Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώτερικό βαψιμο οικοδομής - ερωτημα


zefuros

Recommended Posts

αγαπητοι συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Θα ηθελα να θέσω ενα ερωτημα αναφορικά με εξωτερικό βαψιμο διοροφης οικοδομής του 1980. Ειδικότερα, αν εχει κανείς  αίσθηση τάξης μεγέθους  του κόστους αυτού του εγχειρηματος.

 

Στοιχεία:

 

Επιφανεια πλευρικών τοιχων περίπου 500m2

 

Οι τοιχοι εχουν αυτο το κλασσικο σαγρε των παλιών οικοδομών

 

Θα στηθεί σκαλωσιά - εννοείται πως θα εκδοθεί άδεια - με εχουν ενημερώσει πως γινεται και με μι΄κρης κλίμακας.

 

Γενικά θα χρειαστεί και κάποια προετοιμασία επιφανειών.

 

Εχω πα΄ρει μία πρώτη προσφορά από εργολάβο στα 11ευρω/τ.μ. + κοστος σκαλωσιάς περίποτυ 1.400 ευρώ.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Αυτη η τιμή σαν τάξη μεγέθους είναι κάτι λογικό ή εξωπραγματικό? Προφανώς και ειναι αδυνατο κάποιος να μου δώσει ακριβώς τιμή, αλλά ως μηχανικοί σιγουρα μπορείτε να εχετε μία αισθηση τάξης μεγέθους. Για να δω αν εχει νόημα να αρχίσω να ψαχνω και αλλού.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε οποιον απαντήσει! :smile:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φ.Π.Α ???? (μέσα στην  τιμή?)

Υλικά ?????(και ποια???) μέσα στην  τιμή??

 

Γενικά θα χρειαστεί και κάποια προετοιμασία επιφανειών.....  Αυτό  είναι   πολύ  μεγάλη  κουβέντα  ......

Ενσημα   Ι.Κ.Α?????

Τιμολόγιο  ???? με  τι  τιμή  μέσα???

 

 

Υ.Γ   απο  τα  πιο ....... γρήγορα που  σκέφτομαι  τώρα

Link to comment
Share on other sites

...σημαντικη παραμετρος, η οποια συνηθως παραμελειται, ειναι τα χαρακτηριστικα της βαφης που θα χρησιμοποιησεις.

απο την μικρη μου πειρα (δεν εξασκω το επαγγελμα του μηχανικου) ως ιδιωτης, θα πρεπει θα ειναι αδιαβροχη, ατμοπερατη κ ελαστικη (αν το χτυπαει για πολλες ωρες ο ηλιος ειναι απαραιτητη).

Μπορει να κοστιζουν παραπανω, αλλα και το κοστος της σκαλωσιας που τυχον θα ξαναχρειαστεις σε 3-4 χρονια για τυχον αστοχιες που θα προκυψουν ειναι κ αυτο σημαντικο.

αν θελεις υλικα στειλε μου pm

...αναλογα ισχυουν κ για το ασταρι

 

nvb

 

ΥΓ οι πιο εμπειροι του φορουμ ας με διορθωσουν - προσθεσουν για τα παραπανω 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πρώτες απαντήσεις.

 

Τιμή χωρις ΦΠΑ, ξεχωριστά ενσημα ΙΚΑ που θα βγουν τα ελάχιστα δυνατά.

 

Τα υλικά συμπεριλαμβάνονται, τωρα τι υλικά η προσφορά γραφει:

 

Ειδικο Θερμομονωτικο χρωμα Thermoplast - προφανώς ειναι λίγο γενικό αυτό - ας υποθεσουμε πως ειναι καλό το υλικό.

 

Προετοιμασία επιφανειων εννοούσα προφανώς πως σε μια οικοδομή 35 ετών οι τοιχοι δεν ειναι σε φαση απλά να περάσει το ρολό του μπογιατζή από επάνω. θα κάνει ο,τι χρειάζεται να γινει, περισσότερο το θέμα της τιμής με κάνει να εχω χαθεί.

Link to comment
Share on other sites

1) Στησιμο σκαλωσιας

2) Τριψιμο ΟΛΩΝ των επιφανειων

3) Στοκαρισμα οπου χρειαζεται σε μερεμετια

4) Ασταρωμα

5) Βαφη με ακρυλικο ελαστομερες χρωμα.

 

Η σειρα των εργασιων αυτη ειναι. Τωρα για την τιμη....τι να πω...μου φαινονται πολλα. Εχω ακουσει και για πολυ φθηνοτερα...

Link to comment
Share on other sites

11 ευρώ/m2 + ΙΚΑ + Φ.Π.Α + σκαλωσιά είναι μάλλον πολλά.Φυσικά τεράστια σημασία έχουν και τα χρώματα και πόσα χέρια θα περάσει,αλλά και πάλι πολλά μου φαίνονται.Μπορεί την τιμή να την εκτοξεύει αυτό το "Ειδικό θερμομονωτικό χρώμα",αλλά προσωπικά τα θερμομονωτικά χρώματα τα ακούω βερεσέ και τα θεωρώ εν πολλοίς κουραφέξαλα.Αν θες θερμομόνωση,βάλε θερμοπρόσοψη,αν δε θες άσε τα θερμομονωτικά χρώματα για άλλους.

