Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό


rocco

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να ρωτήσω πολλούς από τους οποίους έχουν στο θέμα μεγαλύτερη πείρα από μένα και σαν πιο έμπειροι στο χώρο ίσως θα μπορούσαν να με βοηθήσουν. Το ερώτημα μου είναι ότι ως πτυχιούχος πολιτικών μηχανικών απο ΑΣΠΑΙΤΕ το επόμενο βήμα πρέπει να είναι μεταπτυχιακό έξω που σκέφτομαι ή καποιος τρόπος λήψης του πτυχιου πολιτικού μηχανικού ΑΕΙ; Όποιον έχω ρωτησει αναλογα με το τι είναι ο καθένας μου λέει τα δικά του χωρίς αντικειμενική τεκμηρίωση.

Υγ:Συγγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί ή είναι λάθος η ενότητα αλλά είναι λίγο αχανές το forum...ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά το ακούω συνέχεια και δε μπορώ....

 

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ η σύγκριση μεταξύ "μεταπτυχιακό έξω" και "λήψη πτυχίου πολιτικού μηχανικού ΑΕΙ" ????

 

Φαντάζομαι ότι όταν απαντηθεί το συγκεκριμένο ερώτημα, θα μπορέσεις να βρεις και τις απαντήσεις που -σωστά και καλά κάνεις- ψάχνεις.....

Link to comment
Share on other sites

Σχέση δεν έχει απλά η αναζήτηση εργασίας απαιτεί εφόδια.. Πολλοί λένε ότι μεταπτυχιακό κάνεις για να καλύψεις την αδυναμία σου(πτυχίο ΑΤΕΙ). Μου λένε ότι όσο μεταπτυχιακά και να κάνεις με το πτυχίο από ΑΣΠΑΙΤΕ δε θα σε πάρουν ποτέ ισότιμα με του πολυτεχνείου πουθενά.. Αυτό που κάνω τώρα είναι να ψαχνω αν πρέπει να πάρω το πτυχίου πολιτικού και μετά το μεταπτυχιακό ή να πάω κατευθείαν σε μεταπτυχιακό. Η άλλη πλευρά υποστηρίζει ότι είναι χαζό και ανώφελο να ξανασπουδάσεις το ίδιο πράγμα..

Link to comment
Share on other sites

Σχέση δεν έχει απλά η αναζήτηση εργασίας απαιτεί εφόδια.. Πολλοί λένε ότι μεταπτυχιακό κάνεις για να καλύψεις την αδυναμία σου(πτυχίο ΑΤΕΙ). Μου λένε ότι όσο μεταπτυχιακά και να κάνεις με το πτυχίο από ΑΣΠΑΙΤΕ δε θα σε πάρουν ποτέ ισότιμα με του πολυτεχνείου πουθενά.. Αυτό που κάνω τώρα είναι να ψαχνω αν πρέπει να πάρω το πτυχίου πολιτικού και μετά το μεταπτυχιακό ή να πάω κατευθείαν σε μεταπτυχιακό. Η άλλη πλευρά υποστηρίζει ότι είναι χαζό και ανώφελο να ξανασπουδάσεις το ίδιο πράγμα..

 

 

Είναι χαζό και ανώφελο να σπουδάσεις το ίδιο πράγμα θα σου πω κι εγώ.Διάλεξε έναν τομέα που σε ενδιαφέρει και κάνε εκεί ένα μεταπτυχιακό,κατόπιν φύγε έξω και μην ξαναγυρνάς αν θέλεις να ασχοληθείς ισότιμα με το αντικείμενό σου με όλους τους Μηχανικούς του πλανήτη.Εναλλακτικά δίνεις κατατακτήριες,εξισώνεις τα 4 ή 5 χρόνια σπουδών σου (αν έχεις κάνει το 1 εξτρά έτος της ισοτίμησης με το το πτυχίο Πολιτικού Μηχανικού ΤΕ) με 1 έτος στο Πολυτεχνείο.Δεν υπάρχει value for money σε αυτή την διαδικασία

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Άρα αυτό που καταλαβαίνω είναι να επιλέξω είναι αν θα δραστηριοποιηθώ εξωτερικό ή εσωτερικό. Για να μείνω στο εσωτερικό καλύτερα να δώσω κατατακτήριες δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αν μείνεις στο εσωτερικό, συνέχεια θα βρίσκεις μπροστά σου προβλήματα σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα. Αναγκάζεσαι δηλαδή να έχεις δίπλωμα ΑΕΙ.

Για το εξωτερικό, δεν κοιτάζουν τέτοια πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ίσχυει αυτό που λένε όλοι όσα μεταπτυχιακά και να φέρεις στη χώρα αυτή ανούσιο είναι...Πρέπει να αποφασίσω σε ποια χώρα θα κινηθώ τότε! Η Ελλάδα για 1500ε το μήνα είναι καλά αλλά άντε βρες τα πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκολλείστε με το παραμύθι σύνδεσης αγοράς εργασίας και μεταπτυχιακού στην Ελλάδα κυρίως για νέο και άπειρο μηχανικό...

Δεν θα σου βρει αυτό δουλειά ούτε θα έχεις κάποιο μπόνους...(εκτός δημοσίου). Ούτε περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα. Επικεντρώσου στο βασικό πτυχίο για εδώ... Για έξω ότι σου είπε ο φίλος παραπάνω.

Μεταπτυχιακό από το 2003 ουδέποτε μου χρειάστηκε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο απλο να απαντησει καποιος ποια ειναι η καλυτερη επιλογη για τα επομενα ....40 χρονια της επαγγελματικης σου πορειας ...

ξεκαθαρισε τι ακριβως θες και που το θες /Ελλαδα ειτε Εξωτερικο/  και βλεπουμε

το μονο που εχω να σχολιασω ειναι οτι αν σκεφτεσαι για ΑΣΠΑΙΤΕ και μετα κατατακτηριες πολυτεχνειο{+3 με 4 χρονια?} και μετα μαστερ(+1 με 2) μιλαμε για συνολικα ποσα καμια 10 χρονια σπουδων ? υπαρχει κατα την αποψη σου σοβαρο value for money σε αυτη την επιλογη ? ποσα λεφτα πρεπει να βγαζεις μετα για να αναπληρωσεις αυτα τα 10 χρονια και κυριως την χαμενη εμπειρια που πιθανως να ειχες αν επιανες καποια δουλεια στο ενδιαμεσο ? γιατι αν ειναι να πας για 10ετια σπουδων πανε γραμμη για διδακτωρικο

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.