Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ισχύς πριζών για ΥΔΕ


andreastz

Recommended Posts

Δύο ερωτήσεις

 

1.Μία ενισχυμένη πρίζα(μόνη της σε μία γραμμή 3Χ2.5) πχ στην κουζίνα την δηλώνουμε κανονικά 200w;

 

2.Εάν το πλυντήριο ρούχων είναι συνδεδεμένο σε ενισχυμένη πρίζα τότε είναι απαραίτητο να δηλώσουμε το πλυντήριο;

Εάν όχι τότε τι ισχύ θα δηλώσουμε τον ρευματοδότη;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Για την νέα ΥΔΕ έχουν γραφτεί αρκετά βιβλία και ο κάθε συγγραφέας έχει δικιά του προσέγγιση για τα δύο ερωτήματα που εθεσες.

Στην πιάτσα παίζει πολύ το σύστημα του <κουβά> δηλ.όλες οι πρίζες 200w .

Όταν η πρίζα είναι για αποκλειστική χρήση πλυντηρίου πχ στο χώρο του WC τότε εγώ θεωρώ ότι η ισχύς της γραμμής είναι 3680w (230V*16Α=3680W)από την στιγμή που δεν υπάρχει πλυντήριο εγκατεστημένο και δεν γνωρίζω την πραγματική ισχύ της συσκευής ,ενώ εαν υπάρχει συσκευή τότε δηλώνω την πραγματική ισχύ και την δηλώνω πχ 2.1KW στο σχέδιο και στην έκθεση παράδοσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το θέμα είναι ότι άμα υπάρχει πλυντήριο στην πρίζα τότε εσύ αυτήν την πρίζα δεν την δηλώνεις

στην έκθεση παράδοσης και αντί αυτής δηλώνεις το πλυντήριο;

Link to comment
Share on other sites

Την πρίζα την γράφω στην έκθεση παράδοσης με αστερίσκο και γράφω οτι αντιστοιχεί στην τάδε συσκευή ενω την ισχύ της πρίζας την αναφέρω ως μηδενική αφού την έχω υπολογίσει στην συσκευή.

 

ΥΓ: Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις και δεν διεκδικω το αλάθητο ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον συνονόματο. Αν σε μιά εγκατάσταση ξερω ότι στην συγκεκριμένη πρίζα θα συνδεθεί πχ πλυντήριο ρούχων  η πιάτων ή φουρνάκι η ψυγείο, στεγνωτήριο κτλπ και δεν υπάρχουν οι συσκευές ώστε να δω την ισχύς τους τότε δηλώνω το μέγιστο της γραμμής όπως το υπολόγισε ο Νίκος. Αυτό όμως σε πολλές εγκαταστάσεις όπου η παροχή είναι με 6αρι θέλει προσοχή γιατι ξεφεύγει από την μέγιστη ισχύς που μπορεί να σου δώσει η ΔΕΗ, για την παροχή αυτή.... Έτυχε πριν καιρό να μου γυρίσουν σχέδιο πίσω. Όσον αφορά στην Εκθεση παράδοσης φυσικά και θα σημειώσεις και την πρίζα και το πλυντήριο γιατί πολύ απλά υπάρχουν ή θα υπάρξουν στο μέλλον. Τελος σε συζήτηση με φίλο μου επισκευαστή ηλ. πλυντηρίων μου είπε οτι πλέον τα πλυντήρια ρουχων δεν υπερβαίνουν τα 2Κ ενώ τα πλυντήρια πίατων έχουν δυό αντιστάσεις όπου φτάνουν τα 3Κ,  εγκυκλοπαιδικά.

Link to comment
Share on other sites

.Εάν δεν υπάρχει πλυντήριο τότε γιατί σημειώνεις στην έκθεση οτί υπάρχει ?Δεν έχει σημασία εάν θα βάλει κάποτε ,σημασία έχει εάν υπάρχει την ώρα που κάνεις τον επανέλεγχο.Εάν δεν υπάρχει σημειώνεις απλός ενισχυμένη πρίζα με την ανάλογη ισχύ.

Edited by hektor
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανω και εγω. Επισεις φροντιζω σε καθε γραμμη να βαζω το μεγιστο επιτρεπτο φορτιο δηλ.

16Α ασφαλεια 3680W

10A ασφαλεια 2300W

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Την ισχύ του μηχανήματος ή αντίστοιχα το μέγιστο φορτίο που αντέχει η γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.