Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή χρήσης σε ρυθμισμένους χώρους βάση ν.4178/2013


Recommended Posts

 

επίσης ο 4067 προβλέπει διαδικασία αλλαγής χρήσης χωρίς άδεια δόμησης αλλά συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου.

 

ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ αν έχεις τακτοποιήσει το ακίνητο ως κατάστημα (υπηρεσίες) ποιος θα πει αν τακτοποιήθηκε ως κατάστημα ή κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος. Δεν υπάρχει τέτοια διαφορποποίηση στον 4178. Με άλλα λόγια εκτιμώ πως μπορείς να θεωρήσεις (με αναφορά σε δήλωση ιδιοκτήτη) πως το κατάστημα ήταν ΥΕ  και να ασχοληθείς μόνο με μερεμέτια βαψίματα κλπ.

 

όταν ενεργοποιηθεί η ταυτότητα κτιρίου. Μέχρι τότε πας με ενημέρωση φακέλου

 

μόνο που δεν υπάρχει ταυτότητα κτιρίου ακόμα, 

Άρα δεν υπάρχει απαίτηση ενημέρωσης όως αναφέρουν και οιτεχνικέ οδηγίες το ΝΟΚ

και το γεγονός ότι δεν υπάρχει διαφοροποίηση στον 4178 δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και διαφοροποίηση γενικότερα.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να θεωρήσουμε πως οποιαδήποτε δήλωση με ένδειξη "υπηρεσίες" αρκεί για ΒΚΧ ΚΥΕ

Γιατί?

Επιπλέον, η αλλαγή χρήσης που γίνεται με απλή ενημέρωση φακέλου έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές.

Γενικά, το πως γίνεται η αλλαγή χρήσης ΔΕΝ εξαρτάται από τον 4178 αλλά από την ισχύουσα νομοθεσία.

Αυτό που λέει ο 4178 είναι ότι δεν θα εξαιρούνται τα δηλωμένα από την εφαρμογή αυτής της νομοθεσίας,

αν βέβαια πληρούν τα απαιτούμενά της

Αν πληρούν τα απαιτούμενα τις νομοθεσίας νομιμοποιούμε και δεν τακτοποιούμε. Συνεπώς δε μπορεί ναστοιχειωθετηθεί τέτοια απαίτηση.

 

Επίσης καμία απαίτηση δεν υπάρχει για αρτιότητα όταν ο χώρος είναι τακτοποιημένος.

 

Η πολεοδομία δεν δίνει βεβαίωση χρήση του ακινήτου. Δίνει ότι αναφέρει η παράγραφος 12 του άρθρου 25.

 

Η δυνατότητα αλλαγής χρήσης αυτών των χώρων δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να συγχέεται με τις γενικές διατάξεις, διότι αυτή η διάταξη είναι ειδική για συγκεκριμένους χώρους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

άρα λοιπόν το τελείως αυθαίρετο που ρυθμίστηκε με 4167 πάει με ενημέρωση του φακέλου αδείας που δεν έχει,

ενώ το νομίμως υφιστάμενο με άδεια πάει για νέα άδεια. Λογικό μου φαίνεται ( ; ) 

 

Επίσης, η αρτιότητα είναι προαπαίτηση για όλα τα άλλα οικόπεδα / γήπεδα που δεν έχουν αυθαιρεσίες,

αλλά δεν χρειάζεται αν έχουμε αυθαίρετα. Κι αυτό με βολεύει

 

"Επιπλέον, η αλλαγή χρήσης που γίνεται με απλή ενημέρωση φακέλου έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές.

Γενικά, το πως γίνεται η αλλαγή χρήσης ΔΕΝ εξαρτάται από τον 4178 αλλά από την ισχύουσα νομοθεσία.

Αυτό που λέει ο 4178 είναι ότι δεν θα εξαιρούνται τα δηλωμένα από την εφαρμογή αυτής της νομοθεσίας,

αν βέβαια πληρούν τα απαιτούμενά της

Αν πληρούν τα απαιτούμενα τις νομοθεσίας νομιμοποιούμε και δεν τακτοποιούμε. Συνεπώς δε μπορεί ναστοιχειωθετηθεί τέτοια απαίτηση."

