Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η κοροϊδία για την επιλογή μικρότερης ασφαλιστικής κατηγορίας στο ΤΣΜΕΔΕ


georgegaleos

Recommended Posts

μου αρεσει πολυ που λεει πως δε θα καλυφθει το κενο απο το..... κενο..... μιλαμε πλεον για φιλοσοφικη διασταση της εννοιας του κενου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα δημοσιονομικά δε θεωρείται κενό κάτι τέτοιο. Αρκεί να παρουσιάσεις στους επόμενους ότι οι προηγούμενοι σου οφείλουν λεφτά και είναι σα να τους πλήρωσες.. Η μεγαλύτερη ποσότητα χρήματος σε παγκόσμιο επίπεδο έτσι διακινείται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο προηγούμενος εργοδότης (που φαλήρησε), μου χρωστάει 50.000.

 

Θα μου δώσει κάποιος ένα αυτοκινητάκι άραγε????  :smile:

 

(Προτιμάω Mercedes πράσινη  :smile:  :smile:  :smile: )

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι περισσότεροι μηχανικοί  δεν γνωρίζουμε την διαδικασία με την οποία υπολογίζονται βάσει του σχετικού νόμου, οι ασφαλιστικές εισφορές. Σε πολύ βασικές γραμμές νομίζω ότι υπολογίζονται με βάση ένα ποσοστό επί των συνολικών αποδοχών μηχανικού του δημοσίου και επειδή οι αποδοχές έχουν μειωθεί το ίδιο έπρεπε να συμβαίνει και με τις εισφορές. Πουθενά όμως δεν βρήκα ένα πραγματικό παράδειγμα υπολογισμού ασφαλιστικών εισφορών, δηλαδή γενικά πληρώνουμε, ότι μας λένε, ως βόδια. Επομένως η κοροϊδία θα συνεχίζεται όσο εμείς είμαστε τετράποδα και οι εν γένει σύλλογοι μηχανικών οι στάνες.
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

οι εισφορές όπως και οι φόροι και οτιδήποτε άλλο υπολογίζονται βάσει του πόσα λεφτά λείπουν από τα ταμεία. άρα όσο μικρότερα τα εισοδήματα, τόσο μεγαλύτερες και οι εισφορές και οι λοιποί φόροι.

Link to comment
Share on other sites

οι εισφορές όπως και οι φόροι και οτιδήποτε άλλο υπολογίζονται βάσει του πόσα λεφτά λείπουν από τα ταμεία. άρα όσο μικρότερα τα εισοδήματα, τόσο μεγαλύτερες και οι εισφορές και οι λοιποί φόροι.

 

Εμ, με τέτοιες απόψεις (εκτός αν πρόκειται για χιούμορ), η κοροϊδία θα συνεχίζεται επ'αόριστον.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν πρόκειται περί κοροϊδίας. κοροϊδία είναι κάτι που στο κάνουν χωρίς να στο λένε. εδώ στο λένε ξεκάθαρα: μειώνουμε εισοδήματα και αυξάνουμε φόρους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.