Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επείγον! Κινητοποίηση στο ΕΤΑΑ τη Δευτέρα 22/12/14 στις 9,00πμ


SynelefsiMixanikon

Recommended Posts

εγώ περίμένω μια παράταξη του ΤΕΕ να ζητήσει από την ΑΤΤΙΚΑ χωρίς προσωπικά δεδομένα αρχικά

τι πόσο έχουν λάβει ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ως ΔΑΝΕΙΑ από την ΑΤΤΙΚΑ και το ποσοστό εξυπηρέτησης τους!!!

 

και μετά συζητάμε ΠΟΣΑ από αυτα είναι ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΣΤΕΛΕΧΩΝ όλων των παρατάξεων και με τι επιτόκιο

 

αν θυμάμαι καλά για κάτι αντίστοιχο δεν εχουν στη ΜΠΟΥΖΟΥ τον ΛΑυρεντιάδη?

Edited by akius
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τα λέτε δεν τα λέτε κανένας δεν ακούει....και ο λόγος είναι πως δεν δείχνετε ότι σας ενδιαφέρει ο μηχανικός αλλά το κόμμα....βέβαια αυτό είναι κοινό σε όλες τις παρατάξεις.....

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτή τη φορά είσαι εξαιρετικά άδικος και απευθύνεσαι μάλιστα σε ανθρώπους που αναλώνουν αρκετό από το χρόνο τους σε διεκδικήσεις που αφορούν όλους μας (πίστεψε με δεν ανήκω στην ανοικτή συνέλευση ούτε σε κάποια άλλη παράταξη). Πάλι προσωπική μου άποψη είναι ότι η παράταξη (ομάδα ανθρώπων με κοινές αναζητήσεις - κοινούς στόχους) δεν είναι εξ ορισμού αρνητική έννοια. Αρνητική γίνεται (και αυτό συμβαίνει όντως πολύ συχνά) όταν η παράταξη μετατρέπεται σε μέσο εξυπηρέτησης προσωπικών ή/και επιχειρηματικών συμφερόντων κάτι που όμως δεν πιστεύω ότι ισχύει στην προκειμένη περίπτωση.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτή τη φορά είσαι εξαιρετικά άδικος και απευθύνεσαι μάλιστα σε ανθρώπους που αναλώνουν αρκετό από το χρόνο τους σε διεκδικήσεις που αφορούν όλους μας (πίστεψε με δεν ανήκω στην ανοικτή συνέλευση ούτε σε κάποια άλλη παράταξη). Πάλι προσωπική μου άποψη είναι ότι η παράταξη (ομάδα ανθρώπων με κοινές αναζητήσεις - κοινούς στόχους) δεν είναι εξ ορισμού αρνητική έννοια. Αρνητική γίνεται (και αυτό συμβαίνει όντως πολύ συχνά) όταν η παράταξη μετατρέπεται σε μέσο εξυπηρέτησης προσωπικών ή/και επιχειρηματικών συμφερόντων κάτι που όμως δεν πιστεύω ότι ισχύει στην προκειμένη περίπτωση.

 

 

αν συμπλήρωνες οτι αρνητική γίνεται όταν κάποιοι την θεωρούν ΚΟΛΥΜΠΗΘΡΑ του ΣΙΛΩΑΜ και σβήνει ότι αρνητικό έχουν κάνει παλιά επειδή λαμβάνουν σε αυτή μέρος  θα συμφωνούσα μαζί σου....

 

δλδ όταν σε αυτή υπάρχουν στελέχη τα οποία στο παρελθον έπαιξαν    '' ΑΧΑΡΟ'' (το λέω διπλωματικά)  ρόλο  και μετά λαμβάνουν σε αυτή μέρος και επειδή πλέον είναι μέρος τους εγιναν οι ΥΠΕΡΑΓΩΝΙΣΤΕΣ των 5 ηπείρων και 7 θαλασσών , ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν μπορώ να χειροκροτώ....

