Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αφαίρεση μόνο "ροδιών" από την φύτευση


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Εχω κτίριο με υπόγειο πάρκινγκ. Για τον υπολογισμό της φύτευσης, από τον διάδρομο που οδηγεί προς τη ράμπα του υπογείου μπορώ να αφαιρέσω μόνο τις ρόδες (τμηματα 1-2-3-4-1 και 5-6-7-8-5 στο σχήμα) ή πρέπει να αφαιρέσω όλο το πλάτους του διαδρόμου (Α-Β-Γ-Δ-Α στο σχήμα). Ευχαριστώ.

post-65161-0-53924100-1413801173_thumb.jpg

Edited by sok_ratis
Link to comment
Share on other sites

ο υποχρεωτικός ακάλυπτος του οικοπέδου φυτεύεται κατά τα 2/3. Δες λοιπόν ποιος είναι αυτός ο ακάλυπτοςκαι εννοείται ότι η επιφάνεια που υποχρεωτικά φυτεύεται δεν επιστρώνεται με μπετόν ή πλακοστρώσεις κλπ. (άρθρο 17 2 α ΝΟΚ).

Link to comment
Share on other sites

ο υποχρεωτικός ακάλυπτος του οικοπέδου φυτεύεται κατά τα 2/3. Δες λοιπόν ποιος είναι αυτός ο ακάλυπτοςκαι εννοείται ότι η επιφάνεια που υποχρεωτικά φυτεύεται δεν επιστρώνεται με μπετόν ή πλακοστρώσεις κλπ. (άρθρο 17 2 α ΝΟΚ).

Γι' αυτό ψάχνω λύση. Θέλω να κάνω φύτευση ανάμεσα στις ροδιές του αυτοκινήτου προκειμένου να μου βγουν τα 2/3  της φύτευσης. Δεν θα το επιστρώσω με μπετόν αυτό το τμημα φυσικά, ωστόσο από πάνω του θα διέρχεται αυτοκίνητο πατώντας όμως μόνο στις "ροδιές" οι οποίες βεβαίως και θα αφαιρεθούν από την επιφάνεια της φύτευσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κάποια σχετική εγκύκλιο. Ρώτησε στην πολεοδομία. Γνωρίζω όμως ότι δέχονταν να υπάρχει ως πλακόστρωτο μόνο τμήμα της θέσης στάθμευσης ("ροδιές" πλάτους 30~40cm) και το υπόλοιπο να προσμετράται στη φυτεμένη επιφάνεια.

 

Ρώτησε καλύτερα στην πολεοδομία.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν γνωρίζω κάποια σχετική εγκύκλιο. Ρώτησε στην πολεοδομία. Γνωρίζω όμως ότι δέχονταν να υπάρχει ως πλακόστρωτο μόνο τμήμα της θέσης στάθμευσης ("ροδιές" πλάτους 30~40cm) και το υπόλοιπο να προσμετράται στη φυτεμένη επιφάνεια.
 
Ρώτησε καλύτερα στην πολεοδομία.

 

Μάλλον αυτό θα κάνω. Αν έχω νέα θα τα ποστάρω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από ερώτηση στο αρμίδιο γραφείο του ΤΕΕ δεν επιτρέπεται να αφαιρεθούν μόνο οι "ροδιές"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανεξάρτητα την γνώμη του ΤΕΕ (που ποτέ δεν θα την πάρουμε γραμμένη και υπογεγραμμένη) θα πήγαινα με ότι μου έλεγαν από την πολεοδομία.... μιας και από 'κει θα θα έχω το τελικό χαρτί ... ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ γραμμένη και υπογεγραμμένη!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.