Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

προβλημα σε μονωση ταρατσας


Hlias21

Recommended Posts

Γεια σας και απο εμενα και ευχαρισττω για τη φιλοξενια

Αντιμετωπιζω προβλημα με την ταρατσα της μονοκατοικιας που διαθετω και στην οποια εκανα μονωση προ δυο ετων.

Η μονωση εγινε απο εξειδικευμενη εταιρια μονωσεων,πολυ γνωστη στο χωρο(δεν θα ηθελα να αναφερω το ονομα ακομα μεχρι να δω τι θα γινει).

Η μονωση περιελαμβανε:

Επαλειψη ασφαλτικου γαλακτωματως

θερμομονωση με φυλλα εξιλασμενης πολυστερινης παχους 6cm

ελαφρομπετο ρυσεων πυκνοτητας 400kg/m3

στεγανοποιηση με ασφαλτοπανα τυπου elastonet 1000 plus,βαρους 6 κιλων, με επικαλυψη λευκης ψηφιδας.

Σφραγισμα ασφαλτικης μαστιχης

4 Εξαεριστικα

Η πλακα εχει εμβαδον 140 μετρα.

Συγνωμη αν γινομαι πολυ αναλυτικος,αλλα θελω να σας επισημανω οτι δεν λυπηθηκα τα εξοδα,καθοτι ειχα ταλαιπωρηθει χρονια απο υγρασιες,πτωση σοβαδων,κτλ.

και αποφασιασα οτι αν ειναι να κανω κατι,ας το κανω καλο,χωρις τσιγγουνιες.

Να προσθεσω οτι ανα τακτα χρονικα διαστηματα,ανεβαινα στην ταρατσα για να ελεγξω αν υπηρχε καποια αστοχια ή καποιο προβλημα στην ταρατσα,ωστε να προλαβω το κακο.

Τιποτα,ομως,ολα φαινοντουσαν ενταξει.

Πριν τρεις ημερες αρχισα να παρατηρω οτι σταζουνε νερα απο το στηθαιο που βρισκεται πανω απο τη βεραντα,νερα αρκετα ομως οχι περιστασιακες σταγονες.οπως φαινεται και στο βιντεο που παραθετω.

Το φαινομενο δεν ειναι σε ενα σημειο αλλα σε μια αποσταση περιπου 10 μετρων.Προσπαθησα να παρατηρησω αν ειναι νερο που γλειφει το στηθαιο ή τα νερα ερχονται μεσα απο την πλακα.

Η μονωση επανω,δεν δειχνει να εχει καποιο προβλημα(σκισιμο,αστοχια).

Παραθετω καποιες φωτογραφιες αλλα και βιντεο που τραβηξα για να μου πειτε σας παρακαλω τη γνωμη σας.

Επικοινωνησα με τον υπευθυνο της εταιριας που εκανε τη μονωση,αλλα ελαβα απο μερους του δικαιολογιες τυπου αποκλειεται να συμβαινει κατι τετοιο,κοκ.

Του ειπα να περασει για ελεγχο.......δεν εδειξε και πολυ μεγαλη προθυμια.Σημερα θα του ξανατηλεφωνησω,του εχω στειλει και μεσω mail φωτο,βιντεο.

Μας βλεπω να μπαινουμε σε περιπετιες.

Σας παρακαλω,δωστε μου τα φωτα σας γιατι κοντευω να τρελλαθω.Ακομα δεν εχω ξεχρεωσει τη μονωση αφου πηρα δανειο για να τη φτιαξω(4500Ε) και τωρα θα μου βγουνε κι αλλα.

Ευχαριστω,Ηλιας

post-97634-0-62606700-1416035706_thumb.jpg

post-97634-0-55223900-1416035743_thumb.jpg

post-97634-0-25810900-1416036295_thumb.jpg

Το βιντεο ειναι εδω,δεν μπορουσα να το ανεβασω στο φορουμ

https://www.youtube.com/watch?v=xOePy3IEJno&feature=youtu.be

Link to comment
Share on other sites

1) Να ανεβειτε στην ταρατσα και να ριχνετε νερο τμηματικα στη μονωση μεχρι να δειτε την περιοχη που "κλεβει" νερο (πρακτικα ευκολος εντοπισμος).Η δουλεια αυτη θελει υπομονη .Κατα τη γνωμη μου επρεπε να στεγανοποιηθει και το στηθαιο.Πρεπει οπωσδηποτε να απευθυνθειτε σε μηχανικο γιατι σιγουρα θα υπαρχει και διαβρωση οπλισμων με μελλοντικη αστοχια του στηθαιου(τουλαχιστον)

