Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργασίες Ενεργειακή​ς Αναβάθμιση​ς με Συμψηφισμό​ Προστίμων Αυθαιρέτων


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 303
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Johnymal τόσο στο ΦΕΚ όσο και στο Εγχειρίδιο Χρήσης v2.3 του ΥΠΕΚΑ αναφέρει ότι αφορά "Σε κτίρια που κατασκευάστηκαν προ του έτους 2003 καθώς και σε λιθόκτιστα κτίρια που κατασκευάστηκαν προ της 28ης.07.2011 και υπάγονται στις ρυθµίσεις του Ν. 4178/2013".μπορείς να ρίξεις μια ματιά αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη περιγραφή των παρεμβάσεων των 2 ΠΕΑ στη διαδικασία του συμψηφισμού.Στο πρώτο φαντάζομαι επισημαίνετε τις παρεμβάσεις χωρίς κάποιο άλλο σχόλιο. Στο δεύτερο πιστοποιητικό απλά γυρνάτε το Σενάριο σε Κτίριο "επιθεώρησης" και απλά δεν προσθέτετε κάποιο Σενάριο? Υπάρχει κάτι άλλο?
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω για την περίπτωση που έχω μικτή χρήση, δηλαδή κατοικία και κατάστημα.

 

Ας πούμε ότι έχω πρόστιμο 5.000 για την κατοικία Ά ορόφου και 10.000 για το κατάστημα ισογείου.

 

Η ενεργειακή αναβάθμιση μπορεί να αφορά μόνο την κατοικία? Λογικά ναι.

 

Και επι ποίου προστίμου θα πάει το 50% μείωση? Το παράβολο (= 2000 €) θα το πάρω αναλογικά? Δηλαδή η μείωση προστίμου θα είναι (5.000 - 0.33*2000)/2?

 

Ευχαριστώ (δεν ξέρω αν έχει απαντήθεί ήδη...)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε ολους,

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως κανουμε εισαγωγή της 2ης επιθεώρησης για την ενεργειακή αναβάθμιση λόγω 4178 τώρα που δεν υπάρχει πια η επιλογή στην αρχική καρτέλα στο buildingcert? Πήρα τηλέφωνο στο ΥΠΕΚΑ, εστειλα και email αλλά δεν εχω ακόμη λάβει απάντηση, και  ο πελάτης θέλει να κάνει μεταβίβαση αμεσα! Τι να του πω του ανθρώπου? Σκέφτομαι να βάλω ως λόγο την 2η επιθεώρηση του εξοικονόμηση κατ΄οικον, για να επιτρεψει το συστημα να ανεβάσω αρχείο με την έκδοση 1.29, αλλά φοβάμαι μην ακολουθήσει κανενα παρατραγουδο... Η βοηθεια σας πολύτιμη!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πλήρωσα το παράβολο για το αυθαίρετο στο δικό μου σπίτι που έκανα υπαγωγή 1 βδομάδα πριν λήξει ο 4178. Ξεκίνησα να πληρώνω δόσεις με το σκεπτικό ότι θα συμψηφίσω το μισό του υπόλοιπου πρόστιμου με ενεργειακή αναβάθμιση της οικίας. Πότε αφαίρεσαν την επιλογή για πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση Ν4178; 
 

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι προφανώς! Άφού παίρνεις επιδότηση από το εξοικονομώ! Δε θα σου τα χαρίσουν 2 φορές.

Η κάνεις τις επεμβάσεις με το εξοικονομώ ή τις κάνεις μόνος σου και γλιτώνεις κάποια έξοδα απο τα πρόστιμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το εγχειρίδιο αναφέρει συγκεκριμένο τιμολόγιο εργασιών. Αντιθέτως το ΦΕΚ γράφει ότι "Ο υπολογισμός της δαπάνης μείωσης πραγματοποιείται σύμφωνα με το προβλεπόμενο τιμολόγιο στο ισχύον πρόγραμμα «Εξοικονομώ κατ' οίκον» κατά την περίοδο εκτέλεσης των εργασιών."

Τι ισχύει τελικά; Το κόστος ενεργειακών επιθεωρήσεων τιμολογείται σύμφωνα με τις τιμές του Εξοικονομώ ΙΙ; 

Οι άδειες που χρειάζονται (μικρής κλίμακας...) αφαιρούνται από το πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 14/2/2018 at 8:13 ΜΜ, skyliner34 said:

Πλήρωσα το παράβολο για το αυθαίρετο στο δικό μου σπίτι που έκανα υπαγωγή 1 βδομάδα πριν λήξει ο 4178. Ξεκίνησα να πληρώνω δόσεις με το σκεπτικό ότι θα συμψηφίσω το μισό του υπόλοιπου πρόστιμου με ενεργειακή αναβάθμιση της οικίας. Πότε αφαίρεσαν την επιλογή για πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση Ν4178; 
 

Καλησπέρα ...

Μου ζήτησε πελάτης που πληρώνει δόσεις στον 4178/2013 να ξεκινήσει τώρα τον συμψηφισμό λόγω ενεργειακής αναβάθμισης που θέλει να κάνει και τον παρέπεμψα σε συνάδελφο μηχανολόγο για τα περαιτέρω.

Τώρα με ενημερώνει ο συνάδελφος ότι στο buildingcert δεν υπάρχει επιλογή για πρώτη επιθεώρηση για εν. αναβ. 4178 ....

Γνωρίζει κανείς αν έχουμε το δικαίωμα για συμψηφισμό ή πρέπει υποχρεωτικά να πάμε σε 4495 ?????

Έψαξα τη νομοθεσία αλλά δεν κατάφερα να βρω κάπου να λέει ότι καταργείται ο συμψηφισμός στον 4178/13 λόγω εν. αναβάθμισης.

Παράλληλα ο 4495 και ο η ΚΥΑ Αριθ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631 μιλάνε μόνο για 4495/2017

Τι συμβαίνει ??? Μήπως το buildingcert αποφασίζει μόνο του πότε θα εκδίδει ΠΕΑ ???????? :confused: :confused: :confused: (ή εγώ είμαι στραβός ???)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.