Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aσφαλιστική διάταξη έναντι υπερφόρτωσης γερανού


mechpanos

Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα την γνώμη σας. Έχω ένα γερανοφόρο όχημα, όπου δεν φέρει ασφαλιστική διάταξη έναντι υπερφόρτωσης.

Αυτό που θέλω να κάνω, είναι να τοποθετήσω μια διάταξη στο υδραυλικό σύστημα, όπου αν το φορτίο τείνει να τεθεί εκτός διαγράμματος επιτρεπόμενης φόρτισης, να κόβει το χειριστήριο και να μην αφήνει να βγει άλλο έξω η μπούμα.

Είχα σκεφτεί με έναν απλό πρεσσοστάτη ρυθμισμένο σε μια τιμή ασφαλείας εντός των τιμών του διαγράμματος, να κόβεται κεντρικά η παροχή στο υδραυλικό κύκλωμα μη αφήνοντας τον χειριστή να επεκτείνει την μπούμα, αλλά κατόπιν συζήτησης με τον τεχνικό καταλήξαμε ότι αυτό δεν θα τον άφηνε ούτε και να την μαζέψει.

Ο τεχνικός (έμπειρος με αποκλειστική δραστηριότητα τις επισκευές γερανών) μου ανέφερε ότι θα βρει μια παρεμφερή λύση και θα μου προτείνει εντός των ημερών.

 

Η άλλη λύση είναι το ηλεκτρονικό σύστημα του κατασκευαστή το οποίο αφενός δεν υπάρχει (πρόκειται για παρωχημένο μοντέλο) και αν βρεθεί θα κοστίζει πανάκριβα.

Ο γερανός είναι με υδραυλικά χειριστήρια, χωρίς τηλεχειρισμό.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω γνώση πάνω στα υδραυλικά και τα υποσυστήματά τους, καμία άλλη ιδέα-πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο θυμαμαι κλειδωνε ολες τις κινησεις,ειδικα αφου γινονται μηχανικα δεν υπαρχει και αλλη λυση.Αν δεν θελει οπτικο/ακουστικη ενδειξη δεν εχει πολλες επιλογες.Επισης δενθελει ελεγχο μονο στην μπουμα αλλα και στην βυρα,

Αν παλι θελει μονο για μπουμα μπορει να βαλει ηλεκτροβανα ωστε να μην αφηνει την δυνατοτητα να βγαλει αλλο,

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια συστήματα εννοείται δε κλειδώνουν όλες τις κινήσεις... κλειδώνουν μόνο το βίρα όταν μιλάμε για τον γάντζο και το άπλωμα όταν μιλάμε για την μπούμα. Οι αντίθετες κινήσεις εννοείται δεν πρέπει ποτέ να κλειδώνονται προκειμένου ο χειριστής να φέρει το μηχάνημα στη περιοχή ασφαλούς λειτουργίας.

Τώρα τέτοια συστήματα υπάρχουν και ηλεκτρονικά και υδραυλικά και έχω βάλει σε παλιό ηλεκτροκίνητο γερανό, 

Edited by dzois1985
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο.Στην ουσια δεν τον αφηνε να βγαλει περισσοτερο μπουμα ή να σηκωσει βαρυτερο αντικειμενο καλυπτοντας ετσι τιςασφαλιστικες διαταξεις.

Δυστηχως οσοι γερανοι ειναι μηχανικοι δεν εχουν ηλεκτρικο συστημα ωστε να απομονωσει την λειτουργια καποιων ηλεκροβαλβιδων υπο προυποθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά μηχανήματα κλειδώνουν όλες οι κινήσεις και πρεπει ο χειριστης να παρακάμψει το ασφαλιστικό για να μαζέψει μπούμα.

Σωστό ή λάθος, δεν γνωρίζω.

 

Παρόλα αυτά, η λύση δεν είναι δύσκολη:

Πρεσοστατης στην κεντρική μπουκάλα, και ηλεκτροβαλβίδες σε συνδυασμο με αντεπίστροφα, στις κινήσεις που θες να απαγορεύσεις (μετά το χειριστήριο εννοείται).

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσοτερα καθε βαλβιδα κανει δυο κινησεις (πανω-κατω 'η μεσα-εξω) με κοινη εισοδο οποτε δεν μπορει να το κανει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω προχωρήσει, ακόμα...Θα πάω να κάνω ένα μονογραμμικό διάγραμμα του υδρ/κου συστήματος (όπως καταλαβαίνετε δεν υπάρχει manual κατασκευαστή διαθέσιμο!)...και από εκεί θα κοιτάξω να δω τι μπορώ να κόψω.

 

Link to comment
Share on other sites

...δεν μπορει να το κανει αυτο.

 

ασφαλώς και μπορεί, γιατί -όπως έγραψα- θα το κάνει μετά το χειριστήριο. Δηλαδή, έτσι:

 

Η ηλεκτρομαγνητική είναι "NO" την κρατάει ανοιχτή το ρεύμα, κλείνει μόλις κοπεί το ρεύμα, ο πρεσοστάτης ελέγχου είναι ΝC, δηλαδή διαρρέεται από ρεύμα συνεχώς, και ανοίγει μόλις η πίεση ξεπεράσει την τιμή ελέγχου. Η αντεπιστοφής είναι για να επιτρέπει το μάζεμα.

 

Ένα πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ποιες κινήσεις θα επιτρέψει κανείς:

- περιστροφή ελεύθερη

- μάινα ελεύθερο, βίρα όχι

- μάζεμα μπούμας ελεύθερο, άπλωμα όχι

- ανέβασμα μπούμας ελεύθερο, κατέβασμα όχι

 

 

post-33892-0-95679700-1421170936.jpg

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η λύση τελικά που θα προτιμηθεί, είναι αυτή του πρεσσοστάτη, με ένα μπουτόν που θα τον παρακάμπτει δίπλα στο χειριστήριο.

Έτσι θα δίνεται η δυνατότητα να κάνει κίνηση προσωρινά μαζεύοντας την μπούμα ή τα βελόνια, και η πίεση θα πέφτει.

Ο επιθεωρητής πιστοποίησης το δέχεται οπότε όλα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.