Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αντικειμενικής αξίας ακινήτου


Recommended Posts

χμ όχι ακριβώς διότι δε δουλέυει στον υπολογιστή μου

 

αλλά "έχωσα" ένα φίλο μου και επαλήθευσε αυτό που έβγαλε η συμβολαιογράφος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως ακριβώς εννοείτε το "να μας το δώσει" ;

 

Να σας δώσει μια δοκιμαστική έκδοση ; Γιατί η κανονική έκδοση είναι εμπορικό προϊόν και προστατεύεται από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας.

 

Μάλλον θα εννοείτε να σας δώσει κάποιος από μας κάποια τιμή για περιοχή που ενδεχομένως σας ενδιαφέρει. Και πάλι , θα πρέπει να γίνετε σαφής για το τι ακριβώς ζητάτε.

Link to comment
Share on other sites

πάτα το link του gsis

http://www.gsis.gr/apaa_site/apaa_entypa.htm

 

Συνάδελφοι καλησπέρα.Ο σύνδεσμος, που αναφέρετε για τον υπολογισμό,μου βγάζει "Ο εξυπηρετητής της Γ.Γ.Π.Σ. δεν μπόρεσε να βρει το έγγραφο που ζητήσατε.".Μήπως ξέρει κάποιος γιατί? Δεν μπορώ να κατεβάσω και το αρχείο του excel απο τα downloads.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδελφοι όταν υπολογίζεται το ΑΑ/Γης για ένα γήπεδο, το οποίο έχει τους όρους δόμησης της εκτος σχεδίου δόμησης, ποια έντυπα υπολογίζεται ακριβώς?

Υποθέτω σίγουρα το Έντυπο Α της Βασικής Αξίας (ΒΑ).

Το έντυπο Β της Οικοπεδικής Αξίας (ΑΟικ) και το Γ της Αξίας Δυνατότητας Περαιτέρω Αξιοποίησης (ΑΔ) θα τα συμπληρώνατε δεδομένου ότι αυτά συντάσσονται όταν είμαστε εκτός σχεδίου και χωρίς να έχουν οριστεί όροι δόμησης?

 

Εν ολίγοις όταν είμαστε εκτός σχεδίου θεωρείται ότι έχουν ορισθεί οι όροι δόμησης, ήτοι αυτοί της εκτός σχεδίου δόμησης ή ότι δεν υπάρχουν ορισμένοι όροι δόμησης?

Υπάρχει εν τέλει η αναγκαιότητα συμπλήρωσης των Β, Γ εντύπων ή όχι?

 

Υ.Γ.

1. Χρησιμοποιώ το πρόγραμμα e-axies

2. Στην εταιρεία που ρώτησα μίλησα με κάποια κυρία την όποια μάλλον και μπέρδεψα με τους Πολεοδομικούς όρους, οπότε μία φορά μου είπε ότι χρειάζεται΄και μία ότι δεν χρειάζεται.:rolleyes:

Θα ξαναπάρω αύριο μεθαύριο που θα έχει καθαρίσει το μυαλό της!:)

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα γιά φιλαράκι πού αγόρασε μικρό αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου ενώ και εγώ είχα την ίδια απορία η συμβολαιογράφος και τελικά και η εφορία χρειάστηκαν και τα Α,Β,Γ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τα έντυπα Β και Γ στα εκτός σχεδίου χρησιμοποιούνται στις παρακάτω περιπτώσεις:

1. Αν υπάρχει ΓΠΣ

2. Αν το γήπεδο έχει πρόσωπο σε εθνική/επαρχιακή ή δημοτική οδό

3. Αν το γήπεδο βρίσκεται μέχρι 800 μ. από τη θάλασσα.

 

Διαφορετικά χρησιμοποιείστε μόνο το έντυπο Α.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τα έντυπα Β και Γ στα εκτός σχεδίου χρησιμοποιούνται στις παρακάτω περιπτώσεις:

1. Αν υπάρχει ΓΠΣ

2. Αν το γήπεδο έχει πρόσωπο σε εθνική/επαρχιακή ή δημοτική οδό

3. Αν το γήπεδο βρίσκεται μέχρι 800 μ. από τη θάλασσα.

 

Διαφορετικά χρησιμοποιείστε μόνο το έντυπο Α.

Άρα ted78 τότε σημαίνει ότι οι όροι δόμησης εκτός σχεδίου θεωρούνται σαν μη ορισμένοι όροι, όπως αναφέρουν τα έντυπα Β,Γ?

Link to comment
Share on other sites

Οι "μη ορισμένοι όροι δόμησης" έχουν να κάνουν με οικισμούς.

Μιλώντας για γήπεδα εκτός σχεδίου πάντα, αν δεν υπάρχει ΓΠΣ, ούτε πρόσωπο σε εθνική/επαρχιακή οδό, ούτε απόσταση 800μ από τη θάλασσα τότε χρησιμοποιείς μόνο το έντυπο Α.

Τώρα, τι εννοεί ο ποιητής, όταν μιλάει για "οικισμούς που δεν έχουν ορισθεί όροι δόμησης", δεν το έχω αποκρυπτογραφίσει, μιας και δεν έχω συναντήσει ακόμη κανένα τέτοιο οικισμό. Γενικά, και δεν ξέρω αν είναι σωστό, σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων χρησιμοποιώ τα έντυπα Β και Γ, θεωρώντας ότι υπάρχει ένα είδος ΓΠΣ.

Βέβαια, με τα νέα δεδομένα σε κάποιους νομούς, θα γίνεται αντικειμενικός προσδιορισμός και στους οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.