Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

(Επιδαπέδια Θέρμανση) - Συνδιασμός με Ηλιακά Πάνελ , Καυστήρα Πετρελαίου , Ξυλόσομπα και Ρεύμα


invader7

Recommended Posts

Καλησπέρα σας , θα ήθελα γνώμες για το πως θα γίνει πιο αποτελεσματική η θέρμανση του σπιτιού μου.

 

Το σπίτι είναι 100 τετραγωνικά και έχει επιδαπέδια θέρμανση.

 

Στην σκεπή υπάρχουν 3 μεγάλα ηλιακά πάνελ τα οποία καταλήγουν σε ένα μπόιλερ των 1000L , επίσης υπάρχουν 1 λέβητας πετρελαίου και μια μικρή ξυλόσομπα. Τέλος μπορώ να ζεσταίνω το μπόιλερ και με ρεύμα.

 

Το "πρόβλημα" που αντιμετωπίζω είναι πως η επιδαπέδια θέρμανση μεταβάλει την θερμοκρασία της αργά , απο το πρωί που λείπω στην δουλειά μέχρι το μεσημέρι το σπίτι μένει παγωμένο και μέχρι να ζεσταθεί με την ξυλόσομπα απο το μεσημέρι και μετά θα βραδιάσει. Δυστηχώς η σόμπα θέλει ξύλα ανα 1.30 - 2 ώρες οπότε δεν μπορώ να την αφήνω να καίει όσο λείπω.

 

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για το τι θα κάνατε εσείς με τον "εξοπλισμό" που έχω στην διάθεση μου.

 

Σας ευχαριστώ !

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με την εμπειρία από παρόμοιο σύστημα που έχω στο σπίτι μου, μπορώ να σου πώ ότι το ενδοδαπέδιο σύστημα πρέπει να δουλεύει συνέχεια όλο το 24ωρο. 

 

Για ολοκληρωμένη και υπεύθυνη πρόταση θα πρέπει να γίνει μελέτη από μηχανολόγο που ασχολείται με το θέμα.

 

Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες για το δικό σου σύστημα θά έλεγα ότι :

  1. Το ενδοδαπέδιο σύστημα χρειάζεται απαραίτητα σύστημα αντιστάθμισης (αυτόματο σύστημα που ρυθμίζει συνεχώς την θερμοκρασία του νερού, με βάση τη θερμοκρασία που επικρατεί έξω )
  2. Τρείς συλλέκτες είναι μάλλον λίγοι
  3. Θερμοδοχείο 1000 λίτρων είναι μάλλον μεγάλο.
Link to comment
Share on other sites

Ισως έχει εφαρμοστεί η μαϊμουδίστικη λύση του buffer όλα σε ένα. Ενα δοχείο στο οποίο καταλήγουν ηλιακά, σόμπα και λέβητας.

Γενικότερα τα συστήματα αυτά θέλουν σωστό σχεδιασμό για να δουλέψουν αποδοτικά. Και περισσότερα από όλα πολύ καλή γνώση αυτοματισμών.

Δύσκολο να σου δωθεί λύση από ένα φόρουμ.

 

Σε γενικές γραμμές η απάντηση του @antoukidis είναι σωστή όσον αφορά την συμπεριφορά της ενδοδαπέδιας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έμαθα νεότερα απο το "μέτωπο" :P  ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και τις απαντήσεις σας.

 

Έχουμε ένα buffer 800 λίτρων (BL2-800 με μόνωση) , το οποίο μπορώ να ζεστάνω με:

 

1) Ρεύμα

2) Ηλιακά Πάνελ

3) Ξυλόσομπα

 

Ο λέβητας πετρελαίου δεν είναι συνδεμένος στο buffer , αλλά αν χρειάζεται μπορεί να συνδεθεί.

 

Ο τρόπος που θα γίνει ο αυτοματισμός είναι κάτι το οποίο θα σκεφτώ και θα το υλοποιήσω , αυτό που με απασχολεί και θα ήθελα να μάθω είναι αν υπάρχουν κόκκινες γραμμες σε ένα τέτοιο σύστημα , δηλαδή πράγματα τα οποία πρέπει να αποφύγω και πράγματα τα οποία πρέπει να εφαρμόσω.

 

Η πρώτη σκέψη και απορία μου είναι γιατί απλά δεν τα συνδέουμε όλα το ένα μετά το άλλο;

Το buffer πρέπει να είναι πάντα αυτό που θα τροφοδοτεί το δάπεδο ;

Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να απομονωθεί το buffer και να ζεσταίνω το πάτωμα απευθείας απο κάποια άλλη πηγή , πχ την σόμπα; 

 

Τέτοια πράγματα θα ήθελα να μάθω ! Ευχαριστώ ! Εκτιμώ τις συμβουλές σας

Edited by invader7
Link to comment
Share on other sites

Δύο "κόκκινες" γραμμές βλέπω κατ' αρχάς.