Η τιμή της σκαλωσιάς κοντά στα στα 3ευρώ/m2 είναι ανεκτή,ειδικά αν συμπεριλαμβάνει και λινάτσα,άλλωστε μπορεί να υπάρχουν και ιδιαιτερότητες που δεν ξέρουμε,οπότε να μην αδικήσουμε το σκαλωσιατζή.
 

Αν θες τη γνώμη μου,ξεκαθάρισε οπωσδήποτε πόσα χέρια βάψιμο περιλαμβάνει η τιμή (αστάρωμα + 3 χέρια,ή αστάρωμα και 2 χέρια?).Επίσης σημασία έχουν και τα υλικά όπως είπαμε.Μπορεί με ένα εξαιρετικό χρώμα αλλά όχι θερμομονωτικό η τιμή να πέσει σημαντικά.Για να μην παρεξηγηθώ,εξυπακούεται οτι θα απαιτήσεις καλής ποιότητας χρώματα,απλά νομίζω το θερμομονωτικό θα το πληρώσεις τσάμπα.Πάρε αναλυτικότερες προσφορές και από άλλους.Τυχόν νέες προσφορές με υπερβολικά φτηνές τιμές (του στυλ 6 ευρώ/m2) απόφυγέ τες,ζημιά θα πάθεις το πιθανότερο...

Υ.Γ:Πάνω απ'όλα σημασία φυσικά έχει να ξέρεις και να εμπιστεύεσαι το συνεργείο.Μπορεί με 11ευρώ/m2 να σου κάνει πολύ καλή δουλειά,να είναι εξαιρετικός επαγγελματίας και να μη σε "κλέψει" στην ποιότητα των χρωμάτων,οπότε τελικά τα 11ευρώ/μ2 να μην είναι και τόσο ακριβά.Μπορεί όμως και να κάνει ένα τρίψιμο-αστάρωμα στην ξεπέτα,στη συνέχεια 2 χέρια με χρώματα κακής ποιότητας και τελικά τα 11ευρώ/m2 να είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ και να το καταλάβεις αργότερα όταν το κακό υλικό δείξει τα ελαττώματά του... :(

 

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

11 ευρώ/m2 + ΙΚΑ + Φ.Π.Α + σκαλωσιά είναι μάλλον πολλά.Φυσικά τεράστια σημασία έχουν και τα χρώματα και πόσα χέρια θα περάσει,αλλά και πάλι πολλά μου φαίνονται.Μπορεί την τιμή να την εκτοξεύει αυτό το "Ειδικό θερμομονωτικό χρώμα",αλλά προσωπικά τα θερμομονωτικά χρώματα τα ακούω βερεσέ και τα θεωρώ εν πολλοίς κουραφέξαλα.Αν θες θερμομόνωση,βάλε θερμοπρόσοψη,αν δε θες άσε τα θερμομονωτικά χρώματα για άλλους.

 

Η τιμή της σκαλωσιάς κοντά στα στα 3ευρώ/m2 είναι ανεκτή,ειδικά αν συμπεριλαμβάνει και λινάτσα,άλλωστε μπορεί να υπάρχουν και ιδιαιτερότητες που δεν ξέρουμε,οπότε να μην αδικήσουμε το σκαλωσιατζή.

 

Αν θες τη γνώμη μου,ξεκαθάρισε οπωσδήποτε πόσα χέρια βάψιμο περιλαμβάνει η τιμή (αστάρωμα + 3 χέρια,ή αστάρωμα και 2 χέρια?).Επίσης σημασία έχουν και τα υλικά όπως είπαμε.Μπορεί με ένα εξαιρετικό χρώμα αλλά όχι θερμομονωτικό η τιμή να πέσει σημαντικά.Για να μην παρεξηγηθώ,εξυπακούεται οτι θα απαιτήσεις καλής ποιότητας χρώματα,απλά νομίζω το θερμομονωτικό θα το πληρώσεις τσάμπα.Πάρε αναλυτικότερες προσφορές και από άλλους.Τυχόν νέες προσφορές με υπερβολικά φτηνές τιμές (του στυλ 6 ευρώ/m2) απόφυγέ τες,ζημιά θα πάθεις το πιθανότερο...

