Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλιακός 3πλής ενέργειας - Πρόβλημα στο κύκλωμα καλοριφέρ


dmihos

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα.

 

Μια μικρή βοήθεια θέλω κι εγώ, αν κάποιος είναι γνώστης του θέματος.

 

Έχω έναν Nobel ηλιακό τριπλής ενέργειας, 6ετίας.

 

Με ήλιο και ρεύμα δούλευε πάντα άψογα.

Είναι συνδεδεμένος και με το δίκτυο καλοριφέρ, ωστόσο δε ζέστανε ποτέ του το νερό.

Έχουν έρθει 5-6 μαστόρια να τον δουν, δεν έχουν βγάλει άκρη.

Το θέμα κυκλώματος είναι ΟΚ, το νερό από το καλοριφέρ μπαίνει και βγαίνει καυτό μέσα, ωστόσο δε ζεσταίνει το νερό του θερμοσίφωνα.

Εξαέρωση, βάνες κλπ όλα κομπλέ. Ο διπλανός θερμοσίφωνας, από άλλο διαμέρισμα, με ίδιο καυστήρα, κύκλωμα κλπ, ζεσταίνει το νερό άμεσα.

 

Πρόσφατα, μου είπε κάποιος ότι πιθανότατα φταίει η σερπαντίνα, η οποία είτε είναι ελατωμματική είτε "δεν έχει κουμπώσει καλά".

Πήρα τηλέφωνο στην εταιρία, το κόστος αντικατάστασης είναι 120ευρώ + επίσκεψη του τεχνικού.

 

Με τέτοιο κόστος, υπολόγισα βάσει λογαριασμών ΔΕΗ, δε με συμφέρει να την αλλάξω. Κρατάω τα λεφτά για τη ΔΕΗ και θα περάσω αρκετά χρόνια.

 

Ξέρει κανείς αν όντως μπορεί να οφείλεται στη σεπαντίνα ή σε κάτι άλλο; Αξίζει να φωνάξω κάποιον απλά να το ανοίξει να δει μήπως είναι επισκευάσιμο;

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χαιρετώ

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο την σερπαντίνα που πιθανόν να μην έχει ''κουμπώσει'' όπως σου είπε κάποιος, άλλη πιθανή εκδοχή είναι να μην έχουν συνδέσει σωστά τις σωλήνες που ο λέβητας ζεσταίνει το θερμοσίφωνα.

 

Δηλαδή, η σωλήνα προσαγωγής που ξεκινάει απο το λέβητα και πάει στην εισαγωγή του θερμοσίφωνα, να την έχουν συνδέσει στην εξαγωγή του θερμοσίφωνα και το αντίθετο στην άλλη σωλήνα του θεροσίφωνα.

 

Με αυτή αυτό το τρόπο σύνδεσης, όπως αντιλαμβάνεσαι δεν μπορεί να κυκλοφορίσει ζεστό νερό μέσα στη σερπαντίνα.

 

Είναι μια εκδοχή !

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει σερπαντίνα, τότε στο δοχείο του θερμοσίφωνα θα υπάρχει νερό του κυκλώματος θέρμανσης, το οποίο θα φτάνει στη βρύση ζεστό.

 

Αν η σερπαντίνα συνδεθεί ανάποδα πάλι θα δουλεύει, έστω με χαμηλότερη απόδοση. Ο συγκεκριμένος θερμοσίφωνας ίσως έχει "σερπαντίνα" (inox σπιράλ) στην οποία δεν παίζει κανένα ρόλο η σύνδεση προσαγωγής-επιστροφής (βλέπε συννημένο).

Σερπαντίνα.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αν η σερπαντίνα συνδεθεί ανάποδα πάλι θα δουλεύει, έστω με χαμηλότερη απόδοση.

