Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βιβλίο για Solidworks (2010)


Mi_Kapa

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα, το πρώτο μου θέμα εδώ... ;)

 

Όπως λέει και ο τίτλος, ψάχνω για ένα βιβλίο (στα αγγλικά) για εκμάθηση του Solidworks (έκδοση του 2010...γιατί σε αυτό εχω πρόσβαση).

 

Έψαξα και λίγο στο φόρουμ αλλά δεν βρήκα κάτι...αν υπάρχει κάτι ας με βοηθήσει κάποιος και ας διαγραφεί το θέμα :smile:  Πιστεύω να έχω ποστάρει σωστά σε αυτή την ενότητα.....

 

Στο ίντερνετ, μετά από ψάξιμο είδα ότι προτείνουν αυτό....http://www.amazon.co.uk/SolidWorks-2010-No-Experience-Required/dp/0470505435/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1411494851&sr=8-1&keywords=solidworks+2010+book

 

Το γνωρίζει κανείς, αν αξίζει....?  ή έχει να προτείνει κανείς κάποιο άλλο...?

Να τονίσω ότι ΔΕΝ έχω καθόλου ιδέα από Solidworks και τώρα προσπαθώ να κάνω κάποια βήματα. Πιστεύω ότι θα με βοηθούσε κάποιο βιβλίο που να έχει παραδείγματα με "βήμα προς βήμα".

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω, τι γίνεται με τις πιστοποιήσεις, CSWA...κλπ.....δλδ, από την στιγμή που δεν έχω το πρόγραμμα, μπορώ να αγοράσω κάποια trial - μαθητική έκδοση ώστε να δώσω τις εξετάσεις...?  Γνωρίζει κανείς κάτι?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Απορία ...Τι το θέλεις το Solidworks ?(Δουλεύω το solidwoks electrical για σχεδιαση κυκλωμάτων βιομηχανικου αυτοματισμου)    6500 κάνει .Για μένα Autocad Mep.Είναι ότι καλύτερο για σχεδίαση Μηχανολογικών, Ηλεκτρολογικών & Υδραυλικών , εγκαταστάσεων κτηρίων και πυρασφάλεια . Οχι ότι αυτό είναι φτηνό (γύρο στα 5000 )αλλα τουλάχιστον είναι ποιο εύκολο στην εκμάθηση.

Link to comment
Share on other sites

Απορία ...Τι το θέλεις το Solidworks ?(Δουλεύω το solidwoks electrical για σχεδιαση κυκλωμάτων βιομηχανικου αυτοματισμου)    6500 κάνει .Για μένα Autocad Mep.Είναι ότι καλύτερο για σχεδίαση Μηχανολογικών, Ηλεκτρολογικών & Υδραυλικών , εγκαταστάσεων κτηρίων και πυρασφάλεια . Οχι ότι αυτό είναι φτηνό (γύρο στα 5000 )αλλα τουλάχιστον είναι ποιο εύκολο στην εκμάθηση.

Τι εννοείς, τι το θέλω.... :smile:  να το αγοράσω πάντως, όχι...απλά να το μάθω, για σχεδίαση μηχανολογικών εξαρτημάτων...

 

δλδ, αυτό που προτείνεις κάνει γι'αυτό που θέλω...επειδή τώρα το ψάχνω γενικά και δεν γνωρίζω καθόλου τι παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε οτι κάνει.Οσους Μηχανολογους ξέρω χρησιμοποιούν το Μep.Πχ για να περάσεις υδραυλικές σωληνώσεις σε μια κάτοψη με το απλό Αutocad ηταν δύσκολη και χρονοβόρα διαδικασία ενω με το autocad mep η διαδικασία αυτή είναι παιχνιδάκι  :smile:

Link to comment
Share on other sites

... για σχεδίαση μηχανολογικών εξαρτημάτων...

 

....

 

 

... το Μep.Πχ για να περάσεις υδραυλικές σωληνώσεις σε μια κάτοψη....

 

Να επιστήσω την προσοχή (παρ ότι δεν είναι ο τομέας μου), ότι άλλο πράγμα να σχεδιάσεις σωληνώσεις για κτιριακές κατόψεις κλπ, όπου πράγματι το AutoCAD mep είναι ένα καλό εργαλείο … κι άλλο το ζητούμενο που περιγράφεις, δηλαδή σχεδίαση εξαρτημάτων…

 

Εκεί σίγουρα το Solid works είναι ένα από τα καλά εργαλεία ή και το inventor πάλι της Autodesk….

 

Υπάρχουν στο φόρουμ μας σχετικά θέματα για αυτά τα προγράμματα και συγκρίσεις για τα υπέρ και τα κατά που έχουν… είναι όμως από τα top στον τομέα που αναζητάς για σχεδίαση εξαρτημάτων και όχι μόνο φυσικά… 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα από τα tutotials που δίνει η Solidworks στο επίσημο σάιτ της. Είναι μία καλή εισαγωγή με συνεχή παραδείγματα.Εννοείται ότι είναι το κορυφαίο στον μηχανολογικό σχεδιασμό και στην πεπερασμένη ανάλυση/προσομοίωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, το πρώτο μου θέμα εδώ... ;)

 

Όπως λέει και ο τίτλος, ψάχνω για ένα βιβλίο (στα αγγλικά) για εκμάθηση του Solidworks (έκδοση του 2010...γιατί σε αυτό εχω πρόσβαση).

