Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαφορετικές χρήσεις στο ίδιο κτίριο - Απαίτηση πυροδιαμερισμάτων


emmvas

Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

Έχω την εξής απορία:

 

Ημιυπόγειο κατοικίας με διαφορετική χρήση (εξετάζεται ξεχωριστά με το άρθρο 8 ), πρέπει να είναι και ξεχωριστό πυροδιαμέρισμα;

 

Επειδή είναι λίγο γενικό το ερώτημα, διευκρινίζω ότι το ημιυπόγειο έχει ανεξάρτητη τελική έξοδο από την κατοικία, αλλά συνδέονται μέσω ανοιχτού κλιμακοστασίου.

Εάν το κτίριο εξεταζόταν με μία χρήση δεν θα υπήρχε τέτοια απαίτηση με βάση τα δεδομένα (3 όροφοι - 10,4 μ ύψος). Δυστυχώς όμως μου το ζήτησαν  στην πυροσβεστική λόγω των διαφορετικών χρήσεων (κατοικία-γραφείο).

Δεν έχω βρει κάπου στον κανονισμό να προβλέπεται απαίτηση πυροδιαμερίσματος μεταξύ δύο διαφορετικών χρήσεων.

 

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

 

Ευχαριστώ.

Edited by miltos
Διόρθωση του κειμένου που αντιστοιχεί σε smiley
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σ'ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση σου.

 

Συμφωνώ ότι αναφέρεται στην 3.2.2, απλά θεωρώ ότι δεν είναι ξεκάθαρο ότι πρέπει να αποτελούν ξεχωριστό πυροδιαμέρισμα. Όπως π.χ. στην 3.2.5 που ξεκάθαρα αναφέρει ότι οι επικίνδυνοι χώροι πρέπει υποχρεωτικά να αποτελούν πυροδιαμέρισμα.

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι μπορώ να δείξω στο σχέδιο μια πυράντοχη πόρτα που να χωρίζει το κλιμακοστάσιο, αλλά πρακτικά όμως δεν νομίζω να κατασκευαστεί από τον πελάτη, οπότε προσπαθώ να το δικαιολογήσω θεωρητικά. Ούτε φυσικά θα ήθελα να βάλω τον πελάτη σε έξοδα αν κάτι τέτοιο δεν απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε τον ότι απαιτείται και ότι αν δεν τοποθετηθεί θα το βρει 'μπροστά του' κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Η 3.2.2 αναφέρει ότι οι διαχωριστικοί τοίχοι μεταξύ διαφορετικών χρήσεων ή ιδιοκτησιών (αν υπάρχουν) πρέπει να είναι πυράντοχοι. Δεν λέει ότι πρέπει να υπάρχουν διαχωριστικοί τοίχοι, αλλά και να υπάρχουν δεν θέτει τις υπόλοιπες απαιτήσεις πυροδιαμερίσματος. Δεν αναφέρεται καν στα υπόλοιπα στοιχεία του περιβλήματος που είναι κοινό για τις δύο χρήσεις (πχ πλάκα), παρά μόνο στους τοίχους.

Link to comment
Share on other sites

Η υπόθεσή σου ότι ο πυροσβέστης "κολλησε" στην 3.2.2 λογικά είναι σωστή.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Μίλτο σ'ευχαριστώ που ασχολήθηκες και εσύ με το θέμα μου. 

Και εγώ ερμηνεύοντας τον κανονισμό δεν βλέπω να υπάρχει υποχρεωτική απαίτηση πυροδιαμερίσματος. Σίγουρα η περίπτωση αυτή δεν συναντάται και πολύ συχνά (2 διαφορετικές χρήσεις στον ίδιο χώρο).

Έχω καταλήξει στο επιχείρημα ότι είτε εξεταζόταν όλο το κτίριο με το άρθρο 5 , είτε με το άρθρο 8 δεν θα απαιτούνταν. Οπότε γιατί να απαιτείται στον συνδυασμό τους εφόσον τηρούνται τα απαραίτητα μέσα ενεργητικής. Δε νομίζω βέβαια να καταφέρω να πείσω τον πυροσβέστη, αν τελικά μου το γράψει παρατήρηση.

Θα επανέλθω με τα αποτελέσματα του επίσημου ελέγχου!  :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάθε κατάστημα πρεπει να ειναι πυροδιαμερισμα... δε γινεται να μεταδιδεται η φωτια απο τον εναν στον αλλο

 

EDIT: Καλά... αλλού και αλλού είμαι... έγραψες για το άρθρο 8 και τα μυαλά μου πήγαν στην 8/2007... ότι να΄ναι... άκυρο λοιπόν το προηγούμενο!!

 

Κάτι που ίσως να είναι σημαντικό είναι το εξής:

 

Στην παρ. 1 του άρθρου 8 μας λέει ότι:

" Όταν στο κτίριο υπάρχουν και άλλες χρήσεις ισχύει η παράγραφος 1.2.2. των Γενικών Διατάξεων"

 

... η οποία 1.2.2 των γενικών διατάξεων λέει ότι:

"Λεπτομερέστερος προσδιορισμός των κτιρίων που ανήκουν σε κάθε κατηγορία δίνεται στις Ειδικές Διατάξεις του παρόντος Κανονισμού.

Σε περίπτωση αμφιβολίας για τον προσδιορισμό της χρήσης ενός κτιρίου, αρμόδια για την κατάταξή του στη συγγενέστερη κατηγορία είναι η ελέγχουσα Δημόσια Αρχή.

Ο χαρακτηρισμός της κατηγορίας αναφέρεται σε ολόκληρο το κτίριο ή σ’ ένα τμήμα του ή σ’ ένα πυροδιαμέρισμα. Αφορά στην κυρία χρήση του κτιρίου.  Τυχόν δευτερεύουσα άλλη χρήση που συνυπάρχει στο κτίριο εξετάζεται χωριστά, αν πρόκειται για κατοικία ή αν καταλαμβάνει επιφάνεια μεγαλύτερη του 1/4 της συνολικής επιφάνειας του κτιρίου."

 

Κατά συνέπεια αν είναι μικρότερο του 25% δεν πρέπει να εξεταστεί σαν ξεχωριστή χρήση...

 

Μία ακόμα ερώτηση... γιατί απαιτείται μελέτη πυροπροστασίας? Την ζητάει κάποια ασφαλιστική ή το θέλει ο ιδιοκτήτης?

 

Και κάτι τελευταίο που μου ήρθε τώρα... γιατί εξετάζει ο πυροσβέστης την δομική πυροπροστασία, αφού το κτίριο είναι μετά το 1988?

Edited by GregDel
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω βιομηχανικό κτήριο, που αποτελείται από ένα χώρο παραγωγής και ένα χώρο έκθεσης. (Άρθρο 9 και 11, για την παθητική)

Εφάπτονται και επικοινωνούν με πυράντοχη πόρτα.

 

1. Επειδή πρόκειται για διαφορετικές χρήσεις, θα τις μελετήσω ξεχωριστά. 

Θα κάνω δύο μελέτες; Ή σε ένα τεύχος θα περιγράφω δύο χώρους;

 

2. Στο χώρο έκθεσης απαιτούνται δύο έξοδοι. Η μία από αυτές μπορεί να είναι μέσω στης πυράντοχης που χωρίζει τις δύο χρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.