αμαυρώνει και τον αγώνα των υπολοίπων που βρίσκονται στην ΑΧΑΡΗ θέση να τους υπερσπίζονται

 

είναι σαν να μου λες ότι η βουλευτής και υπουργός επί ΓΑΠ ,   ΤΖΑΚΡΗ  επειδή θυμήθηκε τον   11/2013  να ψηφίσει υπερ της δυπιστίας για τον Σαμαρά έγινε ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ- ΑΝΤΙΠΕΛΑΤΕΙΑΚΗ  επειδή έτσι βολευει κάποιους να το πλασάρουν στεν τελική εφόρμηση προς τα θερινά ανάκτορα

 

συγγνώμη  από το να νομίζουν κάποιοι ότι με ταίζουν κουτόχορτο  προτιμώ εν γνώση μου ΝΑ ΑΠΕΧΩ και όπου πάει

 

και  μιλάω απλά γιατί πάντα πιστευω οτι  Qui tacet consentit = ο ΣΙΩΠΩΝ ΣΥΝΑΙΝΕΙ

Link to comment
Share on other sites

αν συμπλήρωνες οτι αρνητική γίνεται όταν κάποιοι την θεωρούν ΚΟΛΥΜΠΗΘΡΑ του ΣΙΛΩΑΜ και σβήνει ότι αρνητικό έχουν κάνει παλιά επειδή λαμβάνουν σε αυτή μέρος  θα συμφωνούσα μαζί σου....

 

 

Θες να τεκμηριώσεις λίγο αυτό που λες για να κάνουμε υγιή διάλογο? Το παράδειγμα της Τζάκρη δε νομίζω ότι είναι ότι το πιο σχετικό. Ας μιλήσουμε με ονόματα και στοιχεία, δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτα. Μέχρι στιγμής δεν έχει πέσει κάτι μεμπτό για την ανοικτή συνέλευση στην αντίληψη μου, το ακριβώς αντίθετο μάλιστα τους βλέπω ότι είναι οι μόνοι που κινούνται. Η παράθεση των στοιχείων θα πρέπει πιστεύω να προηγείται της καταδίκης είτε αυτή έχει να κάνει με άτομο είτε με παράταξη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

απλώς τόνισα ότι αν καταδικαζες και τέτοια φαινόμενα ΑΝ υπάρχουν θα ήταν πιο ολοκληρωμένο....

 

έγραψες μια άποψη ΠΟΤΕ έχουν αρνητική έννοια......και απλά συμπλήρωσα άλλη μια γραμμή για ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ και έφερα αντίστοιχο παράδειγμα από κεντρική πολιτική σκηνή

 

 

και να θυμάσαι στην αρχή δεν φαίνονται.....αλλά αργά η γρήγορα μαθημένοι από τις προηγούμενες πρακτικές τους θα φανούν , ΑΝ υπάρχουν

 

ξέρεις οι κατσαρίδες επιβιώνουν ακόμα και μετά απο πυρηνική έκρηξη

 

 

υγ η ΤζΑκρη είναι ότι ΠΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟ.......αν όμως δεν σου κάνει σου αναφέρω ένα  από τα πρωτοπαλίκαρα του Βενιζέλου  από το 2007 εως  το 2011, πιο πριν κολλητος του Πρωτόπαππα που ΄χαρη σε δική του ρύθμιση έγινε μέλος του συμβουλίου της ΟΤΟΕ και πήρε το 1 μύριο εφάπαξ-ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ δωράκι   αλλά ήταν τυχερός γιατί η κόρη του είχε παντρευτει τον ΑΝΔΡΕΑ ΚΑΡΙΤΖΗ και  ΤΡΟΥΠΩΣΕ στον συριζα.........ναι για τον τσουκαλα λεω  τον υπεραγωνιστη 8-)

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν μίλησες για κολυμπήθρα του Σιλωάμ και για "υπεραγωνιστές" θεώρησα ότι αναφέρεσαι στην ανοικτή συνέλευση. Αν όχι συμφωνούμε σε όλα τα άλλα.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ούτε για πλάκα....

 

σέβομαι οποιον αγωνίζεται  με ιδανικά και χωρίς ιδιοτελείς σκοπούς....

''όποιος δεν αγωνίζεται για τις ιδέες του  , η αυτός δεν αξίζει η οι ιδέες του''

 

απλά  δεν σέβομαι  τις κατσαρίδες που κολλάνε   παντού και σπιλώνουν όλους τους αγώνες....

όχι τίποτα άλλο , αναγκαστικά τους υπερασπίζεσαι και κάποια σιτγμή αφού είναι συναγωνιστές....

 

 

εγώ το ξαναλέω , και πόσταρα την κινητοποίηση σε άλλο θέμα.....αλλά ευχαριστώ και τους συναδέλφους για ΟΤΙ πετύχουν

μακάρι να ήταν ΑΠΟΛΙΤΙΚ να πήγαινα και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ενδιαφέρεται για τους μηχανικούς το έχει αποδείξει νομίζω με τη διαδικασία του σφραγίσματος των βιβλιαρίων και άλλες δράσεις. Αλλά αν δεν ενδιαφέρονται οι ίδιοι οι μηχανικοί να συμμετέχουν και να αναλάβουν δράση πόσα να κάνεις?