Η απάντηση αφορά ακριβώς την περίπτωση που ο πελάτης θέλει νόμιμη αλλαγή χρήσης ΜΕΤΑ την ρύθμιση,

όπως αναφέρεται στην ερώτηση του συναδέλφου.

Ίσως αν μιλάγαμε όλοι για το ίδιο πράγμα να μπορούσαμε να συνεννοηθούμε καλύτερα.

(όχι ότι είναι και σίγουρο)

 

Η ένδειξη "υπηρεσίες" ΔΕΝ αρκεί για ΒΚΧ ΚΥΕ,

αφενός επειδή υπηρεσίες είναι και πολλά πράγματα που δεν είναι ΚΥΕ, και πλέον οι χρήσεις διαχωρίζονται σαφώς,

και αφετέρου γιατί η ΒΚΧ αφορά και άλλα πράγματα πέραν της νομιμότητας της χρήσης.

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που ακόμα και δηλώσεις 4178 για ΚΥΕ δεν αρκούν για ΒΚΧ!

Δυστυχώς, ή ευτυχώς, έτσι είναι. Ο 4178 ΔΕΝ είναι το μαγικό ραβδί, όσο κι αν κάποιοι θέλουν να τον κάνουν 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

εαν το οικοπεδο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο τακτοποιεις το κτηριο κλικαροντας στον 4178  "προς εκδοση οικοδομικης αδειας".αφου εκδοθει η νομιμοποιηση προβαινεις σε αδεια δομησης αλλαγης χρησης συμφωνα με τις εκαστοτε διαταξεις ειδικα αν αφορα και ειδικο κτηριο.

την αδεια αλλαγης χρσης θα μπορουσες να την εκδωσεις ακομα κιαν προεβαινες σε ρυθμιση μονο 4178.με την προυποθεση ομως της αριοτητας -οικοδομησιμοτητας.αυτο εννοει ο νομος.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς είπα από την αρχή.

Ο νόμος λέει ότι δεν θα εξαιρούνται τα ρυθμισμένα από τις γενικές διατάξεις, μόνο και μόνο επειδή έχουν ρύθμιση.

Έχουν δηλαδή όλα τα δικαιώματα των νομίμως υφισταμένων (ουσιαστικά εξομοιώνονται) 

Όχι όμως να έχουν παραπάνω δικαιώματα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επομένως την εξής περίπτωση πώς την αντιμετωπίζουμε: κατάστημα με οικοδομική άδεια τακτοποιήθηκε με 4178 για υπερβάσεις (δόμησης, κάλυψης και ύψους) πλέον των μέγιστων επιτρεπομένων και δηλώθηκε κατηγορία 4.

Έστω ότι τώρα θέλουμε να κάνουμε αλλαγή χρήσης σε παιδικό σταθμό (δυσμενέστερα φορτία), άρα πάμε με άδεια δόμησης. Στο διάγραμμα δόμησης πρέπει να προσμετρηθούν και τα τακτοποιημένα όμως. Άρα κάνουμε ένα διάγραμμα δόμησης με διαχωρισμό των σύννομων από τα τακτοποιημένα? 

Μήπως δεν μπορείς εκδόσεις άδεια δόμησης όταν δεν ικανοποιούνται όλοι οι περιορισμοί των μετρικών στοιχείων του διαγράμματος (δόμηση, κάλυψη, ύψος, Δ κλπ). Μήπως η παρ.12 του άρθρου 25 του 4178 έχει εφαρμογή μόνο σε κατασκευές και χρήσεις που δεν επηρεάζουν τα μετρικά στοιχεία του Δ.Δ όπως μικροπαραβάσεις, αλλαγές χρήσης κ.α.? 

Αν κάποιος έκανε αλλαγή χρήσης σε τακτοποιημένο με υπερβάσεις πλέον τω επιτρεπομένων ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

κατά την άποψή μου η ρύθμιση δεν αποτελεί πρόβλημα για την αλλαγή χρήσης που λες. 

(αρκεί βέβαια να επιτρέπεται η χρήση και να πληρούνται οι προϋποθέσεις κλπ κλπ)

Νομίζω ότι θα πρέπει η αλλαγή χρήσης να αφορά το σύνολο της οικοδομής, νόμιμα και αυθαίρετα,

και στο διάγραμμα δόμησης οι ρυθμισμένοι χώροι θα φέρουν τη σχετική σήμανση.

Κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε να γίνει αλλαγή χρήσης ακόμα κι αν ήταν όλο αυθαίρετο,

αρκεί να πληρούνταν βέβαια οι λοιπές προϋποθέσεις κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι την βοήθεια σας σε ένα ζήτημα που λόγω της αδιανόητης πολεοδομικής νομοθεσίας δεν ξέρω πως να προχωρήσω...

Υπάρχει κτίριο που είναι κατάστημα (ολοκληρο) ,είχε υπερβάσεις και έκανε τακτοποίηση με ν4178/13 (ως κατάστημα). Ο χώρος δεν είχε εσωτερικά χωρίσματα. Σήμερα το κατάστημα πρόκεται να λειτουργήσει ως πολυιατρείο και θα γίνουν εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Πρώτη μου σκέψη να βγάλω ΕΕΜΚ για τις διαρρυθμίσεις και ταυτόχρονα ενημέρωση φακέλου για την αλλαγή χρήσης η οποία δεν απαιτεί άδεια δόμησης αφού δεν γίνεται αλλαγη στα φορτία προς το δυσμενέστερο.

Η πολεοδομία μου βγάζει διάφορα ζητήματα. Πρώτον θεωρεί ότι γίνεται αλλαγή στα Η/Μ (συγκεκριμένα στην παθητική) και επειδή είναι ειδικό κτίριο μου λέει πρέπει να βγάλεις άδεια δόμησης. Δεν μπορείς όμως να βγάλεις άδεια δόμησης λένε γιατί δεν προβλέπεται άδεια δόμησης για κτίρια που δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν (είναι κατηγορία 5 στον Ν.4178). Επίσης δεν μπορεί να γίνει και αλλαγή χρήσης γιατί αυτή επιτρέπεται μόνο στις περιπτώσεις αυθαίρετων χώρων για την αλλαγή χρήσης των οποίων δεν απαιτειται η έκδοση άδειας δόμησης (μου δώσαν ένα εγγραφο της ΔΟΚΚ) και αφού εγώ απαιτείται να βγάλω άδεια δόμησης(την οποία δεν μπορώ...) αφου αλλάζουν τα Η/Μ άρα δεν μπορώ αλλαγή χρήσης.

Κοινώς σαν να μου λένε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως , πάρε το κτίριο και βάλτο εκέι που ξέρεις...Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή..

Link to comment
Share on other sites

Για την άδεια δόμησης έχουν δίκιο το λέει στην ΥΑ ΟΙΚ 55174 (ΦΕΚ Β 2605/2013).

 

Για τα Η/Μ εκτός από την παθητική έχεις και αλλαγές σε μελέτες ύδρευσης/αποχέτευσης εφόσον θα δείξεις νέα wc κλπ.

 

Δεν καταλαβαίνω που κολάνε στην κατ.5. Αυτό το έγγραφο της ΔΟΚΚ μπορείς να το ανεβάσεις;

 

Τσέκαρε επίσης χρήσεις γης και θέσεις στάθμευσης πριν ξεκινήσεις.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει αυτό το έγγραφο και στη δική μας πολεοδομία akis73 . Θα σου πω πως και η ΔΟΟΑΚ είναι προβληματισμένη που κυκλοφορεί αυτό το έγγραφο αλλά δεν έχουν τρόπο να το μαζέψουν!!! Το έγγραφο αποτελεί απάντηση σε ερώτημα πολίτη και μπερδεύει 4178 με 4067!!! Ποίημα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ας αφήσουμε την εεμκ απέξω ..δεν μπορώ να βγάλω "άδεια δόμησης για εσωτερικές διαρρυθμίσεις και ενημέρωση φακέλου για αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε πολυιατρειο"; Χρήση γης έχω πάρει ,ήταν το πρώτο που έκανα.

Ο 4178 το ελεγε ξεκάθαρα ότι μπορεί να αλλάξει ή χρήση.(μην σας πω ότι σε αυτό βασιστηκαν και οι ιδιοκτήτες για να γίνει ή σχετική επένδυση) .Πως εμπλεξαν τα πράγματα από τότε με έγγραφα ,δοκ κτλ ;

 

 

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.