 

Έψαξα και λίγο στο φόρουμ αλλά δεν βρήκα κάτι...αν υπάρχει κάτι ας με βοηθήσει κάποιος και ας διαγραφεί το θέμα :smile:  Πιστεύω να έχω ποστάρει σωστά σε αυτή την ενότητα.....

 

Στο ίντερνετ, μετά από ψάξιμο είδα ότι προτείνουν αυτό....http://www.amazon.co.uk/SolidWorks-2010-No-Experience-Required/dp/0470505435/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1411494851&sr=8-1&keywords=solidworks+2010+book

 

Το γνωρίζει κανείς, αν αξίζει....?  ή έχει να προτείνει κανείς κάποιο άλλο...?

 

Να τονίσω ότι ΔΕΝ έχω καθόλου ιδέα από Solidworks και τώρα προσπαθώ να κάνω κάποια βήματα. Πιστεύω ότι θα με βοηθούσε κάποιο βιβλίο που να έχει παραδείγματα με "βήμα προς βήμα".

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω, τι γίνεται με τις πιστοποιήσεις, CSWA...κλπ.....δλδ, από την στιγμή που δεν έχω το πρόγραμμα, μπορώ να αγοράσω κάποια trial - μαθητική έκδοση εεώστε να δώσω τις εξετάσεις...?  Γνωρίζει κανείς κάτι?

 

Το βιβλίο που προτείνεις είναι αρκετά καλό και προσβάσιμο όσο αφορά την τιμή του. Το έχω και εγώ. Θα σε βοηθήσει να κάνεις μια εισαγωγή στο λογισμικό, από κει και πέρα δεν καλύπτει θέματα που αφορούν σχεδίαση καλουπιών, sheet metal, μελέτες κινηματικής και φυσικά προσομείωση με πεπερασμένα στοιχεία. Είναι ένα αμερικάνικο βιβλίο, πράγμα που σημαίνει μετρήσεις σε ίντσες και υπερανάλυση κάποιων θεμάτων.

 

Τα μαθήματα που υπάρχουν στο Youtube είναι επίσης πολύ χρήσιμα όταν κολλάς κάπου και ψάχνεις έτοιμη λύση.

Για την πιστοποίηση θα πρέπει να απευθυνθείς στον αντίπρόσωπου του λογισμικού στην Ελλάδα, που διαθέτει και εξεταστικό κέντρο.

 

Καλό κουράγιο, έχω αφιερώσει άπειρες ώρες ελεύθερου χρόνου μπροστά στην οθόνη για αυτό το ρημάδι το πρόγραμμα. Δεν εξαντλείται το περιεχόμενο του ποτέ.

Αν πάντως έχεις χρόνο και κυρίως διάθεση να ασχοληθείς με το αντικείμενο, θα σου συνιστούσα να στρέψεις την προσοχή σου στο CATIA, το οποίο είναι της ίδιας εταιρίας, θα σε βάλει σε μια άλλη διάσταση.

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

Ασχολήθηκα κι εγώ για λίγο καιρό με το SolidWorks σε επίπεδο παρακολούθησης tutorials και ψαχουλέματος για πολλές ώρες,όχι ότι το χρειαζόμουν απλά από ενδιαφέρον.Η αίσθηση που αποκόμισα είναι αυτή που περιγράφει και ο συνάδελφος Indusys,ένα λογισμικό πρακτικά ανεξάντλητο και πανίσχυρο,κουράγιο να έχεις να ψάχνεις και να εμβαθύνεις.Indusys το Catia τί προσφέρει επιπλέον σε σχέση με το SolidWorks;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε οτί το solidworks είναι κορυφή.Απλά είναι  δυσκολότερο και  ποιό ακριβό πρόγραμμα απο το autocad.

Δεν κατάλαβα οτι ήθελες απλός μόνο να σχεδιάσεις μηχανολογικά εξαρτήματα.

Για να σας δώσω να καταλάβετε προσωπικά σχεδιάζω στο solidworks electrical 2d .Ειδικά οταν σχεδιάζω πίνακες σε 2d  με ένα κλικ μετατρέπει το σχέδιο σε 3d.Μιλάμε για απίστευτο πρόγράμμα που αν το μάθεις σωστα κάνεις παπάδες.Εχω κάτσει αρκετές ωρες και αρκετές εβδομάδες για να καταλάβω πως λειτουργεί.Eπίσης συνεργάζεται και με το caddy see electrical.Μετατρέπει σχέδια πινάκων που εχουν σχεδιαστεί με το caddy απο 2d σε 3d.

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

@project.breeze

 

Το λέω λίγο χονδροκομμένα και ίσως δεν είναι 100% σωστό.

το SW είναι περισσότερο εστιασμένο στο κομμάτι CAD παρά την προσθήκη του simulation, o αδερφός του αντίθετα είναι ένα πλήρες πακέτο PLM που επιτρέπει το χρήστη να ξεκινήσει από τη σχεδίαση και τον υπολογισμό και να φτάσει στην παραμετροποίηση των εργαλειομηχανών παραγωγής. Όπως το NX της Siemens.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.