Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνολο δικαιολογητικών άδειας έγκρισης και δόμησης


Recommended Posts

 για αδεια περιφραξης σε αγροτεμαχιο απαιτειται εγκριση απο τον ΤΟΕΒ ?

η Υ.ΔΟΜ. δεν μου ζητησε εγκριση απο τον ΤΟΕΒ. Μου ειπαν οτι δεν εχουν ζητησει εγκριση απο τον ΤΟΕΒ ποτέ.

Ο ΤΟΕΒ ομως επιμενει οτι πρεπει να δωσει εγκριση, επειδη ετσι αποφασισαν στην ΓΣ και εγραψαν στο Καταστατικο τους.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι . Στην εγκριςη δομηςης απαιτείται να δηλωθούν ολοι οι μηχανικοι που θα συμμετέχουν στο έργο ή μόνον ο συντάξας το διάγραμμα δομηςης και το Τοπογραφικο ;

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εβγαλα αδεια δομησης σε οικισμο<2000. Εγκριση απο Αρχαιολογια και Δασαρχειο (ηταν εντος κι εκτος οικισμου).

 

Οταν πηγα να κανω εναρξη εργασιων, με σταματησαν απο τον ΤΟΕΒ και μου ειπαν οτι δεν ζητησα απο αυτους εγκριση, οπως οριζει το Καταστατικο του ΤΟΕΒ.

Η ΥΔΟΜ δεν ηξερε τιποτα σχετικα με την εγκριση απο ΤΟΕΒ. Μου ζητησαν να φερω το Καταστατικο του ΤΟΕΒ για να το διαβασουν και μου ειπαν οτι οφειλα να το γνωριζω.

 

Πηγα στο Υπουργειο Αγροτικης Αναπτυξης και μου ειπαν οτι για την εκδοση οικοδομικης αδειας σε περιοχες με ΤΟΕΒ, απαιτειται η εγκριση του ΤΟΕΒ! (δεν θα επρεπε να υπαρχει καποιος Νόμος που να το καθοριζει αυτο? )

Μου ειπαν οτι ακομα και για την ενταξη καποιας περιοχης σε Σχέδιο Πόλης, απαιτείται η εγκριση του ΤΟΕΒ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε περίπτωση ύπαρξης βεβαίωσης δασαρχείου για αγροτεμάχιο που εκδόθηκε το 82' άδεια για οικοδομή.

Για έκδοση νέας άδειας απαιτείται νέα βεβαίωση; Δηλαδή πλέον πράξη χαρακτηρισμού.

Link to comment
Share on other sites

με ενημέρωσαν απο ΥΔΟΜ  ότι έχω θέμα με μια άδεια δόμησης διαρρύθμιη που θέλω να βγει σε Ο.Ι  στον Α όροφο πελάτη μου  γιατί υπάρχει σε ισχύ άδεια  από το 2012 για  διαρρύθμιση στο ισόγειο σε ΑΛΛΗ  Ο.Ι   ΑΛΛΟΥ ιδιοκτήτη

 

κάπου στις προσθήκες του 4030  αναφέρει ότι δεν μπορεί να υπάρχουν σε ισχύ 2 αδειες για το ίδιο οικόπεδο μου είπαν και μπορεί να χρειαστεί να κάνω αναθεωρηση στην άδεια που είναι σε ισχυ!!

 

τους είπα ότι από τη στιγμή που είναι ξεχωριστές  Ο.Ι με ξεχωριστούς ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ  δεν θεωρώ ότι εμπίπτω στην περίπτωση

μου είπαν θα μου απαντήσουν την τρίτη

 

έχει κάποιος ανάλογη περίπτωση ή  ξέρει κάτι σχετικά?

 

το καταλαβαίνω ότι για ανέγερση ή για τον ίδιο ιδιοκτήτη δεν πρέπει να υπάρχουν σε ισχύ 2 άδειες....

αλλά σε ξεχωριστές Ο.Ι και ξεχωριστοί ιδιοκτήτες και ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ μηχανικοί   πως να κάνεις αναθεώρηση σε άδεια άλλου μηχανικού  και άλλου ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα,

παρακαλώ αν ξέρει κάποιος συνάδελφος σε ποιο νόμο ή εγκύκλιο ή απόφαση ή ότι τελοσπάντων αναφέρεται ότι απαιτείται ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ του ιδιοκτήτη για έκδοση άδειας δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

ν. 3463/2006

αρθρο 285

 

Αρθρο 285

Ενημερότητα οφειλών

Προϋπόθεση για τη χορήγηση οποιασδήποτε μορφής αδειών από Δήμους και
Κοινότητες είναι η μη ύπαρξη, εις βάρους του ενδιαφερομένου, βεβαιωμένων
ληξιπρόθεσμων οφειλών προς αυτούς, με εξαίρεση τις περιπτώσεις εκκρεμοδικίας
και του διακανονισμού καταβολής αυτών, σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία.

 

[άλλο δεν βρισκω...]

Link to comment
Share on other sites

απο καπου εχω  τυπωμενη  μια  δισελιδη κατασταση

 

ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ [πριν την πρωτοκολληση]

ΑΔΕΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

 

εχει 17 κελλια [μερικα ειναι...πολλαπλα]

 

το 15/η αφορα " ενημεροτητα του ιδιοκτητη  απο Δημο"

 

ισως το βρεις καπου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.