 

Υ.Γ:Πάνω απ'όλα σημασία φυσικά έχει να ξέρεις και να εμπιστεύεσαι το συνεργείο.Μπορεί με 11ευρώ/m2 να σου κάνει πολύ καλή δουλειά,να είναι εξαιρετικός επαγγελματίας και να μη σε "κλέψει" στην ποιότητα των χρωμάτων,οπότε τελικά τα 11ευρώ/μ2 να μην είναι και τόσο ακριβά.Μπορεί όμως και να κάνει ένα τρίψιμο-αστάρωμα στην ξεπέτα,στη συνέχεια 2 χέρια με χρώματα κακής ποιότητας και τελικά τα 11ευρώ/m2 να είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ και να το καταλάβεις αργότερα όταν το κακό υλικό δείξει τα ελαττώματά του... :(

 

 

 

@Greenick, οι θερμομονωτικες βαφες απο οσα ξερω, αφορουν κυριως το καλοκαιρι κ οχι το χειμωνα. Εννοειται οτι η θερμομονωση ειναι η καλυτερη λυση κ καλυπτει καλακαιρι - χειμωνα. Οταν διαλεξα βαφη, εδωσα σημασια στο TDS και σε οσα αναφερει και οχι στο διαφημιστικο εξωφυλλο του προιοντος.

 

 

@zefuros, θα μπορουσες, εσυ να επιλεξεις - πληρωσεις βαφες κ ο μαστορας να σου δωσει προσφορα μονο για την εργασια του :smile:

 
Link to comment
Share on other sites

Επειδη υπαρχουν πολλα "μερεμετια" σε τετοιες δουλειες, πιστευω οτι η δουλεια περιλαμβανει βαψιμο οψεων αλλα μαζι με υλικα  και ΦΠΑ....καθως και τα μερεμετια).

Η τιμη αν και λιγο τσιμπιμενη, αν τα περιλαμβανει ολα ειναι κανονικη

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να προσέξουμε

 

Για την Προετοιμασία της επιφάνειας

Πάχος υφιστάμενης βαφής. Εαν είναι πανω απο 200 μικρά χρειάζεται καθαίρεση διότι θα μπλοκάρει την διαπνοή

Τύπος υφιστάμενης βαφής. Μπορεί να μην επιτρέπει πρόσφυση με την νέα βαφή οπότε χρειάζεται πάλι καθαίρεση

Αστάρωμα σε πολυκαιρισμένη βαφή δεν συνιστάτε οπότε χρειάζεται πάλι καθαίρεση.

 

Για την Διαδικασία Βαφης

Ελεγχος υγρασίας υποστρώματος για να μην πετάξει η βαφή σπυρια (blisters)

Χρόνοι αποφυγής σημείου δρόσου

Χρόνοι ωρίμανσης κάθε στρώματος (τουλάχιστον 24 ώρες) 

Κατανάλωση ανα τετραγωνικό μέτρο (καλυψιμότητα)

Ανάλογα με το ιξώδες της βαφής να υπάρχει δυνατότητα airless spraying

 

Για την βαφή

Πιστοποίηση ΕΛΟΤ ΕΝ 1504-2

Δυνατότητα γεφύρωσης ρωγμών

Δυνατότητα ανάκτησης ελαστικότητας σε θετικές και αρνητικές θερμοκρασίες

Αντοχή σε UV.

 

με λίγα λόγια η τιμή 11ευρω/τ.μ. είναι στο αέρα αν δεν απαντηθούν τα παραπάνω.

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να προσέξουμε

 

Για την Προετοιμασία της επιφάνειας

Πάχος υφιστάμενης βαφής. Εαν είναι πανω απο 200 μικρά χρειάζεται καθαίρεση διότι θα μπλοκάρει την διαπνοή

Τύπος υφιστάμενης βαφής. Μπορεί να μην επιτρέπει πρόσφυση με την νέα βαφή οπότε χρειάζεται πάλι καθαίρεση

Αστάρωμα σε πολυκαιρισμένη βαφή δεν συνιστάτε οπότε χρειάζεται πάλι καθαίρεση.

 

Για την Διαδικασία Βαφης

Ελεγχος υγρασίας υποστρώματος για να μην πετάξει η βαφή σπυρια (blisters)

Χρόνοι αποφυγής σημείου δρόσου

Χρόνοι ωρίμανσης κάθε στρώματος (τουλάχιστον 24 ώρες) 

Κατανάλωση ανα τετραγωνικό μέτρο (καλυψιμότητα)

Ανάλογα με το ιξώδες της βαφής να υπάρχει δυνατότητα airless spraying

 

Για την βαφή

Πιστοποίηση ΕΛΟΤ ΕΝ 1504-2

Δυνατότητα γεφύρωσης ρωγμών

Δυνατότητα ανάκτησης ελαστικότητας σε θετικές και αρνητικές θερμοκρασίες

Αντοχή σε UV.

 

με λίγα λόγια η τιμή 11ευρω/τ.μ. είναι στο αέρα αν δεν απαντηθούν τα παραπάνω

 

κε Ροδοπουλε

 

Θεωρω (πολυ) πιθανο, αν τεθουν τα παραπανω ερωτηματα - παραμετροι στον βαφεα, η απαντηση του να ειναι "...δεν ξερω, τι μου λες...το υλικο αυτο το χρησιμοποιω τοσα χρονια και δεν εχει εμφανισει κανενα προβλημα..."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.