 

Δεν με βρίσκεις σύμφωνο, γιατί νομίζω οτι στο κύκλωμα της σερπαντίνας (εσωτερικά) πρέπει να υπάρχει αντεπίστροφη βάνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω συναντήσει ποτέ αντεπίστροφο στο εσωτερικό σερπαντίνας. Δεν εξυπηρετεί κάτι και, αν ήταν κυριολεκτικά στο εσωτερικό της, θα δημιουργούσε προβλήματα λόγω μη επισκεψιμότητας.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Έχουν έρθει 5-6 μαστόρια να τον δουν, δεν έχουν βγάλει άκρη.

Το θέμα κυκλώματος είναι ΟΚ, το νερό από το καλοριφέρ μπαίνει και βγαίνει καυτό μέσα, ωστόσο δε ζεσταίνει το νερό του θερμοσίφωνα.

Εξαέρωση, βάνες κλπ όλα κομπλέ. Μήπως χρησιμοποιείτε ακουστικό μπαταρίας τύπου ρομπότ?

Link to comment
Share on other sites

 

Έχουν έρθει 5-6 μαστόρια να τον δουν, δεν έχουν βγάλει άκρη.

Το θέμα κυκλώματος είναι ΟΚ, το νερό από το καλοριφέρ μπαίνει και βγαίνει καυτό μέσα, ωστόσο δε ζεσταίνει το νερό του θερμοσίφωνα.

Εξαέρωση, βάνες κλπ όλα κομπλέ. Μήπως χρησιμοποιείτε ακουστικό μπαταρίας τύπου ρομπότ?

 

 

Ομολογώ δεν κατάλαβα την ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ δεν κατάλαβα την ερώτηση.

Τα ρομπότ ακουστικά (ντους) έχουν διακόπτη ο οποίος κλείνει την παροχή νερού από το ακουστικό.Αν εσείς κλείνετε το διακόπτη η παροχή δε σταματάει και συνεχίζει να κάνει By-pass το νερό με αποτέλεσμα να ανακατεύεται το ζεστό νερό του μπόϊλερ με το κρύο συνεχώς και τελικά να πέφτει η θερμοκρασία του. Λίγο σπάνιο σενάριο αλλά το έχω αντιμετωπίσει.

post-58353-0-76286300-1417768554_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα ρομπότ ακουστικά (ντους) έχουν διακόπτη ο οποίος κλείνει την παροχή νερού από το ακουστικό.Αν εσείς κλείνετε το διακόπτη η παροχή δε σταματάει και συνεχίζει να κάνει By-pass το νερό με αποτέλεσμα να ανακατεύεται το ζεστό νερό του μπόϊλερ με το κρύο συνεχώς και τελικά να πέφτει η θερμοκρασία του. Λίγο σπάνιο σενάριο αλλά το έχω αντιμετωπίσει.

 

Όχι δεν έχω κάτι τέτοιο. 

 

Επίσης, δε συζητάμε για περίπτωση όπου το νερό ζεσταίνεται αλλά κρυώνει γρήγορα ή βγαίνει χλιαρό ή κάτι τέτοιο. 

Μιλάμε για περίπτωση όπου ανοίγεις το καλοριφέρ το πρωί, καίει ασταμάτητα μέχρι το απόγευμα και όταν δοκιμάσεις νερό από το θερμοσίφωνο είναι τελείως παγωμένο.

 

Αντίθετα, με ήλιο/ρεύμα το νερό ζεσταίνεται αμέσως και κρατάει πολύ (αν δεν το σπαταλήσω κρατάει και μέρες)

 

Σκέφτομαι μήπως πράγματι δεν υπάρχει καν σερπαντίνα μέσα. Παίζει κάτι τέτοιο; Αλλά πάλι, γιατί να συνέδεσαν σωλήνες αν δεν έχει; Και πως κυκλοφορεί το νερό; (το νερό εμφανώς μπαίνει και βγαίνει καυτό)

Τί να πω, θα φωνάξω έναν να τον ανοίξει να δούμε.

 

Thanks πάντως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.