Μετάβαση στο περιεχόμενο

(Επιδαπέδια Θέρμανση) - Συνδιασμός με Ηλιακά Πάνελ , Καυστήρα Πετρελαίου , Ξυλόσομπα και Ρεύμα


invader7

Recommended Posts

Το νερό είναι κοινό. Σωστά.

 

Σε κάθε κλάδο υπάρχει ρυθμιστική βαλβίδα. Αυτές έχουν ρυθμιστεί ώστε σε μέγιστη απόδοση ηλιακών η μία και του τζακιού η άλλη, το Δθ να μη υπερβαίνει τους 20οC. Επίσης, σε χαμηλές αποδόσεις διατηρείται ένα Δθ 3-4οC ώστε να μη συμβαίνει συχνό άνοιγμα-κλείσιμο βαλβίδων και ΟΝ-ΟFF κυκλοφορητού.

 

Αν το Δθ πέσει κάτω από 3οC κλείνει η αντίστοιχη ηλεκτροβάνα και σταματάει η παροχή στον κλάδο.

 

Αν είναι ανοιχτές και οι δύο (πολύ σπάνια σε κρύα μέρα του χειμώνα με τζάκι και ήλιο) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Στους κόμβους, όταν λειτουργούν όλα μαζί, επειδή οι συλλέκτες (Φ54) είναι πολύ μεγαλύτερης διατομής από τους κλάδους, οι ταχύτητες και οι τριβές είναι πολύ χαμηλές.

 

Έτσι δεν παρουσιάζεται κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω καταλάβει πως χρειάζεται αυτοματισμός , απο την αρχή το ήξερα , δεν ρωτάω αν χρειάζεται ή όχι , ρωτάω ποιος είναι ο κατάλληλος αυτοματισμός για να δουλεύει αποδοτικότερα !

 

Δηλαδή ,

 

ηλιακά απευθείας στο πάτωμα ή στο θερμοδοχείο;

σόμπα απευθείας στο πάτωμα ή στο θερμοδοχείο;

ζεσταίνω απευθείας το δάπεδο όποτε χρειάζεται και μετά το θερμοδοχείο ή πρώτα το θερμοδοχείο και μετά το πάτωμα;

 

αυτές είναι οι ερωτήσεις μου , το "πως" θα γίνει θα το βρώ εγώ , το θέμα μου είναι "τι" πρεπει να γίνει

 

 

 Συνάδελφε καλημέρα.

 

Έχεις ήδη πάρει πολλές απαντήσεις από πολλούς αντίστοιχα στο forum. Άλλες προσθέτουν άλλες αφαιρούν στη λύση του προβλήματός σου. Δεν νιώθεις ήδη αρκετά χαμένος; 

 

όπως είπαν οι συνάδελφοι τα υβριδικά συστήματα απαιτούν γνώση και εμπειρία για τη σωστή απόδοση. Και να είσαι σίγουρος δυστυχώς ότι δεν είναι πάρα πολλοί αυτοί που τα κατέχουν... 

 

Αυτός που σου έβαλε το σύστημα γιατί δεν εγγύθηκε από την αρχή για τη σωστή λειτουργία του; Γιατί δεν ζήτησες κάποια μελέτη;

 

Γιατί τελικά δεν εμπιστεύεσαι κάποιον δικό σου Μηχανολόγο που και με την δική σου συνδρομή θα μελετήσει το θέμα και θα κάνει το καλύτερο;;; Δεν θα βρεις άκρη από εδώ γιατί πολύ απλά το ζήτημά σου πρέπει να μελετηθεί. Δεν χρειάζεσαι απλές ερωτοαπαντήσεις....

 

Να είσαι καλα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.