Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είδαμε τα πρώτα κυπαρίσσια να φυτεύονται στο νέο μεγαλο πάρκο της πόλης


Engineer

Recommended Posts

Επειδή δηλώνω άγνοια επι του θέματος, τι σκάνδαλα παίζονται στο εν λόγω έργο.

 

Δεν αποτελεί ιδιωτικό έργο;

Γιατί από όσα ξέρω (που μπορεί να είναι και λάθως) χρηματοδοτείται αποκλειστικά από το Ιδρυμα Σταυρος Νιαρχος, το οποίο είναι ιδιωτικό.

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=362&sni[524]=920&language=el-GR

 

http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1277292/pos-h-anaplash-se-panepisthmioy-kai-falhro-meinei.html

 

Η ανάπλαση του Φαληρικού Όρμου δεν είναι ιδιωτικό έργο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο η ανάπλαση του Φαληρικού όρμου (που περιμένουν να δουν μήπως και το εντάξουν κάποια στιγμή)

και άλλο λυρική σκηνή, βιβλιοθήκη και όλος αυτός ο φυτεμένος τεχνικός λόφος που χρηματοδοτούνται από το ίδρυμα

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Άλλο η ανάπλαση του Φαληρικού όρμου (που περιμένουν να δουν μήπως και το εντάξουν κάποια στιγμή)

και άλλο λυρική σκηνή, βιβλιοθήκη και όλος αυτός ο φυτεμένος τεχνικός λόφος που χρηματοδοτούνται από το ίδρυμα

 

Δεν είπα ότι υπάρχει σκάνδαλο, αυτό είναι αλλουνού δουλειά να το ερευνήσει. Είπα ότι το έργο εντάσσεται σε ένα σύνολο. Δεν πρέπει κάποιος να το δει ξεχωριστά, ούτε και το ίδρυμα το κάνει αυτό άλλωστε (εξ'ού και η γκρίνια για τις καθυστερήσεις). Το αν η ανάπλαση του όρμου θα έχει και λειτουργικά για την λυρική στοιχεία (π.χ., λέμε τώρα, μία προβλήτα ώστε να έχει πρόσβαση από την θάλασσα κάποιος VIP, δεν το ξέρω). Το ίδρυμα πιθανότατα να χρηματοδοτεί και περισσότερα από αυτά που θα 'πρεπε.

 

Από την όλη περίπτωση του Φαλήρου κρατάω τους μισθούς που δίνουν πλέον οι εταιρείες (σε άλλο topic), και την φωτό με τα 14 κράνη που φυτεύουν μία ελιά.

(πιο πολύ μου μυρίζει σκάνδαλο η πεζοδρόμηση της πανεπιστημίου).

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, μπορεί να είχαν διάλειμμα και να πήγαν να χαζέψουν το φύτεμα της ελιάς!

πω πω... τόσο πολύ σας πείραξε πια?

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Αναδοχος ειναι η κοινοπραξια salini impregilo-τερνα με leader την impregilo. Το εργο ειναι ιδιωτικο,κατασκευαζεται εξ ολοκληρου με δολαρια συγκεκριμενα. Παραχωρηθηκε το οικόπεδο του ιπποδρομου στο ιδρυμα, και το ιδρυμα φτιάχνει το εργο με δικο του κοστος με συμβαση τυπου dpc(design-procurement-construction) και κλειστη τιμη για τον ανάδοχο. Μολις ολοκληρωθει, το ιδρυμα θα παραχωρησει ως δωρεα το εργο στο ελληνικο δημοσιο.

 

Τωρα για το ποσοι ανθρωποι χρειαζονται για να φυτεψουν μια ελια. Ειναι ο εκπροσωπος του φυτωριου, γεωπονος της κ/ξ, τοπογραφος με ακριβεια εκατοστου ΚΑΙ στον προσανατολισμο κλαδιων, εκπροσωποι του υπεργολαβου φυτευσης,quality control της κοινοπραξιας, μηχανικος κατασκευης του λοφου, εργοδηγος, χειριστες, εργατες και εκπροσωποι της επιβλεψης. Και αυτο επαναλαμβανεται σε καθε ελια κ σε καθε θαμνο,για τα περιπου 300.000 φυτα κ δεντρα που προκειται να φυτευτουν στο λοφο. Εν ολιγοις η φωτογραφια δεν τους δειχνει ολους.

 

τωρα για το ποιος χτενίζεται,ειναι αλλου παππα ευαγγέλιο, εμενα περισσοτερο μου φαινεται οτι χτενιζονται οι του δημοσιων επενδυσεων που γραφουν στ αρχιδια τους τα ζεστα λεφτα του νιαρχου για το φαληρικο ορμο,παρα η κοινοπραξια

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οσο για τη μισθοδοσία,ακολουθει τους κανονες της προσφορας και της ζητησης. Πολλοι άνεργοι μηχανικοι=σκατα λεφτα.

 

λιγοι ανεργοι μηχανικοι=πολλα λεφτα.

 

τις πραξεις τις ξερετε. Κ οποιος ειναι αντρας, ζηταει παραπανω. Εγω προσωπικα εχω υποχρεωσεις κ αποφάσισα νσ αφησω τους ορχεις μου σπιτι. Εχω μωρο κ γυναικα ομορφη να θρεψω. Στην τελική,στις αποικιες οι μαυροι περναγαν χειροτερα

Edited by [email protected]
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.