Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πανελλήνιες και 10%;


Harden

Recommended Posts

Γεια σας, ονομάζομαι Παναγιώτης είμαι 18 χρονών και φέτος έδωσα πανελλήνιες εξετάσεις. Έβγαλα 18160 μόρια και ως πρώτη επιλογή στο μηχανογραφικό επέλεξα την σχολή των Μηχανολόγων Μηχανικών στο ΑΠΘ. Δυστυχώς όμως πέρασα στην σχολή της δεύτερης επιλογής μου που είναι αυτή των Πολιτικών Μηχανικών στο ΑΠΘ καθώς η άλλη εκτοξεύθηκε στα 18476. Αρχικά νόμιζα ότι θα μου αρέσει και αυτή το ίδιο καθώς έχει πολλά μαθηματικά, όμως βλέποντας κάποια μαθήματα όπως οδοποιία, πολεοδομία κλπ και ακούγοντας τα περί ανεργίας έχω καταλάβει ότι αυτή η σχολή δεν μου ταιριάζει.Ο λόγος που δημιούργησα το θέμα αυτό είναι για να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας και αν έχω πιθανότητες με το 10% του χρόνου να μπω στο τμήμα που επιθυμώ ή άλλους τρόπους που πιθανότατα δεν γνωρίζω.(Μην μου πείτε να πάω σε άλλη πόλη καθώς δεν είναι εφικτό οικονομικά). Επίσης θα το εκτιμούσα αν κάποιος φοιτητής στο τμήμα πολιτικών μηχανικών μου παρουσίαζε λίγο καλύτερα το περιεχόμενο μαθημάτων που διδάσκονται συγκεκριμένα οι ΠΜ.(πχ όχι Μαθηματικά ,Φυσική κλπ)

Edited by Harden
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παναγιώτη , μην τρελαίνεσαι . 

 

Γιά το 10 % κανείς δεν γνωρίζει να σου απαντήσει .

 

Εχεις όμως ένα όμορφο χρόνο μπροστά σου , όπου θα γνωρίσεις και τους πολιτικούς και τους μηχανολόγους και τότε προς την άνοιξη μπορείς να αποφασίσεις χωρίς πίεση .

 

Καλή φοιτητική ζωή .

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά BAS σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το ερώτημα μου όμως είναι το εξής: Πες ότι έρθει η άνοιξη και τα πράγματα είναι όπως είναι τώρα, τότε τι κάνω; 

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, κατ'αρχάς συγχαρητήρια πέρασες σε μιά καταπληκτική κατ'εμε σχολή. Το 10% ισχύει σίγουρα και του χρόνου?. Είναι σίγουρο?

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να είναι όπως τώρα , όπως και εσύ αποκλείεται να είσαι ο ίδιος .

 

Χαλάρωσε και απόλαυσε τα ωραιότερα χρόνια της ζωής σου .

Link to comment
Share on other sites

1ον. Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου.

2ον. Πώς ξέρεις οτι τελικά δεν θα σου αρέσει η σχολή των Π.Μ.?

3ον. Μπορεί να μην ισχύει του χρόνου το 10% (μακάρι να υπήρχε τέτοιο πράγμα και τα χρόνια μου) Στην Ελλάδα ζεις...!

4ον. Νομίζεις οτι οι Μ.Μ. δεν έχουν ανεργία???

5ον. Καμία σχολή πολυτεχνείου απο αυτές που λες δεν είναι μονο φυσικη μαθηματικά οπως το εννοεις...

Link to comment
Share on other sites

1ον. Ευχαριστώ 

2ον. Είδα το περιεχόμενο των μαθημάτων και πολλά τα βρίσκω αδιάφορα για εμένα.

3ον. Λογικά θα ισχύει.Τα τελευταία χρόνια ισχύει πάντως.

4ον. Εντάξει δίκιο έχεις, Ελλάδα ζούμε.

5ον. Δεν ξέρω, κάποια μαθήματα μου φαίνονται εντελώς θεωρητικά.

Link to comment
Share on other sites

1ον. Ευχαριστώ 

2ον. Είδα το περιεχόμενο των μαθημάτων και πολλά τα βρίσκω αδιάφορα για εμένα.

3ον. Λογικά θα ισχύει.Τα τελευταία χρόνια ισχύει πάντως.

4ον. Εντάξει δίκιο έχεις, Ελλάδα ζούμε.

5ον. Δεν ξέρω, κάποια μαθήματα μου φαίνονται εντελώς θεωρητικά.

για το 2. βιαζεσαι πολυ

 το 4 επρεπε να το πεις και στο 3

το 4 ειναι μονο του για εσενα...στην ιδια κατηγορια που εθεσες την ανεργια για τους Π.Μ απο αυτα που ακους

Link to comment
Share on other sites

Οκ καλά όλα αυτά περί μαθημάτων, κρίσης κλπ.Αυτό που θέλω όμως να πω είναι οτι δεν θέλω στην ζωή μου να ασχολούμαι με μπετά,τσιμέντα και κατασκευές κτιρίων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.