 

και γω που το σφραγισα τι καταλαβα? δε βγαινω στο συστημα...... εχεις κατι να πεις για αυτο?

γενικη αιματος με επιλλεκτικά αποτελεσματα πηρα στο τελος

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ΔΕΝ λένε και οι ''αριστεροί ''  μηχανικοί είναι ότι τρώμε αυξήσεις για να μην έχουν ΑΥΞΗΣΗ ουτε 1 ΕΥΡΩ οι προ 93  όσοι είναι αυτοί

 

από την άλλη πας για διαμαρτυρια για το ΕΤΑΑ και σου κοτσαρουν και 2-3  ΑΣΧΕΤΑ ΠΑΝΟ για καθαριστριες κτλ

 

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΛΕΣ οι παρατάξεις ΙΔΙΕΣ ΕΙΝΑΙ....αν    πάμε αυριο 5000 ατομα θα μας έχει φώτο και το left.gr και η ΑΥΓΗ τι κόσμο μάζεψαν...

..να πάρουμε καλά ανταλλάγματα για να βγει ο προεδρος....θέσεις σε επιτροπές του τεε...

να χώσουμε και κάποιον μισθωτό στο ΤΕΕ...να βολέψουμε κάποιον δικό μας βρε αδερφέ τσάμπα τρέχουμε?

 

προσωπικά την κινητοποίηση την ποσταρα αλλού για όποιον ενδιαφέρεται.....αλλά είπαμε όχι και ΑΠΟΛΙΤΙΚ - ΑΚΟΜΑΤΙΚ διαμαρτυρια ότι είναι

 Η φράση όλες οι παρατάξεις το ίδιο είναι ,τα λέει όλα ,με αυτά τα μυαλά να καθίσουμε να μας .... και να μην κάνουμε τίποτα γιατί όλες οι παρατάξεις το ίδιο είναι !!!Δεν ανήκω σε κάποια παράταξη αλλά δεν μπορώ να βλέπω εδώ που φτάσαμε να κατηγορούμε κι αυτούς τους λίγους που παλεύουν ότι το κάνουν για δικούς τους σκοπούς.

Edited by spiros198
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

 Η φράση όλες οι παρατάξεις το ίδιο είναι ,τα λέει όλα ,με αυτά τα μυαλά να καθίσουμε να μας .... και να μην κάνουμε τίποτα γιατί όλες οι παρατάξεις το ίδιο είναι !!!Δεν ανήκω σε κάποια παράταξη αλλά δεν μπορώ να βλέπω εδώ που φτάσαμε να κατηγορούμε κι αυτούς τους λίγους που παλεύουν ότι το κάνουν για δικούς τους σκοπούς.

φιλε μου η εποχη πλεον ειναι αρκετα πονηρη..... κανονικα ολα αυτα που γιναν θα επρεπε να τα προλαβουμε

και οχι να τρεχουμε στο κατοπι..... ημουν παρων και με αλλους συναδελφους στις δρασεις στο ΕΤΑΑ μεχρι που αλλαξαν κτηριο

και κλειδωσαν τις πορτες, ημουν παρων οταν ειχε ερθει και ο σπιρτζης, παρολα αυτα δεν ειδα καμμια δραση απο τις παραδοσιακες παραταξεις,

οι μηχανικοι ειναι μια ιδιατερη παστα ανθρωπων, θα επρεπε με ολα αυτα που εχουν γινει να μη κουνιεται φυλλο.

Υστερα βλεπω εκ του πονηρου τις ενημερωσεις τις τελευταιας στιγμης, συγουρα μπορει παντ ακατι να προκυψει, αλλα το σερι

με τις τελευταιας στιγμης ανακοινωσεις μπορω να θεωρησω οτι ειναι στο πλαισιο " ναι μεν το ειπαμε, ναι καναμε το σωστο, αλλα θα μαζευτουμε

παλι αυτοι που ξερουμε"

 

κανονικα θα επρεπε να μαστε εξω απο το εταα-τσμεδε- τεε καθε μερα

και επιτελους αντι οι [μελλοντικοι] συναδελφοι να αδειαζουν σκουπιδια σε πρυτανεις

ας ερθουν και αυτοι στις κινησεις για κατι που τους αφορα αμεσα εστω και αν παρουν πτυχιο

σε 1 2 3 4 5 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.