Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθωτός ΙΚΑ και Ενεργειακη Επιθεώρηση


jennoula24

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα, εδώ, καθώς εκεί έξω είναι δύσκολο να μου απαντήσουν.

 

Πριν ξεκινήσω, θα ήθελα να πω τα εξής:

 

1) Έχω κάνει το σεμινάριο του Ενεργειακού Επιθεωρητή (έχω πιστοποιητικό παρακολούθησης)

2) Δεν έχω δώσει ακόμα εξετάσεις

3) Με προσέλαβαν με ΙΚΑ σε μία εταιρία ως μηχανολόγο μηχανικό πολύ πρόσφατα

(δηλαδή είμαι με ΙΚΑ, οχι με ΤΕΒΕ)

4) Έκανα αίτηση εγγραφής στο buildingcert για αναγγελία έναρξης δραστηριοτήτων και περιμένω το μειλ...

 

Συμβαίνει το εξής λοιπόν: Θα κάνω την πρώτη ενεργειακή μου επιθεώρηση ως υπάλληλος μηχανικός της εταιρίας αυτής.

Ο προηγούμενος μηχανικός που δούλευε εκεί είχε το πρόγραμμα του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ και όχι η εταιρία.

Αυτό σημαίνει ότι αυτή την στιγμή δεν έχουμε το πρόγραμμα αυτό.

 

1η ερώτηση: θα το αγοράσω εγώ,ή η εταιρία? υπάρχει κάποιος κανόνας για αυτό? κάποιος νόμος? (η εταιρία για να το παρει μου ειπαν ότι πρέπει να εγγραφει στο ΤΕΕ) και εγώ για να το πάρω πρέπει λεει να εγγραφώ στις αμοιβές του ΤΕΕ.

2η ερώτηση: λογιστικά και επαγγελματικά τι συμβαίνει στην μία περίπτωση και τι στην άλλη?

3η ερώτηση: ισχύει κάτι που μου είπαν στο ΤΕΕ ότι άμα είμαι με ΙΚΑ δεν μπορώ να κάνω ενεργειακή επιθεώρηση και κατ'επεκταση εξοικονομώ?

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους και θα ήθελα πολυ την βοήθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.