2) Πιθανολογω λανθασμενες κλισεις στο ελαφρομπετον  ή λαθος στις υδρορροες ή στηθαιο μεγαλης απορροφητικοτητας (πειραμα λοιπον πριν την αποξυλωση )

3) Στη θεση σας θα εφτιαχνα στεγη!!! (σχεδον τα ιδια λεφτα με μια πολυ καλη μονωση αλλα αιωνια).Αργα θα μου πειτε........

 

Παντως τα 4500 (με ΦΠΑ υποθετω) για μια πληρη θερμουγρομονωση σε επιφανεια 140 μ2 μαλλον ειναι λιγα (26 Ευρω/μ2).

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

1) Να ανεβειτε στην ταρατσα και να ριχνετε νερο τμηματικα στη μονωση μεχρι να δειτε την περιοχη που "κλεβει" νερο (πρακτικα ευκολος εντοπισμος).Η δουλεια αυτη θελει υπομονη .Κατα τη γνωμη μου επρεπε να στεγανοποιηθει και το στηθαιο.Πρεπει οπωσδηποτε να απευθυνθειτε σε μηχανικο γιατι σιγουρα θα υπαρχει και διαβρωση οπλισμων με μελλοντικη αστοχια του στηθαιου(τουλαχιστον)

2) Πιθανολογω λανθασμενες κλισεις στο ελαφρομπετον  ή λαθος στις υδρορροες ή στηθαιο μεγαλης απορροφητικοτητας (πειραμα λοιπον πριν την αποξυλωση )

3) Στη θεση σας θα εφτιαχνα στεγη!!! (σχεδον τα ιδια λεφτα με μια πολυ καλη μονωση αλλα αιωνια).Αργα θα μου πειτε........

 

Παντως τα 4500 (με ΦΠΑ υποθετω) για μια πληρη θερμουγρομονωση σε επιφανεια 140 μ2 μαλλον ειναι λιγα (26 Ευρω/μ2).

 

Πιστευετε να παιζει ρολο οτι σε καλοπισμο που ηθελα να κανω στο στηθαιο,αντι να το σπατουλαρω με μαρμαρο,το περασα με κολλα πλακιδιων?

Ειναι δυνατον τοσο νερο να αποροφαται απο την κολλα? Αν ισχυει κατι τετοιο,πως μπορω να αφαιρεσω την κολλα?

Ευχαριστω πολυ..

Edited by Hlias21
Link to comment
Share on other sites

Οπως προειπα κατ αρχην πειραμα.Και οταν λενε στεγανωση στηθαιου εννουμε ολο το στηθσιο οχι μονο στην επανω πλευρα.

Εναν μηχανικο και εναν καλο τεχνιτη.

Link to comment
Share on other sites

Στη γωνία που φαίνεται να κρατάει νερό, υπάρχει λούκι;

 

Πάντως από τις φωτογραφίες φαίνεται ότι δεν υπάρχουν επικαλύψεις στα ασφαλτόπανα

Link to comment
Share on other sites

Tάσο στη 1η φωτό αχνοφαίνεται η επικαλυψη (εκτός αν με γελούν τα μάτια μου). Πάντως σωστά οπως λες, στις υπόλοιπες φωτό δεν φαίνεται η μάτιση των ασφαλτόπανων (8-10εκ). Πχ στο δικό μου δώμα, φαίνεται χαρακτηριστικά, διότι οσο και να το "πατήσεις" δε μπορεί να γίνει φλατ σε κείνο το σημείο.

Πάει αυτό.

Το επόμενο, κατά τη γνώμη μου, σημαντικότερο απ'ολα. Ειπωθηκε και πιο πανω. ΕΠΡΕΠΕ η υγρομόνωση να "γυρίσει" σε όλο το στηθαίο. Επίσης, (μαστορικό κόλπο, που δεν έκανα όμως στο δώμα μου) το ασφαλτόπανο δεν ειναι καλό να κάνει ορθές γωνίες (σημείο τομής δώματος-στηθαίου), διότι αδυνατίζει, όσο καλό κι αν είναι.