 

1. Με συστήματα που δεν μπορείς με σχετική ακρίβεια να ελέγξεις την απόδοσή τους, (ξυλόσομπα + ηλιακά)  χρειάζεσαι οπωσδήποτε θερμοδοχείο.

 

2. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε αντιστάθμιση, όχι μόνο για λόγους οικονομίας, αλλά και για λόγους ασφαλείας και προστασίας του ενδοδαπέδιου, γιατί μερικές φορές η θερμοκρασία του θερμοδοχείου μπορεί να είναι απαγορευτικά υψηλή.

Link to comment
Share on other sites

 

1. Με συστήματα που δεν μπορείς με σχετική ακρίβεια να ελέγξεις την απόδοσή τους, (ξυλόσομπα + ηλιακά)  χρειάζεσαι οπωσδήποτε θερμοδοχείο.

 

 

Ωραία , κάνουμε μια αρχή !

 

Θερμοδοχείο υπάρχει είναι 800 λίτρα. Μιας και δεν έχω ιδέα θα ήθελα να μάθω πως δουλεύει. Πόσες εισόδους/εξόδους έχει ; Εξαρτάται απο το θερμοδοχείο ή είναι όλα στην ίδια λογική ;

 

Επίσης γιατί είναι λάθος να είναι συνδεμένα όλα σε ένα; (με την προϋπόθεση πως όταν χρειάζεται απομονώνονται τα στοιχεία που δεν χρειάζεται να λειτουργούν , πχ το βράδυ τα ηλιακά και η σόμπα όταν ειναι σβηστή.

Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο είναι να έχω ζέστη στο σπίτι απο την στιγμή που επιστρέφει όλη η οικογένεια , δηλαδή απο το μεσημέρι και μετά και να μην περιμενουμε να πάει 8-9 το βράδυ για να ζεσταθούμε σε ικανοποιητικό βαθμό. Όλη μέρα καίει η σόμπα και πάλι το σύστημα δεν είναι αποδοτικό.

 

Όσο για τα λεφτά , υπάρχουν αρκετά πράγματα που μπορούν να υλοποιήσουν μια καλύτερη λύση (κυκλοφορητές, βάνες, 1 τετραοδη βανα). 

 

Τι άλλο μπορεί να χρειαστεί εκτός απο αυτά που έχουμε ;

 

Ο πατέρας μου ασχολείται με το σύστημα εγώ δεν έχω τόσο καλές γνώσεις , απλα μου φαίνεται πολύ παράξενο με όλα αυτά που έχουμε να μην μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο !

Edited by invader7
Link to comment
Share on other sites

Η ενδοδαπέδια δεν "δουλεύει" έτσι... την ενδοδαπέδια την "ξεκινάς" Νοέμβρη-Δεκέμβρη και την "κλείνεις" Μάρτη-Απρίλη (ανάλογα την περιοχή και τις απαιτήσεις....)          η αδράνεια του "συστήματος" είναι μεγάλη και δεν είναι εφικτά τα on-off εντός της ημέρας...

 

 

Άρα....

 

  1. απαιτείται μόνιμα στο ON όσο υπάρχει απαίτηση για θέρμανση στην επιθυμητή θερμοκρασία με +/- (1-2)οC
  2. Αν έχεις δωρεάν ή φθηνά ξύλα.... ζεσταίνεις το νερό στο buffer με την ξυλόσομπα όσο μπορείς να την "τροφοδοτείς"
  3. Υποχρεωτικά αντιστάθμιση , όπως είπε και ο antloukidis, για μην γίνει ζημιά στην ενδοδαπέδια
  4. Καλό είναι να συνδέσεις και το λέβητα πετρελαίου για τις ώρες που δεν θα μπορείς να ρίξεις ξύλα
  5. Αυτοματισμός υποχρεωτικός.... δλδ
  • προτεραιότητα στα ηλιακά (αν και είναι λίγα)
  • μετά ξυλόσομπα
  • τέλος λέβητας πετρελαίου

η ηλεκτρική αντίσταση δεν με ενθουσιάζει...

 

Ο αυτοματισμός μπορεί να υλοποιηθεί με LOGO - υπάρχουν και κάποια έτοιμα "πακέτο" συστήματα, αλλά με την LOGO αν ασχοληθείς μαζί με έναν μηχανολόγο θα μπορέσεις να κάνεις βελτιστοποίηση.... Προσοχή χρειάζεται στην ξυλόσομπα... αλλά πάλι λύνεται το πρόβλημα...

 

 

Αλλά το ξαναγράφω.... χωρίς μόνιμα στο ON την ενδοδαπέδια δεν πρόκειται να "ζεσταθείς"!!!!!

 

 

 

Υ.Γ. Δεν μας είπες σε ποια περιοχή είναι το ακίνητο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.