Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πυρασφάλεια σε κέντρο δημιουργικής απασχόλησης παιδιών


johnblac27

Recommended Posts

Σε ΚΔΑΠ, απαιτείται πιστοποιητικό πυροπροστασίας, σύμφωνα με τα μέχρι τώρα όταν έχεις παιδιά κάτω των 6 ετών τα οποία δεν διανυκτερεύουν 

τότε το κτίριο θεωρείται εκπαιδευτήριο και το μελετάμε με το άρθρο 7 το Π.Δ 71/88 σύμφωνα με την υπ αρ. 39112 Φ701.2/12-10-98. Πρόσφατα σε 

αντίστοιχο κτίριο μου ζητήθηκε να μελετηθεί με το άρθο 12Α ( Π.Δ 71/88) όπου σε ένα ισόγειο χώρο 130 τ.μ. πρέπει να βάλω σπρινκλερ, και πυρανίχνευση.

Έχει κάποιος συνάδελφος αντιμετωπίσει παρόμοια θέμα και τι κάνατε;

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν γράφεις οτι απευθύνεσααι σε συναδέλφους, ενω στο προφίλ σου γράφεις ιδιώτης !

 

Αν όντως είσαι συνάδελφος άλλαξε την ιδιότητα σου.

 

Όσο αφορά το ερώτημα σου, σε αντίστοιχη περίπτωση έκανα πριν καιρό πυρασφάλεια για παιδικό σταθμό (σύμφωνα με το άρθρο 12Α), και έβαλα πυρανιχνευση, χειροκίνητο σύστημα συναγερμού και springler.

 

Tο σύστημα έγινε με δεξαμενή νερου με παροχή για 30min, δίδυμη αντλία, χαληβδοσωλήνες και springler.

 

Δεν ξέρω τι άλλο θέλεις να μάθεις....

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν γράφεις οτι απευθύνεσααι σε συναδέλφους, ενω στο προφίλ σου γράφεις ιδιώτης !

 

Αν όντως είσαι συνάδελφος άλλαξε την ιδιότητα σου.

 

Όσο αφορά το ερώτημα σου, σε αντίστοιχη περίπτωση έκανα πριν καιρό πυρασφάλεια για παιδικό σταθμό (σύμφωνα με το άρθρο 12Α), και έβαλα πυρανιχνευση, χειροκίνητο σύστημα συναγερμού και springler.

 

Tο σύστημα έγινε με δεξαμενή νερου με παροχή για 30min, δίδυμη αντλία, χαληβδοσωλήνες και springler.

 

Δεν ξέρω τι άλλο θέλεις να μάθεις....

Σόρρυ λάθος στο προφίλ το διόρθωσα,

 

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν τελικά η διευκρινιστική που αναφέρει ότι αν δεν υπάρχει διανυκτέρευση παιδιών (ύπνος την νύχτα δηλαδή) τότε ακολουθούμε το άρθρο 7 (εκπαιδευτήρια ) και όχι

το 12Α.

Link to comment
Share on other sites

Στη δικη μου περίτωση, αφορούσε παιδικό σταθμό, χωρίς διανυκτέρευση και μου είπαν να πάω με το άρθρο 12Α.

 

Ο παιδικός σταθμός και σταθμός βρεφών (παργ, 4.6 του άρθρου 12Α), αφορά άτομα μη αυτοεξυπηρετούμενα, συνεπώς πρέπει να εγκαθίσταται δίκτυο springler σ΄όλο το κτήριο.

 

Τώρα τι σου είπαν στη ΠΥ της περιοχής σου αυτοί ξέρουν ...αλλά το κρίμα στο λαιμό τους αμα συμβεί κάτι :sad:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε παιδικό σταθμό πήγα κανονικά με το άρθρο 7 πρόσφατα.

το ΚΔΑΠ μπορεί και να εντάσσεται στο άρθρο 12Α.

στην προηγούμενη περίπτωση που είχες, έβαλες σπρίνκλερ με καταιονισμό σε ποιούς χώρους? γιατί απ'ότι βλέπω στην 4.6 μόνο στους επικίνδυνους χώρους απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου συνέστησαν να βάλω σ΄ολους τους χώρους εκτος WC... χώρο δημιουργικής αποσχόλησης, διαδρόμους, κουζίνα, δωμάτια προσωρινού ύπνου.

Link to comment
Share on other sites

σπρίνκλερ? με αντλητικό συγκρότημα κανονικά δηλαδή? και τί έκανες τελικά?

το λέω γιατί η ύπαρξη τέτοιας μονάδας ξέρω ότι είναι κόστος-απαιτεί χώρο-και γενικά είναι μια πολύπλοκη διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

σπρίνκλερ? Ναί με αντλητικό συγκρότημα κανονικά δηλαδή? Ναί και τί έκανες τελικά? Ο επιχειρηματίας τα έκανε και τα έβαλε όλα και πήρε το πιστοποιητικό !

το λέω γιατί η ύπαρξη τέτοιας μονάδας ξέρω ότι είναι κόστος-απαιτεί χώρο-και γενικά είναι μια πολύπλοκη διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

το λέω αυτό γιατί σε κτίρια που γίνεται η πυρασφάλεια συνήθως είναι τελειωμένο από πλευράς κτίσματος τουλάχιστον (συνήθως η ενεργητική γίνεται στο τέλος)

και είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί ο χώρος για δεξαμενές και αντλητικά συγκροτήματα κλπ

άλλο να μπει έξτρα μια ΠΦ παραπάνω ή ένας ανιχνευτής, αλλά για δεξαμενή υπήρχε χώρος?

Link to comment
Share on other sites

¨Εχεις δίκιο σ' αυτό που λές, η δική μου περίπτωση ήταν σε κτήριο με έκδοση οικ. άδειας (το 1995) και τα προβλέψαμε όλα απο την αρχή. Αν τώρα η δική σου περίπτωση είναι σε υφιστάμενο, δύο τινά θα συμβούν :

 

1) Εάν δεν έχεις τους απαραίτητους χωρους δεν κάνει την επένδυση ο επιχειρηματίας

 

2) Αν θέλει σώνει και καλά να κάνει αυτή τη δραστηριότητα, επιλέγει αλλο κτήριο στην ίδια περιοχή ή σε άλλη.

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.