περισσότερες περιοχές. Για λεωφορεία τρόλεϊ και τέτοια δεν τα χρησιμοποιώ συχνά πάντως οι περισσότεροι λένε πως είναι μπάχαλο.

 

Εσύ από ποια μέρη περνάς; Περνάς από δρόμους με αμάξι ή με τα πόδια;

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνάμε ότι οι όμιλοι (βλέπε LAMDA) "σχεδιάζουν" "αχρεωστήτως" για τα επόμενα 20+ χρόνια....

 

ας αναλογιστούμε την αξία των ακινήτων στο κέντρο το 2005.... και ας κάνουμε αναγωγή στο 2025.... 8-)

 

άλλωστε "σειρά" έχει το Ελληνικό.... μόλις ολοκληρωθεί... δλδ σε μια δεκαετία... τότε σειρά θα έχει το μηδενικής αξίας (το 2025) κέντρο.... απλά οι άνθρωποι έχουν business plan.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αργήσουν τόσο . Πολύ πιό γρήγορα . Το σκηνικό το έχω ξαναγράψει . Αντιπαροχή γύρω στο 25 % στους σημερινούς απαξιωμένους . Χαμηλότοκα δάνεια γιά την αγορά από τους ίδιους άλλο 25-30 % που θα τους βγάλει ένα σπίτι γύρω στο 60 % του υποβαθμισμένου παλιού και έτσι θα βγάλει το κόστος κατασκευής γιά τους μεγκα-κατασκευαστές .

 

Θέλετε και νούμερα ? Σήμερα ένα Ο.Τ. έχει τουλάχιστον 10-15 % κοινόχρηστα . Αρα αντιπαροχή περί το 22 % αντί γιά 25 % και πώληση σε τιμές 1500-2000 €/τμ σε 15-20ετή δάνεια το 30 % . Δηλαδή γιά 30 τμ , το κόστος των 45--60000 σε 15ετές δάνειο με 4 % επιτόκιο δίνει 350-500 € δόση .

 

Αρα ο μέγκα-κατασκευαστής εισπράττει πριν ξεκινήσει 2-3 φορές το κόστος κατασκευής του , δηλαδή έχει σχεδόν μηδενίσει την αντιπαροχή .

 

Βἀλτε τώρα ότι του μένει καθαρό το 50 % και επιπλέον τα μπόνους του ΝΟΚ που είναι άλλο ένα 40 % και δείτε πως εύκολα έχει ένα ΟΤ με μηδενικό κόστος γης . Σκεφτείτε τι κέρδος βγαίνει ανά ΟΤ . 

 

Τώρα ο Νικ λέει ποιός θα αγοράσει . Μα πολλοί θα αγοράσουν όταν διαμορφωθεί από τα ΜΜΕ το κατάλληλο περιβάλλον , θα έχουν μειωθεί οι φόροι , τα πόθεν έσχες κλπ .

 

Αφού το νοιώθετε ότι ζούμε σε εικονική πραγματικότητα , ότι θέλουν μπορούν να κάνουν .

 

Οπως μας στοχοποίησαν , έτσι αύριο θα αγιοποιήσουν τους δικούς τους .

 

Σήμερα στο κάπιταλ είχε ένα άρθρο υπέρ της οικοδομής . Δείτε τα σχόλια . Τεράστιο μίσος γιά τον κλάδο μας και μηδενική αντίληψη της πραγματικότητας και οι ιδεοληψίες στην κορύφωση τους .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 Εγώ δεν βλέπω κανένα μέλλον. Τα νούμερα που γράφεις είναι μία εκτίμηση που δεν συμφωνώ. Λες για αντιπαροχή...ποιος σου είπε ότι οι κάτοικοι θέλουν αντιπαροχή και μάλιστα 25% ? Να την κάνουν τι ? Πως θα διώξεις τον χαμηλόμισθο που έχει ένα κεραμίδι και δεν έχει αλλού να πάει ? Με το 25% αντιπαροχή ? Που θα μείνει ? 

 

Και ξεκολλήστε πια με τις θεωρίες συνομωσίας. Το πρόβλημα είναι κοινωνικό του κέντρου της Αθήνας και οικονομικό και όχι μία απλή θεωρία συνομωσίας. Το πρόβλημα είναι μη αναστρέψιμο κατ' εμέ. Ο κόσμος έφυγε για τα προάστια και δεν ξαναγυρίζει. Όσοι μείνανε ΔΕΝ έχουν αλλού να πάνε. Πως θα φύγουν με 25% αντιπαροχή και αν μείνουν που θα μείνουν αφού το 25% δεν φτάνει για όλους. Ο μέσος κάτοικος των Πατησίων και της Κυψέλης θα πάρει χαμηλότοκο δάνειο ?! Που τα είδατε αυτά ?

 

Δεν βλέπετε ότι το κέντρο δεν έχει υποδομές ? ΜΜΜ - Πάρκινγκ - Χώροι Αναψυχής & Πράσινο. Δεν υπάρχει real estate χωρίς αυτά. Και κανένας εργολάβος δεν τα κάνει αυτά για να πουλήσει μέχρι 2000/μ2. Δεν μπορεί να στηρίξει η οικονομία και το βιοτικό επίπεδο του Έλληνα αυτά που ονειρέυεστε. Άλλο να πας στο Ελληνικό ή κάπου επιλεγμένα και να κάνεις την κίνηση σου περιμένοντας τον καλό πελάτη. 

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ . 30 χρόνια κάνω οικοδομές και ξέρω πόσο εύκολα χειραγωγήσιμος είναι ο πολίτης .

 

Αν του πει ότι το καινούργιο σπίτι έχει μισό ΕΝΦΙΑ , δεν έχει σεισμοασφάλιση και καλό ΠΕΑ , μιά χαρά γίνονται όλα .

 

Αλλωστε ανάλογα έχουν γίνει και δίπλα μας στην Ιταλία πριν 30-40 χρόνια και συνήθως με τόσο χρόνο ακολουθούμε .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.