Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

N.4178/13: έχεις ψάξει το φάκελλο στην Πολεοδομία...μήπως δεν υπάρχει;


georgegaleos

Recommended Posts

Κι εγω θελω να παω σε ανασυσταση, αλλα στην πολυκατοικια ειναι στα μαχαιρια οι ιδιοκτητες των διαφορετικων οριζοντιων ιδιοκτησιων και δεν το επιτρεπουν..........

Ο πελατης ΚΑΙΓΕΤΑΙ να κανει συμβολαιογραφικη πραξη, εγω εχω ενα στελεχος που λεει πχ.:

 

Δομηση = 9μ2

Οροφοι = 3

Καλυψη = 3

Παω και βλεπω οτι ο οροφος μου ειναι οντως 3μ2, υψος, καλυψη, περιγραμμα πολυκατοικιας = ολα οκ.

 

Τι κανει αυτος ο ανθρωπος?

Φανταζομαι οτι η Υπηρεσιας Δομησης θα επιτρεπει την ΜΕΡΙΚΗ ΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ, ειδαλλως δεν βλεπω αλλη λυση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, η μερική ανασύσταση φαίνεται η μόνη λύση.

Δες και το κείμενο της βεβαίωσης και τι δηλώνεις ότι σου επιδόθηκε.

 

Όταν ακούς και ιδιοκτήτες στα μαχαίρια..

 

Στην δική μου περίπτωσή με το στέλεχος δεν ήταν βεβαίωση αλλά διαφορετική υπόθεση, που ήθελα απλώς να ελέγξω πολεοδομικά το ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση αδείας που υπάρχει το στέλεχος και αρκετά σχέδια αλλά λείπει το τοπογραφικό. Υπάρχει μελλοντική άδεια προσθήκης που υπάρχει το τοπογραφικό. Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το μελλοντικό τοπογραφικό?

Και να το στέλεχος της πρώτης άδειας δείχνει διαφορετικό οικόπεδο από το δεύτερο τοπογραφικό?

Link to comment
Share on other sites

το διάγραμμα κάλυψης της πρώτης άδειας τι λέει? ή δεν υπάρχει? 

προσωπική άποψη πάντως το τοπογραφικό (και όλα τα σχέδια) της άδειας προσθήκης ως μεταγενέστερη άδεια έχουν μεγαλύτερη ισχύ. Ούτως ή άλλως δηλαδή τον έλεγχο πρέπει να τον κάνεις με τα εγκεκριμένα της τελευταίας άδειας (όπου υποθέτω αποτυπώνονται όλοι οι όροφοι).

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Σε οσες περιπτωσεις προεβην σε ανασυσταση φακελου, σε οιαδηποτε πολεοδομια Θεσσαλονικης, περαν της κατοψης δε μου ενεκριναν τιποτα παραπανω.

Σε οικοδομη του 70 τους εκανα διαγραμμα καλυψης και δε μου το δεχθηκαν. Σε οικοδομη του 55 τους πηγα και τομη βασει ΓΟΚ 55 και μου την απερριψαν γιατι, λεει, για να εγκριθει πρεπει να κατσει ο υπαλληλος να διαβασει ΓΟΚ 55 και να εγκρινει, οποτε με το φορτο εργασιας που ειχε θα καθυστερουσε πολλους μηνες με αποτελεσμα να χαλασει το συμβολαιο και να παρω τα @@ μου. Στην ιδια περιπτωση που ζητησα και κατοψη δωματος που να φαινονται και οι αποθηκες, μου το αρνηθηκε λεγοντας οτι για να εγκριθουν κατασκευες σε κοινοχρηστο χωρο της οικοδομης θα επρεπε πρωτα να κοινοποιηθει αιτημα σε ΟΛΟΥΣ τους ιδιοκτητες να προσκομισουν σχεδια αν ειχαν και υστερα με καθε επιφυλαξη να εγκρινει το σχεδιο, ητοι καποιοι μηνες, ισως και χρονος καθυστερησης...

 

Και οταν μιλαμε για αγοραπωλησιες, καταλαβαινετε πρακτικα πως δεν ειναι δυνατον να περιμενει κανεις καποιους μηνες προκειμενου να αγορασει ενα διαμερισμα, η προσφορα ειναι τεραστια, θα βρει αλλο κι εσυ θα μεινεις με τπο απαυτο στο χερι...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, όταν με το καλό αρχίσουμε ν' αντιμετωπίζουμε την "ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου" τότε όλοι μας (π.χ. μηχανικοί, πολεοδομίες, ιδιοκτήτες κ.λπ.) θα συνειδητοποιήσουμε ότι, σε κάθε περίπτωση που δεν υπάρχουν εγκεκριμένα σχέδια θα πρέπει να κάνουμε τη διαδικασία της ανασύστασης.

Link to comment
Share on other sites

το ζήτημα είναι ποιος πληρώνει. ο νόμος πάντως λέει ότι αν ο φάκελος έχει χαθεί με υπαιτιότητα της ΥΔΟΜ ασχολείται αυτή (χλωμό το βλέπω).

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

το διάγραμμα κάλυψης της πρώτης άδειας τι λέει? ή δεν υπάρχει? 

προσωπική άποψη πάντως το τοπογραφικό (και όλα τα σχέδια) της άδειας προσθήκης ως μεταγενέστερη άδεια έχουν μεγαλύτερη ισχύ. Ούτως ή άλλως δηλαδή τον έλεγχο πρέπει να τον κάνεις με τα εγκεκριμένα της τελευταίας άδειας (όπου υποθέτω αποτυπώνονται όλοι οι όροφοι).

 

Όχι δεν υπάρχει ούτε διάγραμμα κάλυψης. Τότε, τοπογραφικό και δκ πήγαιναν πακέτο, σε ένα σχέδιο. Έτσι γινόταν εδώ στην περιοχή.

Ναι και εγώ έτσι σκέφτομαι, η μεταγενέστερη άδεια έχει μεγαλύτερη ισχύ.

Για παράδειγμα έχω Ο.Α. που δείχνει το ισόγειο σε στάθμη +1.00μ και μεταγενέστερη αλλαγή χρήσης του ισογείου που πλέον φαίνεται στο +0,15μ όπως είναι και στην πραγματικότητα. Δεν το τακτοποίησα για το εν λόγω ζήτημα, αφού η τελευταία άδεια το δείχνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

το ζήτημα είναι ποιος πληρώνει. ο νόμος πάντως λέει ότι αν ο φάκελος έχει χαθεί με υπαιτιότητα της ΥΔΟΜ ασχολείται αυτή (χλωμό το βλέπω).

 

Ο ιδιοκτήτης (θέλει δεν θέλει). Δεν μπορεί να κάνει αλλιώς.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.