Μετάβαση στο περιεχόμενο

N.4178/13: έχεις ψάξει το φάκελλο στην Πολεοδομία...μήπως δεν υπάρχει;


georgegaleos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω στελεχος αδειας

Εχω βεβαιωση απο την πολεοδομια οτι εχει απολεσθει ο φακελος αδειας.

Εχω σχεδια συμβολαιου. (τοπογραφικο, κατοψεις, τομη)

Εχω κανει αυτοψια και βλεπω οτι δεν υπαρχει καμμια αυθαιρεσια βασει ΓΟΚ73.

Ειμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να προβω σε ανασυσταση φακελου?

 

Μπορω δηλαδη να στηριξω τους ισχυρισμους μου με μια τεχνικη εκθεση βασιζομενος στα παραπανω ή δεν εχει καμμια ισχυ?

Κανω αυτη την ερωτηση γιατι, οπως επισημανε ενας συναδελφος παραπανω, στο αρθ.11 του ν.4178 λεει  "ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ η υποβολη κλπ..."

Δεν λεει "ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ"

Link to comment
Share on other sites

Εχω στελεχος αδειας

Εχω βεβαιωση απο την πολεοδομια οτι εχει απολεσθει ο φακελος αδειας.

Εχω σχεδια συμβολαιου. (τοπογραφικο, κατοψεις, τομη)

Εχω κανει αυτοψια και βλεπω οτι δεν υπαρχει καμμια αυθαιρεσια βασει ΓΟΚ73.

Ειμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να προβω σε ανασυσταση φακελου

Σε ακριβως ιδια περιπτωση , μετα απο συνεργασια με τη ΔΟΚΚ καταληξαμε οτι μπορω να δωσω βεβαιωση..Εκει μου ειπαν και τη λεξη 'ΔΥΝΑΤΑΙ" που ανεφερα παραπανω.Το θεμα αρχισε να δημιουργειται  τον τελευταιο καιρο που οι ΥΔΟΜ σταματησαν να δινουν βεβαιωσεις απωλειας φακελου λογω  της υποχρεωσης τους να κανουν ανασυσταση, αλλα δινουν χαρτι που λεει οτι 'ψαχνουν το φακελο και οταν τον βρουν θα σε ενημερωσουν".....Σ αυτη την περιπτωση αν βρεθει ο φακελος υπαρχει περιπτωση να εχει διαφορετικα σχεδια απο τη συσταση....

Αν εισαι τυχερος και εχεις χαρτι απωλειας προχωρα!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ακριβως ιδια περιπτωση , μετα απο συνεργασια με τη ΔΟΚΚ καταληξαμε οτι μπορω να δωσω βεβαιωση..

Το παραπάνω η ΔΟΚΚ στο είπε εγγράφως? γιατί είναι αλήθεια ότι σε πολλές περιπτώσεις τα εγκεκριμένα από τα συμβολαιογραφικά έχουν από αρκετές έως μεγάλες διαφορές και η ευθύνη που αναλαμβάνουμε καθώς και οι σχετικές ποινές μεγάλες.

Δηλαδή αυτό το "η έρευνα συνεχίζεται" είναι ουσιαστικά ντρίπλα των ΥΔΟΜ για να γλιτώσουν τη διαδικασία ανασύστασης στην οποία υποχρεούνται να προβούν? 

george +1 για την συγκεντρωμένη πληροφορία

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Aν ειχα χαρτι οτι "η ερευνα συνεχιζεται" δεν ξερω αν θα προχωρουσα...

Απο την αλλη, αφου ελεγξα το περιγραμμα και το εμβαδον του κτιριου, θεωρητικα ακομη και τα σχεδια συστασης να μην ειχα πιστευω οτι δεν θα ειχα προβλημα...      Ο νομος ομως ειναι τοσο κακογραμμενος εις βαρος μας που δεν θα το ρισκαρα με τιποτα να δωσω βεβαιωση αν τα σχεδια της συστασης ηταν διαφορετικα απο τα πραγματικα της οριζοντιας.

 

Εννοειται οτι ΔΕΝ μου το εδωσαν γραπτως,......

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα πολύ χρήσιμα που μας μάζεψε ο george παραπάνω μου φαίνεται σε κανά συρτάρι θα μείνουν. Δε νομίζω να έχει κανείς περίπτωση που η ΥΔΟΜ να προχώρησε με δικά της μέσα και κόπο στην ανασύσταση φακέλου που με δική της υπαιτιότητα χάθηκε. Έστω και αν ο νόμος το λέει ξεκάθαρα. Βρήκαν την ντρίπλα της έρευνας και 'πάμε γι'άλλα'.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Μα...και παλιά δεν ελεγε πως η υπηρεσία θα κάνει την ανασύσταση;

 

υγ. Δεν μπορώ α δω τα αρχεία αυτή τη στιγμη..

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ξέρεις έστω και μια περίπτωση που η ΥΔΟΜ να έχει προχωρήσει σε ανασύσταση λόγω απώλειας με δική της υπαιτιότητα? δηλαδή τι θα κάνουν, θα στείλουν υπαλλήλους για αποτύπωση? εδώ ούτε τα βασικά δεν κάνουν... Φοβάμαι ότι θα πατάνε πάνω σε αυτό το "δεν τον χάσαμε, τον ψάχνουμε" και θα σε εξαναγκάζουν τον ιδιοκτήτη να κάνει αυτός την ανασύσταση. Αν έχει τύχει σε κάποιον ας ενημερώσει.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Εχω στελεχος αδειας

Εχω βεβαιωση απο την πολεοδομια οτι εχει απολεσθει ο φακελος αδειας.

Εχω σχεδια συμβολαιου. (τοπογραφικο, κατοψεις, τομη)

Εχω κανει αυτοψια και βλεπω οτι δεν υπαρχει καμμια αυθαιρεσια βασει ΓΟΚ73.

Ειμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να προβω σε ανασυσταση φακελου?

 

Μπορω δηλαδη να στηριξω τους ισχυρισμους μου με μια τεχνικη εκθεση βασιζομενος στα παραπανω ή δεν εχει καμμια ισχυ?

Κανω αυτη την ερωτηση γιατι, οπως επισημανε ενας συναδελφος παραπανω, στο αρθ.11 του ν.4178 λεει  "ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ η υποβολη κλπ..."

Δεν λεει "ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ"

 

Γνώμη μου είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις πας υποχρεωτικά σε ανασύσταση.

Έχεις κάνει αυτοψία και βλέπεις ότι τα σχέδια της σύστασης αποτυπώνουν την πραγματική κατάσταση, πάρα πολλές φορές όμως μου έχει τύχει να μην ταυτίζονται αυτά με τα σχέδια της αδείας.

 

Μόνη περίπτωση που το χειρίστηκα διαφορετικά ήταν μία ισόγεια κατοικία που έλεγξα με βάση το περίγραμμα του σκαριφήματος του στελέχους και το εμβαδόν και όγκο (για το ύψος) από τον πίνακα του στελέχους.

 

Η παράγραφος 11γ. του 4178 πιστεύω εννοεί ότι είναι δυνατή η υποβολή φακέλου και ο έλεγχος βάσει αυτού αν θέλεις να ρυθμίσεις, αλλιώς δεν ρυθμίζεις.

Αντίστοιχα, συνάγεται ότι είναι δυνατή η υποβολή φακέλου και ο έλεγχος βάσει αυτού αν θέλεις να βεβαιώσεις, αλλιώς δεν βεβαιώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.