Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξαίρεση από έκδοση ΠΕΑ


lenaki85

Recommended Posts

Διαβάζω την εγκύκλιο του 2279/22.10.2010 του ΥΠΕΚΑ που αναφέρει ότι είναι υποχρεωτική η έκδοση ΠΕΑ σε περίπτωση νέων συμβάσεων μίσθωσης (και όχι ανανέωση υφιστάμενων συμβάσεων μισθωσης).

Σε περίπτωση δηλαδή που εχω έναν ενοικιαστή 20 χρόνια και τώρα έληξε το συμβόλαιο του, δεν πρέπει να κάνω ΠΕΑ? Πριν 20 χρόνια δεν υπήρχαν ΠΕΑ, άρα το ακίνητο δεν έχει ενεργειακή ταυτότητα. Επειδή λέμε ότι το ΠΕΑ συνοδεύει το ακίνητο, γιαυτό κάτι δε μου ακούγεται σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται νβα γίνει ανανέωση συμβολαίου (για οποιδήποτε λόγο) με τον ίδιο ενοικιαστή, δεν απαιτείται ΠΕΑ (το έγραψες και η ίδια) !

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Ορθώς δεν σου ακούγεται σωστά, αλλά αυτός είναι ο νόμος, όπως είπε και ο dib, και το χειρότερο είναι πως με απόφαση του τέως Γ.Γ.Δ.Ε., στην πράξη η εφαρμογή του ΠΕΑ για μισθώσεις, έχει καταντήσει να εφαρμόζεται σπάνια.

Πάντως, κανείς δεν σου απαγορεύει να ζητήσεις την έκδοση ΠΕΑ αν το θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Και τι γίνεται στην περίπτωση που δεν αλλάξει ο ενοικιαστής αλλά η ιδιοκτησία περάσει στα χέρια του μέχρι πρότινος "υψηλού κύριου" του ακινήτου. Το σίγουρο είναι ότι γίνεται νέο συμβόλαιο. Αλλάζει δηλαδή ο εκμισθωτής και αντί δύο ονομάτων(επικαρπωτής και ψηλός κύριος) παραχωρείται στον δεύτερο οποίος γίνεται πλεον ο μοναδικός ιδιοκτήτης. Θεωρώ ότι σε αυτήν την περίπτωση-που δεν είναι δηλαδή ανανέωση συμβολαίου- απαιτείται ΠΕΑ. Συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν υπαρχει "ευθεια"απαντηση ....δες αυτα

 

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/22700/taxisnet-ypovoli-misthotirion-symvolaion-odigies

 

ειδικα στην παρ. 13

και συννενοησου με τον λογιστη σου

 

οσο για το ΠΕΑ....

 

"δεν ειναι υποχρεωτικα...  υποχρεωτικο"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dib καλημέρα! Αν κατάλαβα καλά, όταν λες "δεν παίζει" η αλλαγή του εκμισθωτή εννοείς ότι δεν μας ενδιαφέρει? Ότι μας νοιάζει μόνο αν αλλάξει ο μισθωτής? 

Link to comment
Share on other sites

Παρ' ότι αλλάζει το ποσοστό ιδιοκτησίας στους εκμισθωτές? Δηλαδή, ο λογιστής θα το καταχωρήσει στο σύστημα σαν νεο μισθωτήριο, δεν θα το κάνει σαν συνέχεια του προηγούμενου! Μίλησα τώρα με το λογιστή μου και αυτό μου εξήγησε. Θα γίνει νεο συμβόλαιο και θα καταχωρηθεί σαν νεό. Άρα απαιτείται νομίζω. Μπερδεμένη περίπτωση, όπως το καταλαβαίνει κανείς. Έστειλα και ερώτημα στο ΥΠΕΚΑ στο mail αλλά κανείς δεν μου έχει απαντήσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

dib καλημέρα! Αν κατάλαβα καλά, όταν λες "δεν παίζει" η αλλαγή του εκμισθωτή εννοείς ότι δεν μας ενδιαφέρει? Ότι μας νοιάζει μόνο αν αλλάξει ο μισθωτής? 

 

Ναι αυτό ακριβώς εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Παρ' ότι αλλάζει το ποσοστό ιδιοκτησίας στους εκμισθωτές? Δηλαδή, ο λογιστής θα το καταχωρήσει στο σύστημα σαν νεο μισθωτήριο, δεν θα το κάνει σαν συνέχεια του προηγούμενου! Μίλησα τώρα με το λογιστή μου και αυτό μου εξήγησε. Θα γίνει νεο συμβόλαιο και θα καταχωρηθεί σαν νεό. Άρα απαιτείται νομίζω. Μπερδεμένη περίπτωση, όπως το καταλαβαίνει κανείς. Έστειλα και ερώτημα στο ΥΠΕΚΑ στο mail αλλά κανείς δεν μου έχει απαντήσει ακόμα.

 

Απο την νομοθεσία δεν προβλέπεται κατι τέτοιο, δηλ. σε αλλαγή καθεστ΄βτος του εκμισθωτή, αυτά δεν τα γνωρίζουν οι λογιστές.

Τώρα αν ο λογιστής που μιλάς έχει κάποιο έγγραφο που επιβεβαιώνει αυτό που λέει ...τότε ΟΚ πάω πάσο !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.