Εκεί πρεπει να γεμίσει με τσιμέντο κάποια εκατοστά, ώστε να δημιουρηγθεί "πάτημα" για το ασφαλτόπανο. Λεπτομέρεια μεν, αλλά όταν μου το παν, σκέφθηκα πως ήταν καλό κόλπο.

Επίσης αυτά τα λευκά, δεν έχω καταλάβει τι είναι;

Εκεί που λιμνάζει το νερό, μήπως έχει έξοδο για λούκι;

Link to comment
Share on other sites

τα ασφαλτοπανα πατανε το ενα πανω στο αλλο κατα 8cm.

Φτανουν με χρι τηνα ακρη του στηθαιου και δεν γυρνανε προς τα κατω.Σε τηλ.επικοινωνια που ειχα μαζι του μου ειπε οτι θα ερθει αυριο μαζι με ενα δυο ατομα για ελεγχο,θα ξηλωσουμε κανα δυο ασφαλτοπανα για να δουμε αν υπαρχει υγρασια απο κατω,και θα προσθεσουν ασφαλτοπανα ετδσι ωστε να καλυφθει το στηθαιο και στο καθετο..Για να δουμε....

Η απορια μου ειναι οτι ετσι δεν θα εγκλωβιστει η υγρασια μεσα,με αποτελεσμα να μου την ξερασει αργοτερα απο κατω?(ταβανια)

Αν τα ασπρα εννοειται αυτες τις δυο λωριδες στην πρωτη φωτο,ειναι κατι αλουμινενιες λωριδες που δεν εχω ιδεα τη χρησιμοτητα τους.......Μηπως το τελειωμα των ασφαλτοπανων?(λεω εγω τωρα...)

Αν εννοειται κατι ασπρα που φαινονται ακρη ακρη στο στηθαιο,ειναι υπολοιματα της κολλας που ειχα χρησιμοποιησει για το σπατουλαρισμα του στηθαιου οπως προανεφερα σε προηγουμενο ποστ.

Δυστυχως εκει στη γωνια που λιμναζουν τα νερα δεν υπαρχει λουκι,ειναι η βεραντα απο κατω........

Edited by Hlias21
Link to comment
Share on other sites

Η απορια μου ειναι οτι ετσι δεν θα εγκλωβιστει η υγρασια μεσα,με αποτελεσμα να μου την ξερασει αργοτερα απο κατω?(ταβανια)

 

 

Τετοιες εφαρμογες, δεν κανουν με αυτον τον καιρο.

Να του πεις να μην ξηλωσει τιποτα. (ασε που αν εχει γινει σωστη εφαρμογη, δεν θα βγαινουν τα ασφολτοπανα)

 

Δυστυχως εκει στη γωνια που λιμναζουν τα νερα δεν υπαρχει λουκι,ειναι η βεραντα απο κατω........

 

 

Αφου εριξες τσιμεντοκονια ρυσεων, δεν θα επρεπε να λιμναζουν τα νερα εκει.

Τα ασφαλτοπανα δεν ειναι ανθεκτικα σε λιμναζοντα νερα.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος στις ρυσεις που ειναι και η πιο σημαντικη δουλεια σε μια μονωση....αλλιως δεν δικαιολογειται να σου κραταει νερα...

 

Απ τις φωτο δεν φαινεται να υπαρχει επικαλυψη στα ασφαλτοπανα, οπως επισης δεν φαινεται να εχει μπει και καποιο επαλοιφομενο μονωτικο στους αρμους.

 

Επισης τα λεφτα ειναι οντως πολυ λιγα για 140 τ.μ. ταρατσα. Μαλλον προτιμησες τον πιο φθηνο και νατα τα αποτελεσματα τωρα....

Link to comment
Share on other sites

 οπως επισης δεν φαινεται να εχει μπει και καποιο επαλοιφομενο μονωτικο στους αρμους.

 

 

Πιθανον να εχει μπει ασφαλτικη μαστιχη, πραγμα σωστο.

 

Αλλα οι ρυσεις δεν δικαιολογουνται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.