Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δόμηση σε αγροτεμάχιο που συνορεύει με ρέμα


Recommended Posts

Γεια σας,

 

έχω περίπτωση υφισταμένου κτιρίου βιομηχανικού (νόμιμο, με οικοδομική άδεια). βρίσκεται σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου που μια πλευρά του συνορεύει με ρέμα. (κάτι που μοιάζει με μιρκό ρυάκι). το άνοιγμα του  (φρύδι - φρύδι) είναι 2.5 μ, το βάθος του 1.5 - 2 μ.

 

το κτίριο βρίσκεται σε μεγάλη απόσταση από το ρέμα (από φρύδι > 45 μ). το ρέμα / ρυάκι/ αυλάκι δεν είναι οριοθετημένο.

 

τώρα θέλω να βγάλω μια άδεια για επισκευές / ανακαίνιση, μια προσθήκη ενός μικρού υποστέγου, και αλλαγή διαμόρφωσης ενός χώρου. οι επεμβάσεις είναι τέτοιες που δεν αλλάζει η ελάχιστη απόσταση από το ρέμα.

 

τι ισχύει με τα ρέματα πλέον? είναι απαραίτητη η οριοθέτηση προκειμένου να εκδοθεί αυτή η άδεια δόμησης?

 

έχει εκδοθεί το ΠΔ που θα καθορίζει τη δόμηση κοντά σε ρέματα που αναφέρεται και στον 4258/2014 αλλά και στον 4067 ?

 

με εκτίμηση

Βασίλης

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δες το ΦΕΚ

οπως το κατεβασε ο vagiotis

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/38947-Σταλθηκε-για-δημοσιευση-ο-νεος-νομος-για-τα-υδατ/?p=690815

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη γεια σου, το έχω διαβάσει αλλά δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα. από όσο γνωρίζω παλίοτερα αρκούσε να αποτραβηχτείς τουλάχιστον 20 μ από μη οριοθετημένο ρέμα όταν ήσουν εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

η συζητηση για τα υδατορεματα γινεται επειδη ρωτησες.... "τι ισχυει με τα ρεματα πλεον"

 

 

εχεις να τακτοποιησεις κτιριο με νομιμη ΟΑ..

 

το 2/2/ιγ μιλαει για οσα βρισκονται "σε  ρέμα..κλπ..."

 

δεν παραβιαζεις καμμια αποσταση απο αυτη που ειχες με την αδειά σου

 

θεωρω οτι προχωρας κανονικα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν περιορίζεις την απόσταση από το ρέμα με τις νέες κατασκευές ο οποιοσδήποτε σώφρων υπάλληλος και μηχανικός θα σου έλεγε ότι δεν χρειάζεται καθορισμός προσωρινής οριογραμμής....

 

Ωστόσο (πολλά έχουν δει τα μάτια μου και αυτό μου φέρνει τρόμο) τυπικά θα μπορούσε η υπηρεσία να ζητήσει προσωρινή οριοθέτηση κατά την παρ.2 του άρθρου 5 του ΦΕΚ 245Δ/85.

Link to comment
Share on other sites

η συζητηση για τα υδατορεματα γινεται επειδη ρωτησες.... "τι ισχυει με τα ρεματα πλεον"

 

 

εχεις να τακτοποιησεις κτιριο με νομιμη ΟΑ..

 

το 2/2/ιγ μιλαει για οσα βρισκονται "σε  ρέμα..κλπ..."

 

δεν παραβιαζεις καμμια αποσταση απο αυτη που ειχες με την αδειά σου

 

θεωρω οτι προχωρας κανονικα

Δημήτρη γεια σου, θεωρείς ότι "προχωρώ κανονικά" δηλαδή πως εφόσον έχω ήδη απόσταση άνω των 45 μ και πως οι όποιες προσθήκες δεν προσεγγίζουν το ρέμα, δε θα χρειαστεί / απαιτηθεί οριοθέτηση και προχωρώ για υποβολή φακέλου και έκδοση άδειας δόμησης ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Βιομηχανικο κτηριο που εχει ανεγερθει με ο.α. το 1986 εφαπτεται με μη οριοθετημενο ρεμα σε εκτος σχεδιου περιοχη.

Συμφωνα με το κτιριοδομικο κανονισμο αρθρο 6 ΦΕΚ-59/Δ/3-2-89 στα μη οριοθετημενα απαγορευεται η δομηση σε αποσταση μικροτερη των 20μ.

Τι ισχυει πριν τον κτιριοδομικο κανονισμο; Διότι το κτιριο απέχει απο τα ορια του ρέματος απόσταση μικροτερη των 20 μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.