Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Η εμπειρία μου από τις εξετάσεις Εν. Επιθεωρητή


Julius Caesar

Recommended Posts

Την προηγούμενη εβδομάδα έδωσα εξετάσεις ενεργειακού επιθεωρητή.

 

Βασικά το όλο θέμα άρχισε ως εξής, είχα διαβάσει το εκπαιδευτικό υλικό πολύ πριν την ανακοίνωση των εξετάσεων και λέω, δεν πάω να δώσω;

 

Λοιπόν οι εξετάσεις είναι δύσκολες.

 

Από τους τρεις που έδωσαν οι δύο απέτυχαν και ο ένας πέρασε στον πόντο!

 

Ανάμεσα στους αποτυχόντες κι εγώ, με 17/20 σωστές απαντήσεις στον προαιρετικό κύκλο, 17/20 στον υποχρεωτικό και 5/10 στο διαγώνισμα!

 

Αν αποφασίσετε να μπείτε στη διαδικασία, να είστε προετοιμασμένοι ότι θα δώσετε αρκετά κατοστάρικα μέχρι να πετύχετε.

 

Και οι σωστές απαντήσεις δεν δίνονται.

Edited by Engineer
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι είσαι Αγρονόμος Τοπογράφος, σόρρυ, αλλά οι εξετάσεις ήταν εύκολες σύμφωνα με τα αποτελέσματα.

  • Upvote 3
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

 

3ον. Σήμερα μου ακύρωσε ένας αυτοψία γιατί ο υπάλληλος στην εφορία του είπε δεν χρειάζεται για μισθωτήριο...

 

Παρόλα αυτά το ΤΕΕ περιμένει τα 100ρικα μας.....

 

 

Αυτός ο υπάλληλος στην (κάθε ) εφορία πόσο ξύλο θέλει ρε φίλε......

 

Το ΤΕΕ μετά και την διαφημισούλα που έβαλε την προηγούμενη εβδομάδα πιστέυω έκλεισε και τον κύκλο του επίσημα...

 

Καθένας για τον εαυτό του μάγκες....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι είσαι Αγρονόμος Τοπογράφος, σόρρυ, αλλά οι εξετάσεις ήταν εύκολες σύμφωνα με τα αποτελέσματα.

Ίσως για κάποιον ΜΜ που έχει κάνει αρκετές μελέτες θερμομόνωσης να του φανούν εύκολες, αν και όχι περίπατος.

Σκέψου ότι η βάση είναι 70%, οπότε κάθε λάθος μετράει πολύ.

Για όλους τους υπόλοιπους με διάβασμα εντατικό παράγραφο-παράγραφο του εκπαιδευτικού υλικού και πάλι δεν είσαι σίγουρος.

Τέσπα, η ουσία είναι ότι η θεωρία ότι το ΤΕΕ βάζει εύκολα για να πάνε να δώσουν όλοι, έχει καταρρεύσει.

Ίσως να πιστεύει ότι με δύσκολα θα βγάλει πιο πολλά.

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με ποιο τρόπο έγινε η εξέταση; 

 

Αυτό που φοβάμαι είναι πως ενώ κάποιοι θα περάσουν μέρες ξεσκονίζοντας τα pdf κάποιοι που έχουν ευχάριστες σχέσεις με τις διοικήσεις των τοπικών τμημάτων των Τ.Ε.Ε. ή αυτοί κάποιας ηλικίας θα περάσουν "νύχτα".

Το μόνο που με νοιάζει ως προς το παραπάνω είναι ότι αυτοί τελικά θα κάνουν Π.Ε.Α. με πολύ χαμηλές τιμές, είτε γιατί δε ζορίστηκαν ποτέ είτε γιατί λόγο ανεπάρκειας όντος τελειώνουν τη δουλειά σε 1 ώρα και δε τους νοιάζει τίποτα περαιτέρω...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

3ον. Σήμερα μου ακύρωσε ένας αυτοψία γιατί ο υπάλληλος στην εφορία του είπε δεν χρειάζεται για μισθωτήριο...

 

Καλημέρα!

 

Ούτε θυμάμαι πόσα ΠΕΑ έχω χάσει από τον περασμένο Μάιο για αυτόν τον λόγο!!! Το έχω γράψει πάμπολλες φορές.. Την τελευταία φορά μάλιστα, (Ιούλιος) έχασα από εφοριακό 2 ΠΕΑ από τον ίδιο πελάτη!! -ΠΔ100? -Μα αφού μου είπε ότι είναι προαιρετικό! -Πάσο.. Τα μοναδικά ΠΕΑ (ελάχιστα) που έχω κάνει τελευταία, είναι για πελάτες δικηγόρους και κάποιους.. "νομοσεβούμενους"..

 

Συζητήσεις επί συζητήσεων για τις εξετάσεις και τις αμοιβές των ΠΕΑ. Αξίζουν τη σπατάλη του λόγου έπειτα από αυτά που βλέπουμε και ακούμε κάθε μέρα;;

 

Τον Ιούλιο "κυρία" με "παρατήρησε" για τις τιμές μου. Της είπαν ΠΕΑ με 60 ευρώ με το ΦΠΑ στη Θεσσαλονίκη.. Στις αρχές του μήνα με πήρε τηλέφωνο "πελάτης". Η κυρία μετά τον πρόλογο, μου ξεφούρνισε ότι τελικά είναι μεσίτρια και ήθελε το 40% παρακαλώ, της αμοιβής (της καθαρής, γιατί ΦΕΜ και πόρους τα πληρώνω). Φυσικά της πρότεινα να της δώσω κάτι, μόνο και μόνο επειδή είναι ΜΕΣΙΤΡΙΑ και μου έκανε την τιμή να με προτιμήσει, αλλά σε μονό αριθμό (μεταξύ 1-5) ;) 

 

Πλέον δεν περιμένω τίποτα από τα ΠΕΑ. 1-2 για φίλους όταν έχω χρόνο, και με συμβολική αμοιβή. Για τους ελάχιστους που θα βρεθούν, μία λογική τιμή για τον κόπο και χρόνο.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.